Kurzemes Vārds

17:25 Svētdiena, 5. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Somijas neatkarība un Liepāja

Ej nu tici kalendāram, kas šodien rāda februāra otro dienu, kad būtu jāplandās baltiem puteņiem, taču no tā ne vēsts. Jūra šalc itin pavasarīgi, un galu galā cik tad vairs tālu, kad dabas atmodas gadalaika pirmais mēnesis būs klāt. Bet līdz tam, ziemas pēdējā mēnesī, Liepājā nebūs pārāk daudz spilgtu notikumu, kam pievērst uzmanību, tāpēc arī šoreiz vairāk par to, kāpēc mūsu pilsētā notiks Somijas neatkarības iegūšanas atceres sarīkojumi – dievkalpojums, izstāde, koncerts.

Pagājušā gadsimta otrās desmitgades beigās Latvijai un Somijai bija daudz kā līdzīga. Abās virmoja neatkarības ideja, abas centās izrauties no Krievijas impērijas, abas plosīja karš, kuru Latvijā sauca par Atbrīvošanas karu, bet Somijā par Brīvības karu. Pirmā pasaules kara gados abās bija izveidotas nacionālās militārās vienības: latviešiem – strēlnieku bataljoni, somiem – jēgeru bataljons.

Un te nu ir viens no kūleņiem, kādus mēdz apmest vēsture. Drīz vien pēc tam, kad Pirmā pasaules kara kaujās pie Rīgas latviešu un somu bataljoni bija atradušies pretējos ierakumos: strēlnieki – Krievijas, jēgeri – Vācijas, Liepāja kļuva par vietu, kur spilgti izpaudās gan latviešu, gan somu neatkarības centieni. Liepājā mājvietu atrada neatkarīgās Latvijas valdība, un Liepājā somu vienības nolēma doties aizsargāt savas valsts neatkarību, kļūstot par Somijas armijas mugurkaulu un izšķirošo spēku neatkarības cīņās.

1917.gada pavasarī vācu pavēlniecība jēgerus no frontes Rīgas pievārtē atsauca uz Liepāju. Karavīri mitinājās kazarmās Dārza ielā un tagadējo Mākslas vidusskolas un 10.vidusskolas ēkās, ievainotos aprūpēja Emigrantu mājās aiz dzelzceļa stacijas, bet bataljona štābs atradās Kūrmājas prospekta un Toma ielas stūrī. Liepājā izveidoja ložmetējnieku, jātnieku, sakarnieku nodaļas, te notika šo vienību mācības, te karavīri svinēja Ziemassvētkus, tapa somu kareivju pirmā rokasgrāmata un pirmo reizi atskaņoja Sibēliusa komponēto Jēgeru maršu. Un pirms 90 gadiem – 1918.gada 13.februārī Svētās Trīsvienības baznīcā iesvētīja bataljona karogu, jēgeri zvērēja uzticību likumīgajai Somijas valdībai un nākamajā naktī 950 karavīru no Ziemas ostas devās uz Somiju, lai cīnītos ģenerāļa Mannerheima vadītā karaspēka rindās.

Andžils Remess