Kurzemes Vārds

17:10 Sestdiena, 22. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Kā izvēlēties mērauklu?

Liepājas vēsture grāmatās iemūžināta ne vienā vien formā – gan izsverot norises dažādos laikposmos, gan nozarēs, gan arī parādot nozīmīgākos cilvēkus pilsētas vēsturē. Tagad biedrība "Optimistu pulks" iecerējusi sagatavot "Liepājnieku dzīvesstāstu vārdnīcu" un tajā apkopot šādu cilvēku biogrāfiskus datus, paspilgtinot tos ar šos cilvēkus raksturojošiem piesitieniem. Idejas autoram Viljaram Toomam jau ir pieredze, sagatavojot vairāk nekā 400 lappušu apjomīgu "Vidzemnieku vārdnīcu", un pašlaik viņš vāc materiālus par liepājniekiem dažādās nozarēs – tautsaimniecībā, izglītībā, politikā, medicīnā, literatūrā, mākslā, kuģniecībā, mūzikā, arhitektūrā, sportā.

Nav vārdam vietas, iecere interesanta, un, ja būs finansiāls atbalsts, šāda enciklopēdija arī ieraudzīs dienasgaismu, vienalga, grāmatas vai digitālā formā, bet varbūt arī abās. Jo pamats likts, par lielu daļu cilvēku dati jau savākti, un pašlaik tos precizē un papildina.

Protams, nav reāli vārdnīcā iekļaut visus, kuri savā nozarē kaut ko nozīmīgu devuši Liepājai vai arī bijuši pilsētā pazīstami. Un te nu vārdnīcas veidotāji draud sapīties izvēles kritērijos. Populārs vai pilsētā pazīstams cilvēks nebūt nav tas pats, kas nozīmīgs. Tas viens. Otrs – katrs vērtējums ir subjektīvs, tāpēc arī izvēlēties cienījamākos cilvēkus Liepājas vēsturē dažādās nozarēs ir tik ļoti atbildīgs uzdevums.

Grūti jau ir izvēlēties grāmatas autoru iecerēm visatbilstošākās personas vienā nozarē, taču kā sabalansēt visas nozares? Katrā nozarē ir savas, atšķirīgas vērtību mērauklas, un, ja vienā tie ir spoži tituli, tad citā ilggadējs darbs, bet vēl citā attieksme pret savu pilsētu. Vai Liepājai vairāk devis aktieris, kas šeit gadiem ilgi piedalījies izrādēs, vai gleznotājs, kas Liepājā tikai izaudzis, bet slavu iemantojis, vairs nedzīvodams šeit? Vai objektīvi būtu, ja dažus, toties Liepājai spožus titulus ieguvis sportists ierobežotu personu skaita dēļ paliktu ārpus vārdnīcas tikai tāpēc vien, ka izglītības nozarē jāparāda skolotājs, kas visu mūžu godprātīgi mācījis bērnus? Kam dot priekšroku – arhitektam, kurš projektējis nozīmīgas ēkas, taču pilsētā viņu zina tikai vārda pēc, vai mūziķim tikai tā iemesla dēļ vien, ka viņš bijis visu acu priekšā?

Ar to tikai vēlreiz gribu uzsvērt, cik liela atbildība ir izvēlēties mērauklu, lai šāds tik vajadzīgs ieskats Liepājas vēsturē būtu vismaz tuvu objektīvam.

Andžils Remess