Kurzemes Vārds

07:58 Sestdiena, 22. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Turpina Karostas tilta rekonstrukciju
Sarmīte Pelcmane

Palēnām turpina darbus pie 2006.gada vasarā tankkuģa "Anna" sadragātā Karostas tilta atjaunošanas. Sabojātā vēsturiskā Kalpaka tilta ziemeļu daļa ir demontēta, bet nesadragātās (dienvidu) tilta daļas rekonstruē uz vietas. Veicot tilta dienvidu daļas rekonstrukciju, noņemot krāsu kārtas, atklāja, ka metāla konstrukcijas ir ievērojami vairāk bojātas, nekā iepriekš bija domāts. SEZ pārvaldē informēja, ka pēc sarunu procedūras noslēgta vienošanās ar SIA "Rīgas tilti" par papildu darbiem un papildu izmaksām, kas nepieciešamas, rekonstruējot Karostas tilta dienvidu daļu. Turpinās arī sagrautās Karostas tilta ziemeļu daļas projektēšanas darbi, kas jāpabeidz līdz 3.maijam. SIA "Rīgas tilti" sola Karostas tilta rekonstrukciju pabeigt līdz šā gada beigām.

Bet Kurzemes apgabaltiesā Karostas sagrautā tilta lietā puses pagājušā gada pašā nogalē vienojās meklēt izlīgumu, tāpēc lietas izskatīšana atlikta uz šā gada 27.martu. Prasības summa ir 1 768 537,16 latu, kas jāmaksā vainīgā kuģa īpašniekam.

Gada ieceres

Pagājušās nedēļas nogalē Centrālās zinātniskās bibliotēkas ASV infocentrā bija ieradusies ASV vēstniecības Rīgā Informācijas un kultūras centra vadītāja Valda Lauciņa, pastāstīja ZCB direktores vietniece Aina Krauče. Kopīgi pārrunāts un izanalizēts pērn paveiktais, plānotas turpmākās ieceres un programmas ar sadarbības partneriem, izglītības un citām iestādēm, kā arī ar ASV vēstniecības Informācijas un kultūras centru. Konkrēti iezīmētas idejas un lielākie veicamie pasākumi gada nākamajiem trim mēnešiem. Februāris pasludināts par ASV afroamerikāņu vēstures mēnesi, savukārt martā atgādinās par ASV sieviešu – ievērojamu zinātnieču un kultūras darbinieču – paliekošajiem sasniegumiem cilvēces labā, bet aprīlī plašāk atzīmēs Zemes dienu. ASV infocentra lietotājiem kā jaunumu piedāvā elektroniskā žurnāla "ZOOM in on america" interneta adresi: www.usinfo.pl/zoom/.

Skolu bibliotekāri par kultūras veicināšanu

Siguldā norisinājās ES pārejas programmas "Sabiedrības integrācijas veicināšana Latvijā" Izglītības attīstības centra īstenotā projekta "Skolu bibliotēkas – kultūru dialoga veicinātājas" dalībnieku tikšanās. To starpā bija 12 skolu bibliotekāri no Liepājas reģiona. Liepāju pārstāvēja Draudzīgā aicinājuma 5.vidusskola (Simona Stalidzāne, Sanita Šķubura), J.Čakstes 10.vidusskola (Baiba Petrovica), Raiņa 6.vidusskola (Anita Atteka), A.Puškina 2.vidusskola (Jana Jagorkina), 7.vidusskola (Tamāra Vovčenko, Oksana Tviļdijani) un 48.arodvidusskola (Vilita Lazdeniece). Projekts ilgs līdz septembrim, un nākamie divi semināri paredzēti Liepājā. Projekta mērķi ir sekmēt etnisko integrāciju un kultūru dialogu, iesaistot projektā skolu bibliotēkas no dažādiem Latvijas novadiem un apgūstot saturiski daudzveidīgu un kvalitatīvu tālākizglītības modeli, kā arī veicināt skolu bibliotēku izveidi par kultūru centriem.

Skolēnus izglītos veselības jautājumos

Kopš janvāra vidus Liepājas domes Sabiedrības veselības daļā par konsultantu strādā ārsts Armands Treimanis, kura galvenais pienākums ir jauniešu veselības veicināšanas programmu īstenošana Liepājā. Drīzumā sāksies mācības skolēniem un studentiem, kuri vēlas kļūt par vienaudžu izglītotājiem veselības veicināšanā. Šīm mācībām var pieteikties vēl tikai rīt. Savukārt izglītības iestādēm Liepājā, to skolēniem, klašu audzinātājiem, priekšmetu skolotājiem, skolu māsām un citiem interesentiem tiek piedāvāta iespēja apmeklēt profesionālas lekcijas par atkarību profilaksi, seksuāli transmisīvajām slimībām un AIDS, kā arī citām aktuālām veselības problēmām. Lekcijas sāksies jau šomēnes un notiks Jaunatnes centrā, taču tās, iepriekš vienojoties, var organizēt arī skolās. Par visām mācību programmām sīkāku informāciju saņemt, kā arī pieteikties Sabiedrības veselības daļā var pa tālruni 3404768.

Apsveikums dzejniecei

Kluba "Tvorčestvo" aktīvisti bija pulcējušies "Kurzemes Vārdā". Notika domu apmaiņa par topošajiem masu sarīkojumiem, par literārās lappuses autoru konsultatīvo tikšanos atjaunošanu katru mēnesi. Taču sapulces galvenais iemesls bija Ļubovas Solovjovas sveikšana sakarā ar viņas uzņemšanu Latvijas Krievu rakstnieku organizācijā. Tajā viņa tagad ir vienīgā liepājniece. Ļ.Solovjovai pasniegta biedrakarte ar numuru 60. Galvenais priekšnoteikums uzņemšanai bijis augstais novērtējums, ko guvis viņas pērn izdotais dzejoļu krājums "Ziedošais rudens".

Atzinība bērnu rakstniekiem

Beidzies apgāda "Zvaigzne ABC" rīkotais konkurss "Zvaigznes grāmata. Latviešu oriģinālliteratūra bērniem un jauniešiem". Starp laureātiem ir arī Liepājas rakstnieki. Konkursā izvērtēti 130 darbi, skatot tos divās vecuma grupās. Veicināšanas prēmija piešķirta Sandras Vensko darbam "Mare vairs nerunās", kas paredzēts vidējā skolas vecuma lasītājiem. Rakstnieka Ērika Kūļa darbs "Vispirms par vardīti Leksīti un tikai pēc tam par ezi Nezi" iekļauts desmit labāko grāmatu sarakstā, kuras paredzēts izdot.

Provizoriskie rezultāti

Šodien "Liepājas enerģijā" paredzēta uzņēmuma padomes sēde, kurā apspriedīs pagājušā gada darba provizoriskos rezultātus. Daži no sagatavotajiem materiāliem var interesēt arī "Kurzemes Vārda" lasītājus, kas izmanto siltumu. Pērn salīdzinājumā ar 2006.gadu siltumenerģijas realizācijas apjoms sarucis par 5 procentiem. Droši vien ietekmējusi daudz siltākā ziema un tas, ka mājās ierīkoti siltummezgli. Tādēļ ka likvidēti siltumpunkti, iedarbinātas jaunas automatizētas katlumājas un trasēs nomainītas caurules, zudumi pilsētas siltumtīklos 2007.gadā samazinājušies par 37 procentiem. Gāzes patēriņš tajā pašā laikā samazinājies par 13 procentiem. Visi augsti efektīvie tehniskie pasākumi tikšos turpināti.

No grupas biedriem par konkurentiem

No svētdienas līdz aprīlim "Latvijas Neatkarīgās televīzijas" kanālā būs redzams jauns televīzijas šovs "Zvaigžņu lietus". Šovu varēs skatīties katru svētdienu pulksten 21 tiešraidē no Rīgas Kinostudijas. Jaunajā televīzijas šovā dalību uzsāks 12 dalībnieku, no kuriem viens ir profesionāls dziedātājs, bet otrs guvis noteiktus panākumus citās profesijās. Šovā redzēsim arī Liepājas māksliniekus – Ediju Šnipki, kura partnere būs Liene Zostiņa, un Ivo Fominu kopā ar Ievu Pļavnieci. Jāpiebilst, ka E.Šnipke pašlaik darbojas I.Fomina grupa. Tas nozīmē, ka abi mūziķi kādu laiku būs ne tikai grupas biedri, bet arī konkurenti. Dalībnieku sniegumu vērtēs ne tikai žūrija, bet arī skatītāji ar savu balsojumu.

Jauns sociālās apdrošināšanas veids – vecāku apdrošināšana

Saistībā ar jauno vecāku pabalstu, ko no šā gada 1.janvāra sāk maksāt vecākiem, kuri audzina bērnus līdz viena gada vecumam, arī pašnodarbinātā laulātais papildu pārējiem apdrošināšanas veidiem turpmāk varēs brīvprātīgi pievienoties vecāku apdrošināšanai. Tā "Kurzemes Vārdu" informēja Labklājības ministrijas Komunikācijas departamenta sabiedrisko attiecību speciālists Juris Vīgulis. Šādu iespēju paredz Labklājības ministrijas sagatavotie grozījumi Ministru kabineta noteikumos par brīvprātīgu pievienošanos valsts sociālajai apdrošināšanai, kas vakar, 22.janvārī, apstiprināti Ministru kabineta sēdē.

Grozījumi nepieciešami, lai Ministru kabineta noteikumus saskaņotu ar grozījumiem likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu", kas paredz no šā gada 1.janvāra ieviest jaunu valsts sociālās apdrošināšanas veidu – vecāku apdrošināšanu.

Līdz šim pašnodarbinātā laulātie brīvprātīgi varēja pievienoties pensiju, invaliditātes, maternitātes un slimības apdrošināšanai, bet no šā gada – arī vecāku apdrošināšanai. Iemaksu likme cilvēkiem, kas brīvprātīgi pievienojas valsts sociālajai apdrošināšanai, 2008.gadā ir 31,10 procentu, no tiem 1,08 procenti – vecāku apdrošināšanai. Vecāku pabalsts, ko viens no vecākiem saņem, līdz bērns sasniedz viena gada vecumu, ir 75 procenti no iemaksu algas.

Dalīs "Gazeles"

Šodien Rīgā notiek Latvijas visstraujāk augošo uzņēmumu apbalvošanas ceremonija "Gazele – 2007". Uz galveno balvu "Latvijas Gazele – 2007" pretendē SIA "Ādaži–Kover", SIA "Alvira" un SIA "Baltik Saule". Savukārt nominācijas "Gazele Kurzemē – 2007" pretendenti ir SIA "Cemex", SIA "Pindstrup Latvia" un SIA "Him TransServiss". Septīto gadu pēc kārtas SIA "Izdevniecība Dienas bizness" sadarbībā ar SIA "Lursoft" veido Latvijas visstraujāk augošo uzņēmumu – "Gazeļu sarakstu". Lai iekļūtu tajā, uzņēmumam pēdējos trijos gados jābūt nepārtrauktam apgrozījuma pieaugumam. 2004.gadā apgrozījumam bija jābūt lielākam par 100 000 latu, uzņēmuma paša kapitālam ir jābūt pozitīvam un 2006.gadā uzņēmumam bija jāgūst peļņa.

Iecerēts pārtikas veikals Zaļajā birzī

Rīt pulksten 17 Liepājas domes zālē notiks būvniecības ieceres prezentācija veikalam Talsu ielā 37. Būvvalde un projektētāji aicina ikvienu pilsētas iedzīvotāju vai interesentu piedalīties šajā pasākumā, iepazīties ar informāciju, izteikt savu viedokli. Sevišķi noderīgi iepazīties ar šo ieceri būtu Zaļās birzs mikrorajona iedzīvotājiem – tas būs pārtikas veikals, un šeit pēc celtniecības darbu pabeigšanas būs sakārtots pašlaik neizmantots zemes gabals. Veikals iecerēts uz gruntsgabala Grīzupes un Talsu ielas krustojumā. Tagad gruntsgabals ir aizaudzis ar krūmājiem. Veikala Talsu ielā 37 būvniecības ierosinātājs ir SIA "Nams A", veikala projektētājs – SIA "T.I.P. Būvprojekts". Pēc prezentācijas līdz 15.februārim turpināsies būvniecības ieceres publiskā apspriešana. Līdz tam ikviens interesents Pilsētas domes vestibilā varēs iepazīties ar informatīvajiem materiāliem. Atsauksmes var iesniegt Liepājas pilsētas Būvvaldē.

Apbalvo klases, kuras atteikušās no smēķēšanas
Daina Meistere

Sabiedrības veselības programmas projektā "Nesmēķējošā klase" šajā mācību gadā bija pieteikušās septiņas pilsētas skolu klases. Projekts paredz, ka 7. un 8. klašu kolektīvi vienojas nesmēķēt piecus mēnešus – no 2007.gada 1.decembra līdz 2008.gada 30.aprīlim. Projekts vēl pusceļā, bet Pilsētas domes Sabiedrības veselības daļas vadītāja Ineta Stadgale kopā ar Sabiedrības veselības aģentūras pārstāvi Indru Grasi uzaicināja konkursa pirmās kārtas uzvarētājus izlozēt Domes veicināšanas balvu – biļetes uz kino "Balle". Domē ieradās 8.vidusskolas 7.a un 8.c klases bērni, Draudzīgā aicinājuma 5.vidusskolas 8.a klases un A.Puškina 2.vidusskolas 7.e klases audzēkņi. Balvu izlozēja un uz kino ies 2.vidusskolas 7.e klases zēni un meitenes. Visiem atnākušajiem skolēniem un skolotājiem bija iespēja apskatīt domi, ielūkoties priekšsēdētāja Ulda Seska darba telpās un parunāt ar viņu par smēķēšanu un nesmēķēšanu. Starptautiskā pretsmēķēšanas kampaņa "Nesmēķējošā klase" Liepājā notiek jau trešo gadu, un tās mērķis ir aizkavēt šī netikuma uzsākšanu un veicināt smēķēšanas atmešanu jauniešu vidū.