Kurzemes Vārds

15:01 Sestdiena, 30. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Valdība: "Rajonu Latvijā nebūs!"
Jānis Piešiņš, Latvijas Pašvaldību savienības padomnieks reģionālās attīstības jautājumos

Godmaņa valdība novadu reformas jautājumu ir izvirzījusi par vienu no vissvarīgākajiem, pat saistot to ar valdības pastāvēšanu. Pašlaik šajā jomā darbība valdībā notiek ļoti plašā frontē, jo tuvojas pašvaldību vēlēšanas. Protams, ka šis process ir pilnīgi politizēts.

Bet saviļņošanās varas gaiteņos pašlaik ir tāpēc, ka vietējo pašvaldību reforma valdības līmenī ir pabeigta, tā vismaz uzskata pati valdība. Tā savu lēmumu septembrī ir pieņēmusi, izveidojusi tā saukto novadu karti. Taču ir pašvaldības, kas, būdamas neapmierinātas ar šo karti, ir piedraudējušas ar Satversmes tiesu, un valdība ir nobijusies. Jo Satversmes tiesas lēmums ir augstāks par jebkuru likumu un nav pārsūdzams.

Valdības ideja, kas diemžēl nav fiksēta nevienā juridiskā dokumentā, bet pastāv jau vismaz kopš 1991.gada, kad Latvijas Republikas Augstākā padome pieņēma pirmos likumus par pašvaldībām, skan tā laika deputātu runās: "Rajonu Latvijā nebūs!" Tātad jau tajā laikā bija tāds viedoklis. Uz ko balstīts, nezinu. Bet rajoni ir likumdošanā, reālajā dzīvē tie labāk vai sliktāk, bet darbojas – tie visu laiku tomēr ir bijuši nepieciešami. Tagad valdība atkal izvilkusi šo domu.

Administratīvi teritoriālās reformas likums, ko neviens nav atcēlis, paredz, ka Latvijā būs apriņķi kā reģionāls līmenis, Ministru kabinetam uzdots līdz 2006.gada beigām izstrādāt likumprojektu par apriņķiem. Savukārt likumā par administratīvajām teritorijām noteikts, ka tas jāizdara līdz 2007.gada beigām. Termiņi ir pagājuši, priekšlikumu nav. Godmaņa valdības darbības plānā paredzēts šogad martā veidot darba grupu, kas spriedīs, vajag vai nevajag otrā līmeņa pašvaldības. Un tomēr – jau pirms tam rajonus grib likvidēt. Nu iedomājamies – rajonu likvidē, mantu iztirgo, funkcijas nodod uz leju, pat nezinot kam, jo novadi jau vēl izveidoti nav...

Administratīva teritorija pēc likuma ir teritorija, kuru pārvalda valsts institūcijas un pašvaldības institūcijas. Mēs šodien mēdzam saprast, ka rajons – tā ir pašvaldība. Taču tā nav! Rajonā tāpat ir vismaz dažas valsts pārvaldes iestādes, kaut vai, piemēram, reģionālā Vides pārvalde. Tātad tas nav tikai pašvaldību jautājums, bet pašlaik to reducē tikai uz pašvaldībām.

Atcerēsimies, ka Kārlis Ulmanis savā laikā vēlētas pašvaldības aizstāja ar valsts ieceltiem ierēdņiem...