Kurzemes Vārds

11:03 Piektdiena, 28. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Cementa pārkraušanas terminālis drīz būs gatavs

Sarmīte Pelcmane

Tosmares kanāla ziemeļrietumu pusē arvien pamanāmākas aprises iegūst topošais cementa pārkraušanas un uzglabāšanas terminālis. Daudz laika vairs nav atlicis – pavasara sākumā plānots nodot to ekspluatācijā un, iespējams, jau aprīlī pieņemt pirmo kuģi ar cementa kravu.

Sadarbībā ar stividorkompāniju "Liepājas osta LM" cementa pārkraušanas un uzglabāšanas termināli Liepājas ostas teritorijā Zemgales ielā būvē Brocēnu cementa ražotnes īpašniece – Meksikas kompānijas "Cemex" meitasuzņēmums Latvijā SIA "Cemex", kas termināļa projektā paredzējusi investēt 5,2 miljonus ASV dolāru. Liepājas osta termināļa izveidei izvēlēta tāpēc, ka starp Brocēnos izvietoto "Cemex" ražotni un Liepāju ir piemērota dzelzceļa infrastruktūra. Paredzēts, ka iesākumā gada laikā terminālis pārkraus 0,5 miljonus tonnu kravu.

Izmaksas, kas saistītas ar termināļa būvi, sedz kompānija "Cemex", bet infrastruktūras būvniecību un sakārtošanu finansē "Liepājas osta LM", kas sola ne tikai sakārtot termināļa apkārtni, bet ierīkot arī apgaismojumu ielai, kā arī uzbūvēt ietves gājējiem un kapitāli izremontēt brauktuvi, turklāt tikšot atjaunota kanalizācijas un ūdenspiegādes sistēma, kas nāks par labu arī Karostas iedzīvotājiem.

Projekta īstenot Liepājas ostā sāka pērn, vispirms nojauca pussabrukušās ēkas, lai atbrīvotu teritoriju. Te padomju laikā bija zemūdeņu piestātnes. Pašlaik te jau slejas iekraušanas un izkraušanas termināļa korpuss un palīgbūves.

Sākotnēji termināļa uzdevums būs uzņemt importēto cementu, bet, kad 2009.gadā tiks pabeigta jaunā cementa rūpnīca Brocēnos, termināli Liepājā izmantos cementa eksportam. Pagājušajā gadā jaunajai Brocēnu cementa ražotnei ielika pamatakmeni. Meksikas kompānija "Cemex" ir trešais lielākais cementa ražotājs pasaulē, tās filiāles darbojas vairāk nekā 50 valstīs dažādos kontinentos. 2005.gadā mātesuzņēmums nopirka Latvijas betona ražotāju "RMC Baltic" un cementa rūpnīcu "Brocēni", apvienojot tos SIA "Cemex".

Šodien Latvijas visstraujāk augošo uzņēmumu apbalvošanas ceremonijā "Gazele – 2007" Kurzemes reģiona nominācijā uz balvu pretendē arī SIA Cemex".