Kurzemes Vārds

06:26 Pirmdiena, 6. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Mājokļu apsaimniekošana

Centīsimies ideāli sakārtot mājas
Kirils Bobrovs

Par māju Klaipēdas ielā 96 mēs jau rakstījām pagājušajā gadā. Šeit dzīvokļu īpašnieku biedrība saucas "Dzintars 97". Lieta tāda, kā 1997.gadā tā bija reģistrēta no jauna, kaut gan izveidota kā kooperatīvs daudz agrāk. Par tur gūtajiem panākumiem bija rakstīts arī Pilsētas domes izdevumā "Katram Liepājniekam". Kādus gan sasniegumus izdevies panākt ilgstošas patstāvīgas saimniekošanas laikā? Šeit arī ar savu pieredzi droši vien var padalīties. Lai to varētu izmantot tie, kuri šodien atdalās daudzdzīvokļu mājās un meklē paši savu ceļu eksistēšanai. Par to mums pastāstīja valdes priekšsēdētājs Valentīns Mironovs.

Varbūt mums vispirms vajadzētu pastāstīt par paveikto.
– Aktīvu pārkārtošanās darbu mēs sākām samērā nesen – pirms četriem, pieciem gadiem. Tas saistīts arī ar vēlēšanos dzīvot komfortabli, bez avārijām un, galvenokārt, apkures nepārtrauktās padārdzināšanās dēļ. Esam sakārtojuši pagrabu telpas ar visām tur esošajām komunikācijām. Pilnīgi nomainījām apkures, aukstā un karstā ūdens, kā arī kanalizācijas caurules un stāvvadus, veicām nepieciešamo izolāciju. Nomainīts un nosiltināts jumts. Arī fasādi un gala sienas nosiltinājām, bet cita lielā siena apmesta un nokrāsota. Atjaunoti balkoni un līdz ar to likvidēti tā saucamie strazdu būri, kaut gan sākumā iedzīvotāji pretojās, bet tagad apmierināti. Ir labiekārtota teritorija ap māju. Tagad mums ir jauna ietve ar celiņiem pie katras ieejas, ierīkota autostāvvieta. Manuprāt, tagad palikuši tikai tādi sīkumi kā iekšdurvis vai kāpņu telpas margas. Šos darbus varēsim veikt pakāpeniski par uzkrātajiem līdzekļiem.

Visu lielo darbu veikšanai mums bija vajadzīgi divi kredīti. Vispirms paņēmām 45 tūkstošus latu, pēc tam, pārrēķinot no eiro, – 55 tūkstošus. Pirms tam arī es biju liels kredītu pretinieks, jo rezultātā iznāk, ka jāpārmaksā pusotru reizi. Un mums vēl paveicās, ka paguvām šos darbus pabeigt līdz materiālu un celtniecības darbu cenu kārtējā krasā kāpuma. Pērn mums izdevās norēķināties pēc aizpagājušā gada cenām. Tagad ir jāmaksā 46 santīmi par kvadrātmetru. Šīs naudas pietiek, lai norēķinātos ar banku un kaut ko atlicinātu ikdienišķiem izdevumiem. Arī nelieli uzkrājumi ir jānodrošina – ja nu pēkšņi sabojājas sūknis vai notiek kaut kas neparedzēts. Gribu pateikties iedzīvotājiem, ka viņi ar izpratni piekrita paaugstināt mājas apsaimniekošanas maksu. Nepārspīlējot varu teikt, ka tas atvieglo darbu.

Kā viss paveiktais ietekmējis apkures izmaksas?
– Janvārī bija jāmaksā 0,67 lati par platības vienu kvadrātmetru.

Pilsētai tas ir labs rādītājs. Bet zudumi?
– Es tos neuzskatu par zudumiem, tās ir ūdens sildīšanas izmaksas. No tām nav iespējams izvairīties. Ir daudz svarīgāk tikt skaidrībā par to, kā šos zudumus aprēķināt un sadalīt. Ūdens patēriņš praktiski ir pastāvīgs, tā karsēšanai tiek patērēts no 20 līdz 22 megavatstundām mēnesī. Vadoties pēc tā, mēs aprēķinājām pastāvīgu maksu – 3 lati par kubikmetru. Bet palikušo summu visai mājai mēs dalām proporcionāli iedzīvotāju patērētajam ūdenim. Taču ir svarīgi arī dažādi sīkumi, piemēram, precīza skaitītāju rādījumu pierakstīšana vienā laikā un visos dzīvokļos. Bez tam es uzskatu, ka ūdens karsēšanas pārtraukšana naktī nedod vēlamo efektu. Piemēram, mēs tikai pazeminām ūdens temperatūru no parastajiem 50 grādiem līdz 35. Citādi vannasistabā uzkrājas arī mitrums.

Zinot grūtības, kādas radušās vairāku biedrību darbā, gribu pavaicāt, kam būtu jādod priekšroka: visu organizēt pašai valdei un priekšsēdētājam vai arī ar kādu noslēgtam līgumam par pilnu apkalpošanu?
– Manuprāt, būtu labāk visu atbildību uzņemties pašiem. Visādā ziņā tad ir redzams, kur ir jūsu nauda. Tad arī neviens cits nevarēs ar to rīkoties. Starpniekiem vajadzīga peļņa, un viņi vienmēr centīsies pēc iespējas to palielināt gan godīgā, gan negodīgā veidā. Bet kokam, protams, ir divi gali. Ir vajadzīga vismaz kaut kāda ļoti tuva profila darba pieredze. Ja par valdes priekšsēdētāju ievēlēs cilvēku ar profesiju, kas tāla no saimnieciskās darbības, viņš noteikti nespēs izvairīties no kļūdām un kļūs par upuri krāpšanai no dažādu firmu puses. Pat līgumu slēgšana nav nemaz tik vienkārša lieta, gandrīz vienmēr ir par ko pakonsultēties pie jurista. Es jau vairākus gadus neparakstu līgumu ar uzņēmumu "Liepājas ūdens", jo tur uzskata, ka mums ir jāpieņem ārējais kanalizācijas kolektors, kas atrodas mūsu teritorijā. Tas sagādā milzum daudz rūpju. Jābūt kompetentam arī mājas tehniskā aprīkojuma niansēs. Bez šaubām, nepieciešama arī pieredze darbā ar cilvēkiem. Ir tāds jēdziens – redzēt cauri. Jebkurā mājā atradīsies daži cilvēki, kuri sāks likt sprunguļus riteņos, jo viņiem nekas cits nemaz nav vajadzīgs.

Viss sacītais ir ļoti aktuāls. Ko vēl ieteiksit iesācējiem?
– Jau pašā sākumā ir nopietni jāveic grāmatvedības uzskaite. Arī revīzijas darbība. To var izdarīt tikai zinoši darbinieki. Visām izmaksām, kā tagad mēdz teikt, ir jābūt caurspīdīgām. Nav pieļaujamas nekādas melnās kases. Kaut gan dažreiz varētu rasties vilinājums izmantot atsevišķus lētus pakalpojumus. Visi maksājumi jāveic ar banku pārskaitījumiem. Izņēmuma kārtā mēs šo to iegādājamies veikalā. Piemēram, krāsu, bet vienalga ir nepieciešams čeks.

Tagad jums varētu sākties mierīgāka dzīve.
– Kur nu! Vienmēr rodas jaunas vajadzības. Visvairāk satrauc gāzes nemitīgā padārdzināšanās. Pēc tam, kā es jau minēju, ir jāvienojas ar "Liepājas ūdeni". Par šo problēmu es jau esmu runājis ar pilsētas galvu. Bet pagaidām bez panākumiem. Ir jāierīko ugunsdrošības signalizācija. Bet jāsāk būs ar projektu. Un atkal vajadzīga nauda. Gribētos pievērsties atkritumu šķirošanai. "EKO Kurzeme" mūs atbalsta. Un jāsāk būs ar jauna slēgta konteineru laukuma ierīkošanu. Jo tagad pie mums savus gružus nes arī kaimiņi.

Tad mūsu redakcijai būs jāiesaka pilsētniekiem doties pie jums mācīties šķirot atkritumus.
– Mums ir vēl viena iecere – visu mājai piešķirto, arī stāvvietu, teritoriju norobežot ar nelielu žogu. Šajā sakarībā es paredzu visādu dokumentu ilgstošu kārtošanu. Un, protams, izmaksas.