Kurzemes Vārds

02:07 Sestdiena, 26. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Troļļu zemes baltie dārgumi

Sarmīte Pelcmane

Apnicis dienu no dienas kāri tvert laika ziņas, cerot sagaidīt kādu mājienu, ka sniegs uzbirs arī pie mums? Gribas atcerēties, kā tas bija – pikoties, celt sniegavīru, šļūkt no kalniņa? Ir iespēja! Kamēr vairums no mums gaidīt gaida balto brīnumu, jo īpaši slēpotāji, snovbordisti un citi aktīvās atpūtas cienītāji, pasaulē ir vēl vietas, kur sniega sega bieza par spīti globālajai sasilšanai. Ielūkosimies vienā no tādām – kalnu slēpošanas kūrortā Norvēģijā.

No Norvēģijas slēpošanas kūrorta Trisilē tikko atgriezies pulciņš liepājnieku, kas ir gatavi dalīties pieredzē. Te uzreiz jābrīdina, ka nedēļa Norvēģijas slēpošanas kūrortā nav lēts prieks, tāpat kā Alpos Šveicē u.c. Lētāk esot Slovēnijā un Bulgārijā, tā ka var izmēģināt arī tur.

Liepājnieki uz kalniem devās četratā vienā mašīnā – Vents ar dēlu Andreju un Andis ar meitu Katrīnu. Protams, mašīna pieslānīta pilna līdz augšai, uz jumta slēpošanas un snovborda inventārs, bagāžniekā drēbes un pēc iespējas vairāk ēdamā, paredzot, ka troļļu zemē tas būs ļoti dārgs. Tā arī izrādījās.

Pāri jūrai kompānija pārcēlās ar prāmi no Rīgas uz Stokholmu, turp un atpakaļ ceļš četriem cilvēkiem ar mašīnu izmaksā 300 latu. Tad apmēram septiņas stundas cauri Zviedrijai jābrauc līdz Norvēģijas kūrortam Trisilei, kas atrodas uzreiz pie Zviedrijas robežas. (Var palikt arī kaimiņzemē, piemēram, zviedru kūrortā Sēlenē.)

No Stokholmas līdz Trisilei apmēram 480 kilometru, bet pēdējā trešdaļa jābrauc lēni. Liepājnieki novēroja, ka bagātie norvēģi taupa naudiņu – uz piesnigušajiem ceļiem netiek kaisīta ne grants, ne sāls, acīmredzot uzskatot, ka ziema ir ziema un ir jābrauc prātīgāk. To arī visi dara, pa piesnigušajiem ceļiem pārvietojoties ar 60–70 kilometriem stundā, daudziem uz riepām ķēdes. Kaut gan gadījies arī tur pa kādam pārgalvim, kas traucās lielā ātrumā, apdzenot pārējos, iespējams, kāds ciemiņš no mūsu pašu zemītes, kur ļaudis zem sava goda uzskata pat ziemā braukt mazāk par 100 kilometriem stundā.

Trisilē braucējus sagaida omulīgs namiņš, viss no koka, tur rezervēts dzīvoklītis četriem. Rezervēt var gan internetā, gan ar kādas tūrisma firmas starpniecību. Dzīvošana komfortabla – istabā divas divstāvu gultas, ir virtuvīte ar visu nepieciešamo inventāru, pat trauku mazgājamo mašīnu, ir duša, labierīcības. Bet pats galvenais – slēpošanas trase tikai 100 metru attālumā. Uz kalna šis nav vienīgais kūrorts, neskaitāmi namiņi sačupojušies visā tā augstumā, bet kalna pakājē redzama pilsētiņa – Trisile.

Sešas naktis četriem cilvēkiem mājiņā izmaksā apmēram 300 latu.

Pēc pirmās nakts var mesties sniega priekos ar pilnu krūti. Trases apvij visu kalnu, dažādas grūtības pakāpes – bet nevienā brauciens nav īsāks par 2 kilometriem. Ir snovborda parks, ir rampa. Var traukties arī brīvajā stilā lejup pa pasakaini piesnigušo mežu blakus trasei.

Taču – stop! – arī te vēl jāatver maks. Jāmaksā par pacēlāju, piecas dienas pieaugušajam apmēram 120 latu, pusaudzim – apmēram 95 lati, pavisam maziem bērniem – krietni lētāk. Plus vēl maksa par slēpošanu, vienam – 18 latu dienā. Kā arī vēl jānopērk par 4 latiem elektroniskā karte, to gan prombraucot var atdot un saņemt atpakaļ naudu. Viss, protams, pārrēķināts latos, bet jāmaksā Norvēģu kronas. Taču tā nav problēma, visur – pat uz kalna – var norēķināties ar karti.

Kalns atpūtniekiem atvērts, līdz sāk krēslot. Ir arī nakts braukšanas iespējas, taču tiem, kas pa dienu kārtīgi izsportojuši, naktī uz to prāts nenesas. Arī mūsējie, vakariņās uzkoduši kādu līdzpaņemto desu un izvārījuši kartupeļus vai zupu, jau pulksten 9 vakarā likušies uz auss. Citam spēka vairs neatliekot. Taču, ja tomēr vēl ir enerģija, var jau arī nolaisties lejā līdz pilsētiņai un ienirt tās nakts dzīvē, pasēdēt krodziņos utt.

Pēc pilnvērtīgi pavadītas nedēļas atkal ceļš mājup. Kopējos izdevumus rēķiniet paši! Ja var atļauties, tad uz priekšu – troļļu kalnos sniega atliku likām, pietiks visiem!

Uzziņai
Dārgie prieciņi Norvēģijā

Krūze karstas šokolādes ar kakao – 25 norvēģu kronas jeb apmēram 2,25 lati.
Smalkmaizīte – 2 lati.
Hotdogs – 2 lati.
0,5 l sulas paka – 3,15 latu.
Pica vienam (bet ar mokām var apēst) – 12 latu.
Degviela: 1 litrs dīzeļdegvielas – 1,10 latu.
Cigaretes "Marlboro" veikalā – 7 lati.
Šokolādes batoniņš "Snicker" – 1,50 latu.
"Coca–cola" 0,5 l pudele – 1,40 latu.