Kurzemes Vārds

05:08 Otrdiena, 24. novembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Novada ziņas īsumā

Mazos bērnus aicina uz bibliotēku

Kalētu pagasta bibliotēkā iekārtota atsevišķa telpa maziem bērniem, lai viņi varētu iepazīties ar grāmatām un nākotnē kļūt par čakliem lasītājiem, pastāstīja bibliotēkas vadītāja Mirdza Liepiņa.

Tas noticis saistībā ar Valsts kultūrkapitāla fonda programmas "Lasīšanas veicināšana" apakšprogrammu "Pirmā tikšanās ar bibliotēku", lai mazos – divu līdz trīs gadus vecos – bērnus iepazīstinātu ar bibliotēku un grāmatām. Ar pašvaldības palīdzību Kalētu pagasta bibliotēkā ierīkota atsevišķa telpa, kas tagad kalpo gan mazo bērnu, gan pārējo lasītāju ērtībām. Jo skaidrs, ka tik mazi bērni te ieradīsies ar saviem vecākiem vai citiem pavadoņiem.

M.Liepiņa pastāstīja, ka Kalētu pagastā apzināti 27 divu un trīs gadu veci bērni, kuru ģimenēm nosūtīti speciāli ielūgumi. Šīs ģimenes jau sākušas ierasties bibliotēkā, un bibliotēkas vadītāja ir gatava viņus uzņemt katru darbadienu no pulksten 9 līdz 17. Katrs mazulis saņem arī īpašu dāvanu – savu pirmo grāmatu.


Vairāk nekā pussimts daudzveidīgu nodarbību
Anda Pūce

Liepājas Rajona padomes 10.projektu konkursa ekspertu komisija atzinusi par atbalstāmiem 54 projektus, to līdzfinansējumam sadalot 8500 latu, informēja konkursa organizatore, rajona Pieaugušo izglītības centra direktore Tamāra Štrausa.

Atkarībā no projekta darbietilpīguma, mēroga, sarežģītības un prasījuma pamatotības katram projektam piešķirs no 40 līdz 300 latu, par ko šonedēļ tikšot noslēgti līgumi.

"Kurzemes Vārds" jau rakstījis, ka projektu konkursā pavisam bija iesniegti 85 projekti no 24 pašvaldībām.

Visvairāk – sešus projektus – ar Rajona padomes atbalstu īstenos Virgas pagastā. Tajā skaitā ir arī Pagasta padomes priekšsēdētājas Rutas Balodes projekts, kas sagatavos sešus pašvaldību politiķus un darbiniekus darbam Priekules novadā. Pa pieciem projektiem tiks īstenots Nīcas un Vecpils pašvaldībās, kopā četri – Grobiņas vidusskolā un biedrībā "Efeja". "Grobiņas vidusskolas projekti piesaistīs sabiedrības uzmanību arī ar valstiskās kopības izjūtas apliecināšanu gadā, kad atzīmēsim Latvijas Republikas proklamēšanas 90.gadadienu," paskaidroja T.Štrausa.

Debitantu grupā šogad katrs no atbalstītajiem projektu direktoriem īstenos pa vienam projektam. Bet grupā ar pieredzi pat trīs daudzveidīgus, aktuālus projektus īstenos Elita Jaunzeme no Kalētiem.

"Šo projektu konkursu raksturo veselības, veselīga dzīvesveida, saskaņas un sadarbības tēmas. Arī lielāka vērība pret cilvēkiem un bērniem ar īpašām vajadzībām. Tāpat pirms desmit gadiem nevarējām iedomāties, ka aktuāla kļūs seksa, HIV un dažādu atkarību tēma, pareiza medību trofeju saglabāšana, smilšu daudzveidīga izmantošana, zināšanas par tautastērpa pareizu nēsāšanu un citas," komentēja T.Štrausa. Šogad pats praktiskākais projekts ir biedrības "Priekules jauniešu centrs "Beta"" projekts, kurā jaunieši ar Priekules Pilsētas domes atbalstu apgūs remontprasmes un atjaunos trīs telpas jauniešu aktīvas atpūtas vajadzībām.

Sadalot finansējumu, lielākajai daļai projektu prasītā summa tika samazināta, jo eksperti uzskatīja, ka projekta dalībnieku pašfinansējums jāparedz ne tikai kafijas pauzēm, bet arī lektoru atalgojumam. "Secinājām, ka dažkārt projekta apjoms ir mākslīgi palielināts vai tiek plānots nesamērīgi augsts lektora atalgojums," stāstīja T.Štrausa.

Kā atzina eksperti, visi iesniegtie projekti bija interesanti, tie uzrunāja, pārliecināja, arī nedaudz izbrīnīja, kā, piemēram, pieredzes brauciens uz kādu no seksa piederumu veikaliem. Tomēr kopumā projektu kvalitāte esot augsta un, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, pilnveidojusies.


Cels kultūras tiltu
Dina Belta

Bārtā šogad visai krāšņi atzīmēs Lietuvas Neatkarības dienu, pastāstīja pagasta Kultūras nama vadītāja Gunta Klievēna. Sestdien, 16.februārī, tur būs "Draudzības tilts Bārta – Durbe – Mosēde".

Kultūras jomā Bārta ar Skodas rajona Mosēdi Lietuvā sadarbojoties jau sen, ne reizi vien abu pašvaldību mākslinieciskie kolektīvi braukuši viens pie otra ciemos. Bet pērnā gada augustā šī sadarbība izvērsusies plašāka un ieguvusi oficiālāku formu – pašvaldību vadītāji no Bārtas, Durbes, Mosēdes, Parhovas Polijā un kādas Vācijas pašvaldības noslēdza sadarbības līgumu par kultūras programmu savstarpēju apmaiņu. Pērnvasar latvieši, lietuvieši un poļi tikušies gan Mosēdē, gan Bārtā, arī Durbes un Bārtas amatierteātri viesojušies Lietuvā.

Koncertā Bārtas Kultūras namā sestdien uzstāsies folkloras kopa, jauniešu deju kolektīvs un sieviešu vokālais ansamblis no Mosēdes, vokālais ansamblis "Tonuss", vidējās paaudzes deju kolektīvs un amatierteātris no Durbes, kā arī Bārtas etnogrāfiskais ansamblis, līnijdejotājas un meiteņu vokālais duets, sarīkojuma programmu pārskatīja G.Klievēna. Šo pasākumu finansiāli atbalstījusi arī Liepājas Rajona padome.

Pēc koncerta sarunās tiksies visu trīs pašvaldību vadītāji, solījis ierasties arī Skodas rajona Kultūras nodaļas vadītājs un Klaipēdas apriņķa latviešu asociācijas "Atpūta" vadītājs Gotfrīds Tapiņš.

Ja viss izdosies, kā paredzēts, iespējams, vasarā bārtenieki varētu doties uz Poliju, pieļāva Kultūras nama vadītāja. Ar vāciešiem kopīgi pasākumi pagaidām neesot plānoti, viņiem ciešāka sadarbība laika gaitā izveidojusies ar Mosēdes kultūras darbiniekiem.


Būs jāmaksā par atkritumu izvešanu

Kalvenes Pagasta padomes sēdē nolemts, ka katram pašvaldībai piederošajos namos dzīvojošajam īrniekam turpmāk par atkritumu izvešanu būs jāmaksā 80 santīmu mēnesī, informēja Kalvenes Pagasta padomes priekšsēdētājs Henrijs Junkarēns.

"Līdz šim atsevišķi par atkritumu izvešanu naudu nemaksājām, jo varējām šos izdevumus nosegt no kopējiem komunālo pakalpojumu ieņēmumiem. Taču nupat situācija ir kļuvusi ļoti saspringta, un augsto izmaksu dēļ komunālo pakalpojumu bilance ir iekļuvusi mīnusā," skaidroja H.Junkarēns. Arī SIA "Eko Kurzeme", kas nodarbojas ar atkritumu apsaimniekošanu, palielinājusi tarifu. Tādēļ Kalvenē bijuši spiesti pieņemt šo nepopulāro lēmumu.

Par atkritumu izvešanas maksas iekasēšanu tuvākajā laikā ar īrniekiem tiks slēgti līgumi.


Pāvilostas Mūzikas skolai jauns flīģelis

20.februārī pulksten 16 Pāvilostas Mūzikas skolā notiks koncerts "Flīģeļa svētki Pāvilostā", informē skolas klaviernodaļas vadītāja Ingūna Venena.

Tie būs īsti svētki gan skolēniem, gan pedagogiem, jo, pateicoties Sakas Novada domes priekšsēdētāja Ulda Kristapsona izpratnei un direktores Ingas Šnores neatlaidībai, izdevies piesaistīt Valsts kultūrkapitāla fonda līdzekļus, un skola tikusi pie jauna flīģeļa "Petrof". Klavierspēles nodaļas audzēkņiem tagad pavērusies iespēja pilnībā atklāt sava talanta šķautnes, ne mirkli nešauboties, ka instruments, piemēram, eksāmenos varētu pievilt.

Spēlēt uz kvalitatīva un skanīga instrumenta ir bauda. To zina arī pāvilostnieku vecākie kolēģi no Liepājas. Flīģeļa svētkos solījušies piedalīties Emiļa Melngaiļa Liepājas Mūzikas vidusskolas audzēkņi klaviernodaļas vadītājas Daigas Hiršsones vadībā.


Iekārtos mūsdienīgas dabaszinātņu klases

Piecām rajona vidusskolām ir izredzes tikt pie labiekārtotiem dabaszinātņu kabinetiem.

Liepājas Rajona padomes Izglītības, reliģijas un jaunatnes lietu komiteja šonedēļ atbalstīja Aizputes, Grobiņas, Vaiņodes, Nīcas un Priekules vidusskolu iesaistīšanos projektā, kas paredz kvalitatīvai dabaszinātņu apguvei atbilstošas materiālās bāzes nodrošināšanu. Par to informēja Liepājas rajona Izglītības pārvaldes direktora vietniece Elita Malovka. Projekts paredz Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzekļu piesaisti vispārējās izglītības jomai. Šīs piecas Liepājas rajona skolas Izglītības un zinātnes ministrija atzinusi par noteiktiem kritērijiem atbilstošām, lai tās varētu pretendēt uz finansējumu.

Visas piecas pašvaldības, kurās mācību iestādes atrodas, jau šā gada budžetā iekļāvušas arī projektam nepieciešamo līdzfinansējumu.

Projekta iepriekšējā kārtā iekārtoti četri dabaszinātņu kabineti Grobiņas ģimnāzijā. Dabaszinātnes vienā vārdā apzīmē fiziku, ķīmiju, matemātiku un bioloģiju.


Priekuli apmeklēs augstas amatpersonas

Rīt Priekules slimnīcu plānojis apmeklēt Veselības ministrijas valsts sekretāra vietnieks Rinalds Muciņš, pastāstīja Priekules Pilsētas domes priekšsēdētāja Vija Jablonska.

"Kurzemes Vārds" jau rakstījis par to, ka priekulnieki nolēmuši cīnīties, lai slimnīca saglabātu lokālās slimnīcas statusu. Par to tad ar valsts sekretāru arī tikšot runāts.

Savukārt 7.martā pēc vizītes Liepājā Priekuli apmeklēs aizsardzības ministrs Vinets Veldre. Ar Aizsardzības ministrijas atbalstu pilsētā tiks būvēta sporta zāle, bet vidusskolā liela uzmanība tiekot pievērsta patriotiskajai audzināšanai, apmeklējuma iemeslu skaidroja V.Jablonska.


Visas lietas
Monstera cīravniekus priecē ar augļiem

Nupat atklājies, ka lielajai podapuķei monsterai, kas aug, zied un gatavina augļus Cīravas arodvidusskolas vēstures klasē, aiz muguras ir vairāk piedzīvojumu, nekā līdz šim domājusi tās saimniece, skolotāja Indra Plēpe.

Viņas pārraudzībā garšīgā jeb tīkamā monstera (monstera deliciosa), kuras vecums līdz šim lēsts apmēram 27 gadu garumā, pēdējos četrus gadus patiesi priecējusi ne tikai ļaužu skatus, bet arī garšas kārpiņas. Botāniķi zina teikt, ka telpās šis augs gan braši zaļo, bet zied reti un vēl retāk nogatavina augļus. Taču cīravnieki to visu ir dabūjuši! Jā, pat saldos augļus, kas esot tiešām gardi, līdzīgi gan banānam, gan ananasam. Tiesa, labi nāk tas, kas nāk lēni – no ziedēšanas līdz brīdim, kad gatavs banānveidīgais auglis, paiet apmēram pusotra gada.

Bet šajās dienās skolā iegriezies cīravnieks Juris Stulpe, apraudzījis monsteru un pastāstījis skolas darbiniekiem, ka tai ir vismaz gadu 40. Vispirms tā savulaik rotājusi Stulpu ģimenes māju, tad kādu laiku pabijusi Cīravas putnu fabrikas kantorī, kur strādājusi Jura Stulpes sieva, un tikai pēc tam nonākusi skolā. Un tur tai nenoliedzami tīk.


Aicina radīt Durbei veltītu suvenīru

Durbes Novada dome izsludina konkursu 'Durbes novadam raksturīgākais suvenīrs', kura mērķis ir radošā sacensībā radīt novadu reprezentējošu suvenīru, informēja domes sabiedrisko attiecību speciāliste Aija Ansone.

Konkursa rīkotāji no dalībniekiem sagaida jaunas, radošas idejas tāda suvenīra izveidē, kas būtu saistīts gan ar Durbes novada vēsturi, kultūrvidi, gan ar Durbes novada šodienu. "Svarīgi, lai suvenīra ideja sasauktos ar kādu novadu raksturojošu iezīmi, kas būtu neparasta un unikāla," norāda A.Ansone.

Piedāvājumā jābūt informācijai par suvenīra izgatavošanai paredzētajiem materiāliem, izmaksām un pavairošanas iespējām. Konkursa idejas jāiesniedz Durbes Novada domē līdz šā gada 31.martam. Uzvarētāju paziņos līdz 10.aprīlim. Balvu fondam pašvaldība ir paredzējusi 150 latu.

Ar konkursa nolikumu var iepazīties Durbes novada mājaslapā www.durbe.lv, kā arī Durbes Novada domes kancelejā.