Kurzemes Vārds

15:30 Svētdiena, 31. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Mūsu policistiem valsts valoda problēmas nesagādā

Pēc tam, kad Iekšlietu ministrija piedāvāja iekšlietu struktūrā nodarbinātajiem ieviest zemākas prasības par valsts valodas zināšanu, savu sašutumu par to neslēpa tieslietu ministrs Gaidis Bērziņš. Viņš uzsvēra: "Valsts amatpersonām ir jāpārvalda latviešu valoda augstākajā līmenī. Gan Valsts robežsardzē strādājošajiem, gan Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbiniekiem un policistiem jāspēj efektīvi sazināties valsts valodā, jo šo amatpersonu ikdienas darbā nereti nākas saskarties ar krīzes situācijām, kurās efektīvai komunikācijai ir izšķiroša nozīme. Ja šajos amatos strādā personas, kuras nezina valsts valodu, krīzes situācijās var tikt apdraudēts Latvijas pilsoņu īpašums, veselība vai pat dzīvība."

Liepājā un rajonā operatīvajiem darbiniekiem valsts valoda problēmas nesagādā. Policijas pārvaldes priekšnieks Arturs Vaiteiks norādīja, ka tie iekšlietu struktūru darbinieki, kuri nevarēja vai negribēja pietiekami labi iemācīties valsts valodu, no dienesta jau sen aizgājuši. Turklāt mūsu policisti spēj sazināties ar personām ne tikai valsts, bet arī vairākās svešvalodās – angļu un vācu. A.Vaiteiks teica: "2006. un 2007. gadā organizējām angļu valodas kursus, lai veiksmīgi iekļautos Šengenas telpā. Kursi turpinās regulāri, policijas darbinieki mācās, jo ir jāsaprot, ka ar latviešu un krievu valodu ir daudz par maz."

Aicina aktīvāk sūtīt foto

Jauniešu organizācija "IMKA Liepāja" 1.februārī uzsāka projektu "Piedzīvojums Liepājā", kura laikā plānos piedzīvojumu maršrutus Liepājā. Projekta mērķis ir veicināt jauniešu iesaistīšanos savas pilsētas attīstībā. Galvenie uzdevumi ir izveidot jauniešu grupu, kura izstrādās pārgājienu un "pilsētas ralliju" maršrutus, organizēs pārgājienus Liepājā un rajonā. Organizācija aicina jauniešus būt aktīvākiem un turpināt sūtīt foto, kurā redzams, viņuprāt, spilgtākais mirklis Liepājas dzīvē, un nelielu tā aprakstu uz e–pastu: [email protected] līdz 17.februārim. 25 labākajiem būs iespēja piedalīties interesantās un noderīgās mācībās un iegūt zināšanas un pieredzi tūrisma maršrutu izstrādē un vadīšanā, kā arī pašiem radīt savu tūrisma maršrutu. Seminārus vadīs profesionāli treneri, kas darbojas neformālās izglītības jomā, eksperti no Liepājas reģiona Tūrisma informācijas centra un Pedagoģiskās akadēmijas.

Apsveikums būs tikai pa pastu

Mūsu lasītāja, Naura mamma, "Kurzemes Vārdam" vaicāja, vai viņas dēlam, kura dzimšanas diena ir 18.martā un kura sakrīt ar Liepājas dzimšanas dienu, turklāt viņam šogad paliek 7 gadi un rudenī jāsāk skolas gaitas, no Pilsētas domes nepienāktos kāds pabalsts vai dāvana. Diemžēl šādas prakses, kas būtu visnotaļ jauka, mūsu pilsētā pagaidām nav. Liepājas domes Sabiedrisko attiecību un mārketinga daļas vadītāja Zane Ģirne paskaidroja: "Katru gadu pašvaldība tiem liepājniekiem, kas dzimuši pilsētas dzimšanas dienā, nosūta apsveikuma kartīti. Arī šogad visi 18.marta jubilāri, kas savu dzīvesvietu deklarējuši Liepājā, saņems apsveikumu pa pastu."

Policijā Baltijas valstīs valdot akmens laikmets

9.februārī Bauskā notika Neatkarīgās policistu arodbiedrības (NPA) kongress, kurā piedalījās arī Liepājas likumsargi. NPA Liepājas rajona komitejas valdes locekle, Liepājas pilsētas un rajona Policijas pārvaldes Ceļu policijas inspektore Agnita Dreiblathena "Kurzemes Vārdam" pastāstīja, ka kongresā apspriesti priekšlikumi Iekšlietu ministrijas sistēmas darbinieku materiālā un sociālā stāvokļa uzlabošanai. Tajos aicināts veikt iekšlietu sistēmas darbinieku kreditēšanu mājokļa iegādei, kā arī izteikts priekšlikums darbinieku uzkrājumu apdrošināšanai, iemaksājot par darbinieku ik gadu 400 līdz 600 latu, līdz tas sasniedz 25 gadu izdienu. Policisti vēlas grozījumus likumos, kas nosaka izdienas pensijas saņemšanas kārtību. Nepieciešams arī veicināt iekšlietu sistēmas vadošo darbinieku attieksmes maiņu, kas uzlabotu psiholoģisko un morālo stāvokli iestādēs. Iekšlietu ministrs Mareks Segliņš, kā iepriekš solījis, gan neesot ieradies, taču ar priekšlikumiem tikšot iepazīstināts – tos viņam sūtīs pa pastu.

Igauņu kolēģi diemžēl uz kongresu neesot ieradušies, tādēļ nav notikusi lietuviešu ierosinātā diskusija par triju Baltijas valstu policistu arodbiedrību asociācijas izveidi, jo problēmas ir līdzīgas. Lietuvas tiesībsargi atzinuši, ka pie viņiem, tāpat kā Latvijā, galvenās problēmas ir zemās algas un kadru trūkums. Turklāt Lietuvas kolēģi pēc viesošanās vairākās Eiropas valstīs atzinuši, ka turienes kolēģi par policistu situāciju trijās Baltijas valstīs izsakoties visnotaļ skarbi. Vācijas kolēģuprāt, policistu sociālo garantiju jomā Baltijas valstīs valdot akmens laikmets.

Parādniekus neliek mierā

Lai izskatītu namu pārvaldes "Vecliepāja" kārtējo prasību par parāda piedziņu, Liepājas tiesa aicina pie sevis Aļonu Šavrovu. Kaimiņi tagad par šādām lietām uzzina no tiesas izdevumiem, ko uzrāda māju bilancēs. Bet tiesu izpildītāji ir daudz prasīgāki. Minēsim tikai divus viņu paziņojumus par nekustamā īpašuma pārdošanu izsolē – tie ir dzīvokļi Šķēdes ielā 21–2 un Ģenerāļa Baloža ielā 5–38. Tie novērtēti attiecīgi par 18100 un 9900 latiem. Atsevišķās jaunajās dzīvokļu īpašnieku biedrībās uz nemaksātājiem spiediens tagad daudz efektīvāks, pat novērojams katru dienu, un tas visupirms saistīts ar valžu nevēlēšanos iesaistīties ilgstošos tiesu darbos.

Vēl tikai šodien

Liepājas domē jau saņemtas vairāk nekā 80 anketas ar ieteikumiem Goda un Gada liepājnieku titulam. Vēl tikai līdz šodienas vakaram iedzīvotāji, nevalsts organizācijas, iestādes un uzņēmumi var ieteikt savus pretendentus, kuri būtu pelnījuši iegūt šos goda nosaukumus. Gada liepājniekus sveiks Liepājas teātrī 18.martā – pilsētas 383.dzimšanas dienā. Pašlaik izvirzīti vairāk nekā pussimts pretendentu, bet visvairāk nominācijās "Izglītība", "Medicīna" un "Gada iniciatīva". Iesniegto kandidātu sarakstu 19.februārī paredz izskatīt Pilsētas domes apstiprinātā Apbalvojumu konsultatīvā padome domes priekšsēdētāja pirmās vietnieces Silvas Goldes vadībā, kurā darbojas sabiedrības pārstāvji no dažādām nozarēm. Padome izvirzīs 2–3 kandidātus katrā no nominācijām. Taču galīgo viedokli par to, kurš no šiem cilvēkiem iegūs godpilno titulu, līdz 5.martam varēs izteikt paši liepājnieki, atzīmējot anketās vienu kandidātu katrā nozarē. Balsošana notiks internetā, Pilsētas domē, mazajās domēs "Laumas" mikrorajonā un Karostā, Latviešu biedrības namā un citās iestādēs ar anketu palīdzību.

Varēs uzzināt par jaunām iespējām

Liepājas Jaunatnes centrs un Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra sadarbībā ar Liepājas Pedagoģijas akadēmijas Studentu padomi 19.februārī pulksten 11.30 akadēmijas aktu zālē rīkos informatīvu pasākumu par Eiropas Savienības neformālās izglītības programmu "Jaunatne darbībā". Piedalīsies JSPA pārstāvji, kuri informēs un stāstīs par jauniešu apmaiņu un iniciatīvu projektiem, Eiropas Brīvprātīgo darbu, kā arī citām programmas "Jaunatne darbībā" apakšprogrammām un projektu veidiem. "Mums pašiem tā ir iespēja uz vietas satikt jauniešus un viņu organizācijas, redzēt, cik aktīvi tie ir katrā reģionā. Mēs ceram, ka jaunieši izmantos iespēju satikt mūs un klātienē uzzināt visus neskaidros jautājumu par to, kā tikt pie sava pirmā projekta," saka Eiropas Savienības programmu daļas vadītājas vietniece Zita Krastiņa.

Izvērtēs Liepājas plānojumu

Liepājas dome apstiprinājusi darba uzdevumu tā izvērtējumam, lai pēc tam varētu izstrādāt jaunu plānojumu ar perspektīvu nākamajiem divpadsmit gadiem. Ir novecojis 1996.gadā apstiprinātais Liepājas ģenerālais plānojums, mainījušies teritorijas plānošanas un būvniecības likumi. Ir palielinājušās prasības pret dzīves un vides kvalitāti, Liepājai ir jauna attīstības stratēģija – tas viss jāņem vērā, izvērtējot veco plānojumu un sagatavojoties jauna plāna izveidei.

Apkopos problēmas vēža ārstēšanā

Lai uzzinātu, ar kādām problēmām vēža pacienti un viņu tuvinieki saskaras ārstēšanas laikā un pēc tās, onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība "Dzīvības koks" aicina Latvijas iedzīvotājus, arī liepājniekus un rajona iedzīvotājus, pastāstīt par savu, tuvinieku vai citu pazīstamu cilvēku pieredzi, saskaroties ar vēzi un tā ārstēšanu. "Mēs vēlamies, lai cilvēki mums uzrakstītu gan par to, ar kādām grūtībām saskārušies, lai apkopotu šos viedokļus un tos risinātu, informējot par to gan Veselības ministrijas speciālistus, gan citus, gan arī par labo pieredzi, ko, iespējams, varētu pārņemt citos reģionos," sarunā ar "Kurzemes Vārdu" sacīja "Dzīvības koka" valdes priekšsēdētāja Daina Mezīte. "Jo diagnoze – ļaundabīgais audzējs – ir liels pārdzīvojums pašam pacientam un viņa tuviniekiem." Vēstules ar saviem stāstiem lūgums līdz 8.aprīlim nosūtīt uz e–pastu: [email protected]  vai pa pastu: Liepu aleja 11, Babītes pagasts, Rīgas rajons, LV2101. Atgādinām: kopš 4.februāra, kad atzīmē Pasaules pretvēža dienu, sācis darboties psiholoģiskās palīdzības telefons onkoloģiskajiem pacientiem un viņu tuviniekiem – 80003003.