Kurzemes Vārds

06:00 Ceturtdiena, 3. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Somu jēgeri svin ar vērienu

Līvija Leine

Vakar Liepājas Svētās Trīsvienības katedrālē pulcējās tāli viesi – Somijas 27.Jēgeru bataljona tradīciju kopšanas biedrības biedri, 27.Jēgeru bataljona cīnītāju bērni, mazbērni, mazmazbērni, Somijas un Latvijas diplomāti, politiķi, somu militārpersonas un mūziķi. Tur notika galvenie atceres svinību pasākumi – jēgeru zvēresta nodošanas, jēgeru karoga iesvētīšanas un bataljona mājās atgriešanās 90 gadu piemiņas dievkalpojums – un pēc tam arī Somijas Militārā orķestra un Hemēnlinnas senioru vīru kora koncerts.

Dievkalpojumu vadīja Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas Liepājas bīskaps Pāvils Brūvers, Svētās Trīsvienības katedrāles dekāns Pēteris Kalks un Somijas armijas kapelāns Sepo Ahonens.

Uzrunu sacīja Jēgeru tradīciju kopšanas biedrības priekšsēdētājs, atvaļinātais ģenerālis Asko Kilpinens. Viņš uzsvēra, ka tieši Liepāja ir tā vieta, no kuras sākās jēgeru ceļš uz Somiju, ka Svētās Trīsvienības katedrālei ir milzīga loma Somijas neatkarības tapšanā, jo tieši jēgeriem bija milzīga nozīme šās valsts neatkarības nosargāšanā no 1939. līdz 1945.gadam. Pēdējais jēgers šo pasauli atstājis 1995.gadā. Bet viņu visu mūža devums redzams neatkarīgās Somijas valsts veidolā. Šis dievkalpojums, uzsvēra Asko Kilpinens, ir cieņas izrādīšana tiem vīriem, kas pēc trim smagiem, ārzemēs pavadītiem gadiem devās mājās.

Savukārt Liepājas bīskaps Pāvils Brūvers salīdzināja Latvijas un Somijas likteņus. Abām mūsu valstīm bija nepieciešama neatkarība, abas to ieguva, tikai Latvijai nācās to zaudēt un ilgus gadus gaidīt, lai atkal atgūtu. Arī Somijas armijas kapelāns Sepo Ahonens, kurš dievkalpojumā sacīja galveno sprediķi, uzsvēra jēgeru lomu Somijas vēsturē un norādīja, ka ir nepieciešama drosme un milzīga mīlestība, lai veiktu to nereti smago ceļu, kas ved uz mērķi. Jēgeriem tāds mērķis bija Somijas neatkarība, un tāpēc viņi spēja pārvarēt visas grūtības.

"Tas bija saviļņojošs dievkalpojums," pēc koncerta sacīja Latvijas goda konsuls Somijā Kajs Holmbergs, kurš bija ieradies kopā ar kundzi Miu. "Daudziem somiem Liepāja nozīmē valstiskās neatkarības sakņu vietu. Pats esmu Jēgeru tradīciju kopšanas asociācijas biedrs, bet manas sievas Mias radinieks, mātes brālis bija jēgers." Mia piebilst, ka vēl tagad ģimenē glabā fotogrāfijas, kur viņas radinieks redzams Latvijā, Rīgā.

Svinību norisēs klāt bija arī Latvijas vēstnieks Somijā Einars Semanis. Viņš šo notikumu uzskata par ļoti nozīmīgu gan Somijai, gan Latvijai, jo tas simbolizē tiltus laikā un telpā, kas veidojušies starp mūsu tautām. "Šis pasākums uzskatāmi pierāda, cik ļoti savijušies kopā mūsu vēsturiskie likteņi, kādi tie bijuši šo 90 gadu vēstures posmā. Visos vēstures līkločos tomēr vienmēr esam bijuši saistīti. Tāpēc ir svarīgi, ka ir tādi pasākumi. Svarīgi tas ir arī tāpēc, ka redzam, kā somu tauta vērtē savu pagātni, kā tā uztur savu nacionālo un patriotisko identitāti, kā rūpējas par savām tradīcijām un rūpīgi kopj savas zemes saknes. Somu jēgeru tradīciju kopšanas biedrība, ierodoties Liepājā, būtībā parāda arī cieņu un godu Latvijai un skaistajai Liepājas pilsētai." Einars Semanis uzskata, ka arī liepājnieki pacentušies un ir ļoti viesmīlīgi. Viņam ļoti patikusi bīskapa Pāvila Brūvera sirsnīgā, pārdomātā, dziļā uzruna. Viņš ir gandarīts, ka viņam kā Latvijas vēstniekam Somijā bijusi iespēja būt Liepājā un dalīt prieku kopā ar somiem. Šogad, atzīmējot Latvijas valsts pastāvēšanas 90.gadadienu, Somijā atklās memoriālo plāksni latviešu gleznotājam Janim Rozentālam, kura sieva bija somiete, slavenā dziedātāja Elija Rozentāle un kurš ilgu laiku dzīvojis Somijā un ir tur labi pazīstams. Janis Rozentāls Latvijai Somijā ir tas pats, kas Somijai jēgeri Latvijā.

Aizvakar Somijas oficiālā delegācija šīs valsts vēstnieka Latvijā Pekas Vuoristo vadībā apmeklēja Liepājas Pilsētas domi. Tiekoties ar pašvaldības pārstāvjiem, 27.Jēgeru bataljona tradīciju kopšanas biedrības priekšsēdētājs, ģenerālis Asko Kilpinens pilsētai dāvāja šī bataljona pazīšanas zīmi. Viņš atgādināja par Liepājas lielo nozīmi Somijas armijas tapšanas vēsturē un pauda pateicību par pilsētas iesaistīšanos šā nozīmīgā vēstures notikuma 90.gadadienas atcerē. Domes priekšsēdētājs Uldis Sesks un vietnieks Gunārs Ansiņš delegāciju iepazīstināja ar pilsētas attīstības projektiem un atbildēja uz ciemiņu jautājumiem.

Vakar vakarā notika Somijas vēstnieka Peka Vuoristo un viņa kundzes Ritvas Vuoristo rīkotā pieņemšana Latviešu biedrības namā, uz kuru bija aicināti daudzi Latvijas pārstāvji. Somijas vēstnieks Peka Vuoristo sacīja paldies visiem, kas atbalstīja jēgeru bataljona piemiņas svinību sarīkošanu Liepājā, bet Pilsētas domes priekšsēdētaja vietnieks Gunārs Ansiņš savukārt visus aicināja Liepājā atgriezties pēc 10 gadiem, kad svinēs jēgeru zvēresta nodošanas un jēgeru karoga iesvētīšanas simtgadi. Viesus pieņemšanā izklaidēja Somijas Militārais orķestris un Hemēnlinnas senioru vīru koris. Turklāt orķestris nospēlēja arī kādu pasaules pirmatskaņojumu – "Misas valsi", kuru 1917.gadā pie Misas upes sacerējis viens no jēgeriem un kura manuskripts atrasts visai nesen.

Vēl šodien Liepājas Latviešu biedrības namā aplūkojama izstāde "Somu jēgeri Latvijā 31.05.1916 – 14.02.1918", kas piedāvā iepazīties ar fotogrāfijām un dokumentālām liecībām par Somijas jēgeru laiku Latvijā. Izstādi iekārtojusi Marija Līsa Krokforda, jēgeru tradīciju kopšanas biedrības aktīviste, kuras tēvs Lauri Aula arī bijis jēgers. Uz svinībām Liepājā viņa līdzi bija atvedusi arī savu dēlu Edvardu Krokfordu, viņa sievu Ievu Jirgenu–Krokfordu un savu mazmeitu Alisi Krokfordu.

Uz jēgeru karoga iesvētīšanas un bataljona mājās atgriešanās 90 gadu jubilejas svinībām no Somijas bija ieradušies aptuveni simt viesu.