Kurzemes Vārds

11:47 Trešdiena, 1. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Jāatgūst sabiedrības uzticība
Jānis Neimanis, Liepājas Arodbiedrību centra priekšsēdētājs

Pašlaik izveidojusies absurda situācija, ka mums jau daudzām precēm cenas ir lielākas nekā Eiropā – Vācijā, Lielbritānijā u.c., tajā pašā laikā algas – daudz zemākas nekā ES attīstītajās valstīs.

Mums mēģina iegalvot, ka iedzīvotāji paši lielākoties vainīgi – neprot taupīt, ņem kredītus, pārlieku daudz pērk, dzen uz augšu patēriņu un arī cenas. Bet pērk jau tikai neziņas, neskaidrās nākotnes dēļ, baidās, ka noskatītā manta drīz vien būs krietni dārgāka.

Viens ir vairāk nekā skaidrs – valstī joprojām turpinās nepārdomātā, pārlieku labējā politika. Valdība gadiem dzīvoja ilūzijās, ka tirgus visu noliks savās vietās. Tagad redzams, ka nesaliek vis.

Nav saprotams lielais uzcenojums, lielās peļņas, kas bieži vien ir neadekvātas. Kaut vai energoražotājiem. Iegriezies tāds virpulis, ka, vienā pozīcijā paceļoties cenai, piemēram, par 10 santīmiem, nākamajā jau pieaugums dubultojas. Uzņēmēji arī liek klāt cenai, viņi baidās, kas būs tālāk, kad resursi atkal paliks dārgāki un nevarēs visu nomaksāt. Bet iedzīvotāji iznākumā maksā daudzkārt vairāk, pievienotā vērtība precei vairākkārt palielināta.

Mums it kā ir valsts institūcijas – Patērētāju tiesību aizsardzības centrs, ir Konkurences padome, bet liela labuma nejūt. Tāds iespaids, ka kādi ārējie spēlētāji ietekmē situāciju Latvijā, ir labvēlīga vide karteļu veidošanai. Bet valsts institūcijas ir pavisam bezzobainas. Tām būtu jāietekmē situācija – nevis ar represīvām metodēm, bet jārada apstākļi godprātīgai konkurencei. Valdībai ir jāveido dialogs ar iedzīvotājiem, ir jāskaidro, jāuzklausa. Bet iedzīvotāji nejūt, ka viņi būtu līdzvērtīgi partneri, ka valdībai viņi rūpētu. Jaunās ģimenes, pusmūža cilvēki – viņi jau mūk prom no šīs valsts.

Nākamais solis – valdībai parādījusies ideja no tiem, kas atgriežas Latvijā no darba ārzemēs, iekasēt ienākuma nodokli par citās valstīs sapelnīto. Kaut ko nejēdzīgāku grūti iedomāties. Viņi taču jau samaksājuši nodokļus tur, kur strādāja, kāpēc vēl kaut kas būtu jāmaksā šeit? Vai tā mēs ceram dabūt savus cilvēkus atpakaļ Latvijā?

Vienīgā izeja, manuprāt, – valdībai beidzot jāiesaistās situācijas normalizēšanā, jāmeklē iespējas mazināt nodokļu masu iedzīvotājiem utt. Bet pats galvenais – jāatgūst sabiedrības uzticība. Tikai tas nav viegli, cilvēki ir ļoti vīlušies, uzticību varēs atgūt tikai ar reāliem darbiem un rezultātiem.