Kurzemes Vārds

11:40 Svētdiena, 29. marts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Mūzika

"Muzikālā banka" ritēs saulainās noskaņās

Sestdien, 26.janvārī, pulksten 19 Ventspilī, olimpiskā centra "Ventspils" basketbola hallē notiks "Latvijas radio 2" rokdziesmu un popdziesmu aptaujas "SEB Muzikālā banka – 2007" apbalvošanas ceremonija, ko tiešraidē translēs arī radio 2.programma un LTV 1.kanāls. Atšķirībā no citu muzikālo sacensību pārlieku lielā cīņas gara "SEB Muzikālās bankas" šovs noritēs draudzīgā gaisotnē.

"Vērojot dziesmu konkursus un muzikālās sacensības, kas pēdējā laikā savairojušās kā sēnes pēc lietus un visas, kā viens, mūziku pasniedz sporta sacensību vai cīņas veidu stilā, tradīcijām bagātākās un ilglaicīgākās latviešu rokdziesmu un popdziesmu aptaujas "SEB Muzikālās bankas" kārtējo nobeiguma pasākumu izlēmām veidot pilnīgi citādā noskaņā. Noslēguma šova devīze ir "Saule. Mūzika. Brīvība". Šie vārdi raksturo gaisotni, kādā sarīkojums norisēs. Gribam nedaudz atminēties košos puķu bērnu laikus, kad meklējami mūzikas festivālu aizsākumi. Vēlamies uzburt vasaru, kad kopādziedāšana un nebeidzami burziņi ir pilnasinīgas dzīves degviela un visbeidzot pāri dziesmu sacensībai likt mūziku kā dvēseles prieka un harmonijas avotu," stāsta "SEB Muzikālās bankas – 2007" apbalvošanas ceremonijas scenārija autors Kārlis Anitens.

Kā ierasts, apbalvošanas ceremonijas šovs notiks divās daļās. Pirmajā uzstāsies visi "SEB Muzikālās bankas – 2007" finālisti, kuru dziesmas iekļuvušas aptaujas 15 vērtīgāko skaitā – Jānis Stībelis, "Ēnas", "Autobuss debesīs" un Rudīte Būmane, "Putnu balle", Dons, "Borowa MC" un Zane Dombrovska, Ainars Virga, "Tumsa" un Ella, "Gain Fast", "Cacao", Intars Busulis, Lauris Reiniks, Aisha, "Dzelzs vilks" un "Double Faced Eels".

Koncerta otrajā daļā aptaujas laureāti saņems piemiņas veltes un dažādas pārsteiguma balvas. Savukārt klātesošos ar jaunākajām dziesmām priecēs "Tumsa", Igo un Ladybird, Zane Dombrovska un Juris Vizbulis, Dons, "Superhuman", "Jaffa", Ivo Fomins, Ozols, "Ēnas" un Ieva Kerēvica, Aisha, "Framest", "Morning After", "Double Faced Eels", Normunds Rutulis, "Stonestep" un citi mūziķi.


Neveiksmes mudina izveidot mūziklu
Inita Gūtmane

Jau pirms gadiem astoņiem Jurim Pavītolam radusies ideja par grandiozu mūziklu. Par tā izveidi viņš sācis runāt ar režisoru Juri Bartkeviču, taču vairāku iemeslu dēļ iecere izjukusi. Bet ideja nekur nebija pagaisusi. Jūlijā viņš sapulcināja liepājnieku komandu, kura veidos mūziklu "Felicīte", kas būs balstīts uz liepājnieku patiesu mīlas stāstu un latviešu skaudro dzīves pieredzi agrākajos nebrīves gados. Ja viss izdosies, kā paredzēts, uzvedums piedzīvos pirmizrādi šā gada novembrī.

Liepājnieki nedrīkst izgāzties

"Mūzikls "Felicīte" būs veltījums mūsu valsts un tautas traģiskajam liktenim pagājušajā gadsimtā. Darbība risināsies uz divām skatuvēm – vienlaikus atspoguļos, kas notika Latvijā un Austrālijā. Leģendā, pēc kuras veidots mūzikls, izmantots 70 procenti patiesības, par pamatu ņemot patiesu stāstu," saka J.Pavītols.

Viņš atzīst, ka tieši tagad veidot mūziklu traģēdiju rosinājis pērn uzvestais "Liepājas stāsts" un ne visai veiksmīgais televīzijas uzvedums "Liepājas blūzs". "Liepājnieki nedrīkst izgāzties! No mums drīkst nākt tikai labas lietas. Man vislielākais prieks par to, ka nebija neviena, kas būtu atteicies piedalīties jaunajā mūziklā. Kad izstāstīju savu ideju, visi uzreiz piekrita, ja mūziklā ir stāstīts par lietām, kas vienmēr ir aktuālas," ir gandarīts producents.

Viņš uzsver, ka izrādi vēlas izveidot ar liepājnieku spēkiem. Libreta autori būs Olafs Gūtmanis, Ineta Stadgale, Gunta Šnipke un Sandra Vensko. Par mūziku gādās Andris Eniņš, Tomass Kleins, Ainars Pūpols, kā arī pats mūzikla idejas autors. Par scenogrāfiju un tērpiem būs atbildīga Zigrīda Atāle ar savu komandu, bet par gaismām – Jāņa Vasiļa firma, savukārt reklāmas lietas uzticētas Guntim Kolertam. Savu profesionālo palīdzību apsolījis arī Liepājas Simfoniskā orķestra diriģents Jēkabs Ozoliņš.

"Vairākus libreta un mūzikas autorus izvēlējos apzināti, katram no viņiem uzticēts attēlot savu laikposmu. Divi cilvēki raksta dziesmām tekstus, divi – libretam. Librets aptver laikposmu no 30.gadu beigām līdz 1990.gadam. Mūzikls bez izskaistināšanas parādīs, kā mēs dzīvojām šajā laikā un kā to darīja cilvēki brīvajā pasaulē," sacīja J.Pavītols. Viņš uzsver, ka piecdesmit gadu laikā mainījās arī mūzikas stili, tāpēc izraudzīti četri komponisti ar atšķirīgiem rokrakstiem. Andris Eniņš gādās par mūziku, kas raksturo Latviju 40.–50. gados, bet A.Pūpolam komponējot būs jāiejūtas Austrālijas blūzmeņa ādā. Uz skatuves šo četru autoru darbus atskaņot piekritusi grupa "Cacao" un apvienība, kurā spēlē producenta dēls Matīss Pavītols. Mūziklu iecerēts vēl papildināt, piemēram, ar šova priekšnesumiem un līnijdejām.

Nevēlas dārgas biļetes

Pēc dažiem mēnešiem notiks konkursa atlase vokālistiem. Galvenā vīrieša loma faktiski jau aizrunāta – to piekritis atveidot pašlaik slavas virsotnē esošais Andris Ērglis, kurš savas spējas tēlotājmākslā jau apliecinājis izrādē "Agrā rūsa" un aktiermeistarību turpinās pilnveidot Latvijas Nacionālās operas "Leļļu operā". Arī mūzikla vadošie aktieri "Felicītes" režisoram Valdim Lūriņam jau ir padomā.

Pirmizrāde paredzēta 18. vai 19. novembrī jaunajā hallē, kurā būs ap četri tūkstoši sēdvietu. Kopā Liepājā iecerētas trīs izrādes. Domāts ar piecām izrādēm viesoties galvaspilsētā. Producents acis met uz Dailes teātri, kas šai izrādei varētu būt vispiemērotākā vieta.

Juris Pavītols norāda, ka pašlaik lielākās problēmas ir sarūpēt naudu mūzikla izveidei. Lai to iegūtu, producents pieteicies vairākiem projektu konkursiem. Bet neatkarīgi no tā, kā veiksies šajos konkursos, Pavītols ar pārliecību apgalvo, ka mūzikls vienalga būs. Tā izveidē iesaistīti daudzi cilvēki, tāpēc nedrīkst pieļaut, lai viņu darbs būtu veltīgs. Vienīgais risinājums, kā segt mūzikla lielās pašizmaksas, būs biļešu cenu sadārdzināšana. Viņš tomēr cer, ka tās nevajadzēs celt augstāk par sešiem latiem, jo vēlas, lai liepājnieku radīto darbu redzētu ikviena ģimene, arī tā, kas nav tik labi situēta.


"Šis būs muzikāls stāsts, kurā ievītas daudzu liepājnieku dzīves patiesās liecības par Latvijas laiku no 1939.gada līdz 20.gadsmita deviņdesmitajiem gadiem. Šis būs stāsts par mūžīgu un laicīgu mīlestību, kas pārdzīvoja karu, dienestu svešā armijā, tuvu cilvēku nāvi, izsūtījumus un trimdu, trūkumu un pārticību, cilvēcisku cēlumu un zemiskumu... Mēs to visu it kā zinām. Mēs to reti apzināmies. Mēs vēlamies to atgādināt ar skaidru prātu, pašcieņu un cerību nākotnei."

(Fragments no mūzikla "Felicīte" apraksta.)