Kurzemes Vārds

21:57 Piektdiena, 5. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Likums gan palīdz, gan mudina
Aija Saldovere, Pilsētas domes Attīstības pārvaldes eksperte nodarbinātības jautājumos

Tas, ka samazināts laiks, kurā maksā bezdarbnieka pabalstu cilvēkiem, kuriem ir mazs darba stāžs, nozīmē, ka valsts vēlas panākt, lai viņi pēc iespējas ātrāk atsāk darba meklējumus. Attiecībā pret cilvēkiem, kam darba stāžs ir ilgāks par 20 gadiem, nekādu izmaiņu nav. Pabalstus saņem trīs mēnešus, un ik pa trim mēnešiem samazinās pabalsta apjoms. Tas domāts, lai bezdarbnieks ātrāk atgriežas darbā. Bet jau tagad tie, kas darbu meklē, to lielākoties atrod sešu mēnešu laikā. Tie, kas nevar iekārtoties darbā ilgāk par gadu, saņem ilgstošā bezdarbnieka statusu. Negatīvas sekas jaunajam likumam varētu būt tādas, ka jaunie cilvēki ar mazu darba stāžu nespēs pietiekami ātri atrast jaunu darbu. Tāpēc būtu jāveic papildu pasākumi, apmācības, kas līdzētu iekļauties darba tirgū. Bet, saņemot pabalstu četrus mēnešus, bezdarbnieks nav ieinteresēts iestāties kursos, no kuriem īsākie ir sešu mēnešu garumā, jo tad divus mēnešus viņam būtu jāiztiek tikai ar stipendiju. Bet tā ir tikai 40 latu. Turklāt ne vienmēr uzreiz šajos kursos var iesaistīties. Ir kāds laiks jāpagaida.

Iepriecina, ka pilsētā bezdarba līmenis kopš septembra ir zem vidējā valstī. Pašlaik ir 4,6 procenti bezdarbnieku, bet valstī – 4,9 procenti. Tas norāda, ka reāli nevis pastāv bezdarbs, bet darbaspēka trūkums. Un vēl. Ja runājam par jauno bezdarbnieku uzskaiti, jāatzīst, ka 36 procenti no tiem ir jaunās māmiņas, kuras darbu nemeklē, jo atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā. Pagājušajā gadā Liepājā organizēja pilotprojektu, kura laikā mācījās 12 jaunās māmiņas, bet viņu bērnus tikmēr pieskatīja speciāla auklīte. Tas, protams, ļāva viņām ātrāk iekļauties darbā.

Mazliet bažas māc par tām bezdarbnieku grupām, kam atvēlēts īsākais pabalsta laiks. Vai viņi patiešām iekārtosies darbā, vai tas veicinās slēptās nodarbinātības izplatīšanos? Iespējams, ka tas būs papildu risks pašvaldības sociālajam budžetam. Bet to rādīs laiks. Pagaidām varam izteikt tikai minējumus. Taču, liekas, likuma veidotāji ir domājuši to labāko.

Savā darbā saskaros arī ar invalīdu nodarbinātības veicināšanu, tāpēc priecājos, ka šogad panākts viņiem pretim, ka bērniem invalīdiem kopš dzimšanas kopšanas pabalsts palielināts līdz 150 latiem, bet vecākiem invalīdiem kopš dzimšanas – līdz 100 latiem. Tas noteikti atvieglos viņu situāciju. Varbūt vienīgi varētu pagarināt to laiku, kad invalīdam atkal jādodas pie Darba ekspertīzes ārsta komisijas un jāpierāda, ka viņš joprojām ir slims kopš dzimšanas. Tas būtu cilvēciskāk pret viņu ciešanām.