Kurzemes Vārds

04:50 Trešdiena, 8. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Ziedojot katedrālei, var saņemt atlaidi

Vairāki cilvēki, bijušie liepājnieki, kas tagad dzīvo ārzemēs, zvanīja “Kurzemes Vārdam” un izteica vēlēšanos palīdzēt atjaunot Liepājas Sv.Trīsvienības katedrāli, taču uz šejieni atbraukt viņiem neesot iespējams. Liepājas Svētās Trīsvienības baznīcas atjaunošanas fonda vadītāja Anta Zālīte to iesaka darīt ar bankas pārskaitījumu (var būt gan lati, gan dolāri, gan eiro). Liepājas Svētās Trīsvienības baznīcas atjaunošanas fonda juridiskā adrese ir – Lielā iela 9, Liepāja LV3401, reģistrācijas numurs 40008108234. Pārskatījumu var izdarīt – “Hansabanka”, kods HABALV22; konts LV91HABA0551015229804. Ziedot iespējams, arī piezvanot pa tālruni 290006181 (maksa par zvanu – 1 lats).

Liepājas Svētās Trīsvienības baznīcas atjaunošanas fondam saskaņā ar Finanšu ministrijas lēmumu ir piešķirts sabiedriskā labuma statuss, tāpēc ziedotāji var saņemt likumā paredzēto nodokļu atlaidi. Pilsētas dome ziedojusi ērģeļu plēšu remontam 1500 latu, tos pievienos 4300 latiem, kuri saziedoti portālā ziedot. lv, un, kad paliks siltāks, plēšu remontu varēs sākt.

Anta Zālīte arī informēja, ka nākamais lielais labdarības koncerts, kura gaitā varēs ziedot Sv.Trīsvienības katedrāles atjaunošanai, notiks 17.martā.

Policisti plūc laurus spartakiādē

Rīgā notikušas Valsts policijas spartakiādes sacensības galda tenisā. Piedalījušies un labus rezultātus uzrādījuši arī Liepājas policisti, pastāstīja Liepājas pilsētas un rajona Policijas pārvaldes preses sekretāre Jolanta Knīse. Komanda, kurā startējuši Dace Štamere, Dinārs Šķila un Egons Jēkabsons, augstākajā līgā izcīnījusi otro vietu. Mūsējos apsteiguši Rīgas policisti.

Liek apakšzemes komunikācijas

Atbilstoši Liepājas asfaltbetona seguma ielu atjaunošanas un rekonstrukcijas programmai šogad veiks arī promenādes trešās kārtas rekonstrukciju. Komunālās pārvaldes ceļu nozares vadītājs Mārtiņš Jākobsons pastāstīja, ka promenādē darbi sākti jau pagājušā gada nogalē. Ģenerāluzņēmējs ir kompānija "Ceļu, tiltu būvnieks". Pašlaik ceļa posms no Kuģinieku līdz Celtnieku ielai ir pamatīgi izrakņāts, jo vispirms liktas un mainītas dažādas apakšzemes komunikācijas – elektrokabeļi, kanalizācija u.c. Remontdarbu dēļ ceļš grūti izbraucams, tāpēc autovadītājiem ieteicams braukt pa citām ielām. Promenādes trešo posmu pilnībā sakārtot paredzēts līdz jūlijam.

Valentīnu meklējiet "Kurzemē"

13.februārī, dienu pirms Valentīna dienas, tirdzniecības nama "Kurzeme" 1.stāvā būs muzikāli atraktīvs sarīkojums kopā ar Valentīnu un Siržu meiteni. Pēc pulksten 15 laimīgajiem pāriem būs iespēja fotografēties, iejūtoties dažādos tēlos, bet sarīkojuma laikā atraktīvākie un zinošākie varēs iegūt daudz pārsteiguma balvu no tirdzniecības nama "Kurzeme" veikaliem. Lielie un mazie varēs veidot oriģinālas sirdis "Siržu darbnīcā".

Pārdod biļetes uz "Gada balvas" ceremoniju

"Biļešu servisa" kasēs sākta biļešu iepriekšpārdošana uz "Latvijas Mūzikas ierakstu Gada balvas – 2007" svinīgo ceremoniju, kas Rīgas Nacionālajā sporta manēžā notiks 8.martā. To vadīs Baiba Sipeniece–Gavare un Valters Krauze. Šoreiz žūrija 45 ekspertu sastāvā izvērtēja 20 ierakstu kompāniju iesniegtos ierakstus 16 nominācijās – no šlāgeriem un kantri mūzikas līdz popmūzikai un rokam, no akadēmiskās un tautas mūzikas līdz videoklipu kategorijai. Līdzās tādiem māksliniekiem kā Jānis Stībelis, Lauris Reiniks, "Melo–M", "Dzelzs vilks" un citiem, kuri jau tradicionāli pretendē uz balvām, starp nominantiem ir arī vairākas debijas – Liene Šomase un Jānis Moisejs, Jolanta Trofimova–Cole, Imants Daksis un Andris Ērglis ar grupu "Cacao". Kaut arī ceremonijas norises nianses pagaidām netiek atklātas, ir zināms, ka sarīkojumā uzstāsies arī Liepāju pārstāvošās grupas "Detlef Zoo" un "Tumsa".

Olimpiādes rit pilnā sparā

Turpinās mācību priekšmetu olimpiādes. Labākie skolēni sacenšas savā starpā pilsētas mērogā, lai parādītu, kurš tālāk pārstāvēs savu pilsētu nu jau valsts mērogā. Šonedēļ jau notikusi informātikas olimpiāde, kas norisinājās Liepājas Pedagoģijas akadēmijas telpās. Šodien savas zināšanas matemātikā demonstrē devīto līdz divpadsmito klašu zēni un meitenes, bet latviešu mācību iestāžu vidusskolēni sacenšas krievu valodas prasmē. Toties rīt notiks mazākumtautību mācību iestāžu piekto līdz divpadsmito klašu skolēnu krievu valodas olimpiāde.

Plāno investēt miljonus un samazināt apkures cenu

Apkures cena Liepājas iedzīvotājiem varētu samazināties par 2,46 latiem par megavatstundu (2007.gada decembrī tarifs bija apmēram 47 lati par megavatstundu) tad, kad tiks rekonstruētas siltumražotāja SIA "Liepājas enerģija" abas lielākās katlumājas – Kaiju ielā 33 jeb TEC teritorijā un Tukuma ielā, rāda uzņēmuma aprēķini. Vakar Liepājas domes Pilsētas attīstības komiteja nolēma, ka ir jāatbalsta "Liepājas enerģijas" plāns veikt šo rekonstrukciju. Pārbūves rezultātus siltuma pircēji varētu izbaudīt 2009.–2010. gada ziemā, teica domes izpilddirektors Edgars Rāts. Februāra beigās par šo rekonstrukcijas plānu paredzēts lemt SIA "Liepājas enerģija" dalībnieku sapulcē.

Uzņēmums vēlas abās minētajās katlumājās ierīkot ar dabasgāzi kurināmus koģenerācijas blokus ar summāro siltuma jaudu katrā ražotnē pa 4 megavatstundām. Rekonstrukciju plāno finansēt, investējot 8,2 miljonus latu, no tiem 20 procentu tiktu ieguldīti no SIA dalībnieku līdzekļiem, tātad arī, domājams, no pašvaldības 2009.gada budžeta. Savukārt pārējai investīciju daļai ņemtu kredītu.

"Liepājas enerģija" izskatījusi arī citu rekonstrukcijas variantu, apsverot iespēju izmantot atjaunojamos resursus jeb biomasu kā kurināmo. Tādā gadījumā uzņēmums varētu saņemt ievērojamas ES subsīdijas, bet šā projekta īstenošana būtu daudz lēnāka – tādēļ tas noraidīts, jo Liepājai apkures rekonstrukcijai vairs "nav laika", sacīja domes priekšsēdētājs Uldis Sesks. Četru gadu laikā, veicot arī citus uzlabojumus, "Liepājas enerģija" paredz apkures izmaksas patērētājiem samazināt par 20–25 procentiem, saka SIA valdes loceklis Ingars Balčūns.

Aicina vārdu ģenerālsponsors aizstāt ar lieldraugs

Dziesmu un deju svētku birojs un svētku galvenie atbalstītāji – Latvijas Krājbanka, "Aldaris", "Latvijas Mobilais telefons" – aicina iedzīvināt latviešu valodas apritē jaunu terminu lieldraugs, par piedāvājumu informēja Dziesmu un deju svētku preses sekretāre Aiva Rozenberga. Nereti ikdienā dzirdam, lasām un redzam, ka kādu notikumu vai svētkus atbalsta ģenerālsponsori, galvenie sponsori, lielākie sponsori u.c. Līdz ar gatavošanos šogad XXIV Vispārējiem latviešu dziesmu un XIV Deju svētkiem to rīkotāji pēc konsultācijas ar LZA Terminoloģijas komisijas priekšsēdētāju Valentīnu Skujiņu ir pieņēmuši lēmumu dēvēt savus galvenos atbalstītājus par lieldraugiem, novērtējot viņu ieguldījumu svētku tapšanā un Dziesmu svētku tradīcijas saglabāšanā. Aicinām arī citus valodas lietotājus sekot mūsu piemēram, tādējādi rūpējoties par latviešu valodas attīstību un labskanību, uzsvēra Aiva Rozenberga.

Domē veidos Enerģētikas daļu

Liepājas apkures un energotaupīšanas jautājumu risināšanai Liepājas domē šopavasar plāno izveidot Enerģētikas daļu, bet tālākā nākotnē – Energotaupīšanas aģentūru. Savukārt, lai pamatotu Liepājas siltumapgādes attīstības virzienu turpmākajiem deviņiem gadiem, domes attīstības komiteja ceturtdien nolēma izveidot darba grupu, kuru vadīs domes izpilddirektors Edgars Rāts. Šai darba grupai būs būtiski uzdevumi. Piemēram, lemt, vai Liepājā attīstīt centralizētu vai decentralizētu siltumapgādi, spriest par iespējamo elektrostacijas būvniecību un tamlīdzīgi, skaidro E.Rāts.

Traucēti "Tele 2" sakari

"Kurzemes Vārds" ceturtdien saņēma lasītāju jautājumus par to, kādēļ jau otro dienu pēc kārtas traucēti sakari operatora "Tele 2" tīklā – abonentus nav iespējams sazvanīt, jo tie vai nu neatrodas zonā, vai arī tīklā ir pārslodze. Vairāki liepājnieki pat apgalvoja, ka Karostā apkritusi bāzes stacija.

"Tele 2" birojā Liepājā noliedza, ka kāda no bāzes stacijām Liepājā vai kur citur būtu apkritusi. Birojā uzzinājām, ka problēmas nav tikai Liepājā un apkaimē, bet visā Latvijas teritorijā. "Tele 2" tīklā problēmas esot kopš trešdienas, un tās saistītas ar "Zelta zivtiņas" atjaunošanas kartēm. Tiekot atjaunota programma, un problēmas paredzēts novērst līdz piektdienai.

Liepājā detalizētāku informāciju, kādas problēmas radušās priekšapmaksas karšu dēļ, vai, piemēram, tām uzbrukuši ļaundari, sniegt nevarēja. Tika ieteikts sazināties ar "Tele 2" centrāli Rīgā. Diemžēl to izdarīt neizdevās, jo sakari "Tele 2" tīklā nebija pieejami.

Pieaug saslimstība ar gripu

Liepājā šonedēļ saslimstība ar gripu pārsniegusi epidemioloģisko slieksni – 100 saslimšanas gadījumu uz 100000 iedzīvotājiem, informē valsts aģentūras "Sabiedrības veselības aģentūra" Liepājas filiāles vadītāja Ingrīda Kužniece. Visvairāk slimo bērni vecumā līdz četriem gadiem. Šonedēļ ik dienas vidēji pie ģimenes ārstiem ar gripas simptomiem vērsušies ap desmit pacientiem, bet Liepājas Reģionālajā slimnīcā konstatēts tikai viens saslimšanas gadījums, informē domes Sabiedrības veselības daļas vadītāja Ineta Stadgale. Jaunliepājas Primārās veselības aprūpes centra vadītāja Anita Liepa iesaka katru dienu profilaksei lietot tableti remantadīna, dzert daudz tējas un šķidrumu, vēdināt telpas. Ja tomēr gadījies ar gripu saslimt, noteikti vajadzētu palikt mājās un nekavējoties izsaukt ģimenes ārstu.

Pola Harisa balva – Vitai Rozenbergai

Vakar kārtējā Liepājas Rotari kluba sēde bija īpaša. Kluba prezidents Uldis Krilovs kluba biedrei un Zviedrijas – Latvijas 2410.apgabala gubernatora palīdzei Vitai Rozenbergai pasniedza augstāko starptautiskās Rotari kustības apbalvojumu – Pola Harisa balvu – "Paul Harris Fellow". Šo apbalvojumu pasniedz ļoti retos gadījumos – par izciliem nopelniem Rotari kustības veicināšanā un labdarības idejas rosināšanā un īstenošanā pasaulē. Balva ir ordenis, kas nēsājams lentītē svētku reizē, nozīmīte ikdienai un speciāls sertifikāts, kas apliecina, ka Vita Rozenberga ir kļuvusi par Pola Harisa kluba Īsteno goda biedru. Pols Hariss bija advokāts Čikāgā, kurš 1905.gadā kopā ar domubiedriem nodibināja pirmo Rotari klubu pasaulē. Šī balva tika radīta viņa piemiņai.

Vita Rozenberga ir otrs cilvēks Latvijā, kam pasniegta šāda balva. Pirmā Pola Harisa balvu 2006.gada septembrī saņēma toreizējā Valsts prezidente Vaira Vīķe–Freiberga par nozīmīgu ieguldījumu sapratnes un draudzīgu attiecību veidošanā starp cilvēkiem pasaulē.