Kurzemes Vārds

14:55 Sestdiena, 19. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Jāmācās sadzīvot civilizēti
Indra Imbovica

Gadu no gada Liepājā nepārvarama problēma ir ne tikai starptautisko, bet arī cita veida lielo kultūras sarīkojumu koordinācija. Par visā Latvijā raksturīgi, ka tie nereti sablīvējas vienā laikā un līdz ar to cieš katrs no tiem. Tā kā pašlaik mūsu valstī, arī Liepājā, rīko aizvien apjomīgākus un finansiāli ļoti dārgus festivālus, kuru izmaksas sasniedz miljonu dolāru, tad Latvijas mērogā tiek meklēti kompromisa risinājumi.

Piemēram, lai turpmāk kinofestivāli Latvijā nenotiktu vienā laikā, vairāki to rīkotāji iecerējuši šos sarīkojumus koordinēt. Par šo ideju vienisprātis ir nacionālais kinofestivāls "Lielais Kristaps", starptautiskais kino forums "Arsenāls", starptautiskais Rīgas bērnu filmu festivāls "Berimora kino", starptautiskais jauno autoru īsfilmu festivāls "2Annas" u.c. – kopumā astoņi šādi festivāli. Ideju par to koordinēšanu rosinājusi jaundibinātās biedrības "Starptautiskie un nacionālie kinofestivāli Latvijā" valdes priekšsēdētāja un mākslas zinātņu doktore, kādreizējā liepājniece Valentīna Freimane. Viņasprāt, vispirms jāsakārto festivālu secība, festivālu rīkotājiem ir jāiemācās dzīvot civilizēti, rēķinoties citam ar citu, kā arī ar skatītājiem, kuriem nevar vienā laikā piedāvāt apmeklēt vairākus festivālus.

Rīkotāji ir apstiprinājuši arī 2008.–2009. gada festivālu grafiku, reglamentējot minimālo atstarpi starp tiem. Bet kas notiek Liepājā, lai sabalansētu lielo sarīkojumu grafikus un dzīvotu civilizēti? Apskatot Kultūras pārvaldes jau sagatavoto un 2008.gadā ieplānoto lielo pasākumu sarakstu, ir jāatzīst, ka pamatā, runājot par starptautiskajiem, ir piestrādāts, lai no tiem divi vai trīs nenotiktu vienā mēnesī, kā tas bija pēdējos gados. Piemēram, līdz šim martā ilggadējam starptautiskajam pianisma zvaigžņu festivālam pa pēdām sekoja festivāls "Aile Jazz". Tagad džeza mūzikas svētki notiks aprīlī.

Ir cerība, ka tiks atrisināts pēdējo gadu konflikts pašvaldības līmenī par diviem vasaras mūzikas sarīkojumiem – pludmales festivālu "Baltic Beach Party" un "Fontain Festival", kuri norisa vienā laikā. Pēdējais ir ne tikai izklaides, bet pietiekami nopietns mūzikas festivāls, kuram ir daudz pielūdzēju, tādēļ var tikai priecāties, ka tie, lai arī abi būs jūlijā, tad tomēr vismaz mēneša sākumā un beigās.

Bet rudenī, septembra vidū, notiks ērģeļmūzikas festivāls, tā paša mēneša beigās Liepājā ienāks kino forums "Arsenāls", Garīgās mūzikas festivāls. Rudens tomēr būs ļoti pieblīvēts ar lieliem koncertiem un sarīkojumiem, jo tas ir jaunās sezonas sākums, kad kultūras dzīve neizbēgami sarosās. Pie mums viesosies gan galvaspilsētas mūzikas grupas un orķestri, gan pēc pārdesmit gadu pārtraukuma arī Nacionālās operas balets.

Ja plaša mēroga sarīkojumi kaut cik tiek sakārtoti, tad pilnīgi šķērsām iet ar mākslas galeriju izstāžu grafiku, kurām vēl jāmācās civilizēti sadarboties. Līdz ar pilsētas uzņēmēju privāto galeriju ienākšanu kultūras dzīves apritē un visu izstāžu zāļu aktīvo darbību šāda savstarpējā vienošanās par vernisāžu grafikiem būtu tikai apsveicama. Nav noslēpums, ka mākslas izstādes apmeklē galvenokārt viena un tā pati sabiedrības daļa. Un vienā laikā, vienā dienā apskriet divas un pat trīs izstāžu zāles fiziski nav iespējams. Ir tomēr jārēķinās ar cilvēkiem, kuriem līdz ar to tiek liegta svētku izjūta. Kas nāks klajā ar šādas sadarbības iniciatīvu?