Kurzemes Vārds

14:13 Ceturtdiena, 9. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Novada ziņas īsumā

Cels mītni novada jauniešiem

Liepājas Rajona padome finansiāli atbalstījusi Priekules jauniešu centra "Beta" projektu "Mēs un tagad".

Jaunieši iecerējuši atjaunot ēku Priekulē, Baznīcas ielā 26, lai izveidotu sev mītnes vietu, pastāstīja Priekules Pilsētas domes priekšsēdētāja Vija Jablonska.

Projekts paredz atjaunošanas darbiem piesaistīt 31.arodvidusskolas audzēkņus – viņiem, atjaunojot ēku, pie reizes būtu arī iespēja iziet praksi ar celtniecību saistītos arodos. Šajā skolā mācās arī jaunieši no "Betas".

Ar laiku ēka, kas pašlaik ir ļoti sliktā stāvoklī, varētu izveidoties par vietu, kur pulcēties jauniešiem no visa novada, pastāstīja Pilsētas domes priekšsēdētāja. "Viņiem ir ļoti daudz enerģijas," viņa uzslavēja "Betas" dalībniekus.


"Dzērvīte" rīko rūķīšu karnevālu

Grobiņas pilsētas daudzbērnu ģimeņu biedrība "Dzērvīte" rīt kafejnīcas "Jūrpils" telpās rīko karnevālu. Tā nosaukums – "Sniegbaltīte un septiņi rūķīši". Nosaukums atspoguļo arī sagaidāmo tērpu izvēli.

Biedrības "Dzērvīte" darbs pēc pusgada pārtraukuma atkal aktīvi atsākās pērnā gada nogalē.

Pilsētas dome "Dzērvīti" atbalstījusi ar telpām, biedrība tagad mitinās Lielajā ielā, vietā, kur agrāk atradās pilsētas ambulance.


Novada dzejniekus ieraksta radio

23.februārī "Rietumu radio" notiks kārtējais Liepājas novada dzejas un prozas ieraksts, pastāstīja Liepājas rajona Radošās apvienības vadītāja Daiga Kadeģe. Šādi ieraksti radio notiek jau apmēram gadu, tie kļuvuši tradicionāli. Pēdējā laikā, pastāstīja D.Kadeģe, tajos piedalās ļoti daudz dzejnieku, kas nākuši no Liepājas rajona, piemēram, Daina Vanaga, Jānis Mackus, Ļuba Istangulova, Gita Auzniece, Gundega Rezevska, Ritvars Rekmanis un citi.

"Mēs radio sakām lielu paldies par šādu iespēju," piebilda rajona Radošās apvienības vadītāja.

Klausītāji aicināti sekot līdzi "Rietumu radio" programmai.


Vieš skaidrību grūti pamanāmās lietās
PVD laboratorija informē par aktualitātēm
Viktors Ulberts

Cilvēkiem vajadzētu lauzt iesīkstējušo uzskatu, ka kvalitatīvi laboratoriskie izmeklējumi iespējami tikai Rīgā. Lielāko daļu no tiem kvalificēti speciālisti var paveikt uz vietas Liepājā vai kādā no filiālēm Kurzemē, pastāstīja Pārtikas un veterinārā dienesta Kurzemes reģionālās laboratorijas vadītāja Sandra Liparte.

Uz Rīgu nav jābrauc

Laboratorijas vadītāja stāsta, ka gan privātpersonas, gan uzņēmumi bieži vien nezina, kur veikt nepieciešamos izmeklējumus. "Jā, ir izmeklējumi, kurus uz vietas neveicam, piemēram, radioaktivitātes un smago metālu pārbaudei. Taču tāpēc klientiem pašiem uz Rīgu nav jābrauc. Ja paši darbu paveikt nevarēsim, mēs paraugus nosūtīsim uz Rīgu vai tuvāko filiāli, jo mums ir ļoti labi attīstīts loģistikas tīkls," apgalvo S.Liparte.

PVD Kurzemes reģionālā laboratorija no Zaļās birzs rajona Liepājā uz E.Veidenbauma ielu 11 pārcēlās pirms aptuveni trim gadiem. Tai ir arī filiāles Ventspilī un Saldū, kā arī pieņemšanas punkti Talsos un Kuldīgā.

Darbības joma laboratorijai ir ļoti plaša. Kvalificēti speciālisti veic pārtikas, ūdens, vides, mikrobioloģiskos, ķīmiskos un dzīvnieku slimību izmeklējumus.

Leikozes gandrīz vairs neesot

Uz lauku ļaudīm vairāk attiecas laboratorijas piedāvājums veikt gan bakterioloģiskos, gan seroloģiskos dzīvnieku slimību izmeklējumus. Piemēram, leikozes pārbaudes. Šī savulaik govju vidū ļoti izplatītā sērga Kurzemē gan esot gandrīz likvidēta, un pārbaudes vairāk tiekot veiktas tikai kontroles dēļ.

Uzlabojusies arī situācija ar trakumsērgu. Dzīvnieku infekcijas slimību daļas vadītāja Astra Sleže pastāstīja, ka būtiski palīdzējusi tā saucamā orālā vakcinācija, kad vakcīnas no helikopteriem izmētāja mežos, un tas tika darīts vairākus gadus pēc kārtas. Cita lieta, ka lapsas mūspusē ir ļoti savairojušās. "Tagad lapsu Liepājā ir gandrīz tikpat daudz kā klaiņojošo kaķu. Tāpēc loģiski, ka lapsas biežāk pamana arī pilsētā. Taču problēma tāda, ka cilvēki aizvien vēl, ieraugot lapsu pilsētā, domā, ka tā noteikti ir slima ar trakumsērgu, un ved dzīvnieku pie mums," pastāstīja A.Sleže.

Savukārt S.Liparte norāda, ka nepietiekamu uzmanību lauksaimnieki pievērš parazitārajām slimībām, jo tās gan esot plaši izplatītas. PVD laboratorijā bieži tiek konstatēti tādi parazīti kā aksarīdi, ar ko var inficēties arī cilvēki, un vēl diktiokauļi – parazītiski tārpi, ar ko bieži inficējas aitas un kazas.

Vēl PVD laboratorijā iespējams veikt nitrātu līmeņa noteikšanu dārzeņos, kas aktuāla lauksaimniekiem, kuri vēlas tirgot savu produkciju.

Nosaka trokšņu līmeni

PVD Kurzemes reģionālajā laboratorijā iespējams veikt arī ūdens kvalitātes pārbaudes. Tas saskaņā ar Vides veselības aģentūras noteikto ūdens monitoringa programmu jādara visiem uzņēmumiem.

Vēl ļoti aktuāla tagad kļuvusi trokšņa līmeņa mērīšana darba vidē – gan teritorijās, gan telpās. Papildu tam iespējams izmērīt putekļu daudzumu, apgaismojumu un mikroklimata izmaiņas. Vēl interesants pārbaudes veids, kas gan būtisks tikai zobārstniecības iestādēm, ir dzīvsudraba tvaiku līmeņa konstatēšana, kā arī instrumentu sterilitātes pārbaude.

Papildu tam PVD Kurzemes reģionālajā laboratorijā veic arī klīniskos izmeklējumus, kas attiecas uz cilvēkiem, un iespējams arī noteikt antibiotiku jutīgumu uz mikrofloru, proti, noteikt kādas zāles var palīdzēt pret konkrētu infekciju.


Ieradīsies kompetenti lektori

Pirmdien, 18.februārī, pulksten 10 Durbes Kultūras namā paredzētas mācības visu dzīvnieku sugu "A" un "B" sistēmas ganāmpulku pārraugiem.

Paredzēts, ka ar jaunās mācību un kvalifikācijas paaugstināšanas programmu ciltsdarbā iesaistītajām personām iepazīstinās Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra "Ozolnieki" vadītājs Ivars Kalnītis. Savukārt par jaunākajiem normatīvajiem dokumentiem un Ciltsdarba valsts inspekcijas atklātajiem raksturīgākajiem noteikumu pārkāpumiem pārraugus informēs kompetentā ciltsdarba inspektore Maija Brunovska un viņas kolēģe Līga Judvikaite. Plānots iepazīties arī ar pasākumiem, kas jāveic lipīgo slimību izplatības zonās. Par pirmās palīdzības sniegšanu dzīvniekiem runās Santa Skuja.

Dalībniekiem vēlams pieteikties, piezvanot pa tālruni 28631254 Līgai Judvikaitei.


Ņems mājas savā paspārnē

Kalvenes Pagasta padome ir nolēmusi ņemt apsaimniekošanā trīs daudzdzīvokļu namus Skolas ielā, pastāstīja Kalvenes Pagasta padomes priekšsēdētājs Henrijs Junkarēns.

"Daudzi dzīvokļi nav privatizēti. Tāpat kā daudzviet, arī pie mums iedzīvotāji ir kūtri savu apsaimniekošanas biedrību veidošanā. Rezultātā nav, kas rūpējas par šiem namiem, un tie brūk kopā. Lai tie nesabruktu pavisam, pašvaldība uzņēmās kaut ko darīt lietas labā," skaidroja H.Junkarēns.

Vissliktākajā stāvoklī esot nams Skolas ielā 13, kam steidzami jāmaina jumts. Pašvaldība meklēšot risinājumu, iespējams, lai jumtu salabotu, tiks ņemts kredīts.


Sniedz palīdzīgu roku grāmatvedības sakārtošanā

Nu jau vairākus gadus Liepājas Lauku konsultāciju biroja darbinieki paralēli citām funkcijām sniedz arī pakalpojumus zemnieku saimniecībām grāmatvedības kārtošanā. Šo palīdzību patlaban izmanto jau 110 gan lielākos, gan mazākos apjomos strādājošu mūsu rajona lauksaimnieku.

Viņu pulkā ir bioloģisko lauksaimnieku Jansonu ģimene, kas vērienīgi darbojas zemnieku saimniecībā "Kūdrāji" Aizputes pagastā. Biroja pakalpojumus grāmatvedībā viņi sākuši izmantot 2002.gadā, kad "Kūdrāji" sasnieguši lielāku ražošanas apjomu un kļuvuši par pievienotās vērtības nodokļa maksātājiem.

"Tas ir atbalsts, ko grūti novērtēt," sacīja "Kūdrāju" jaunā saimniece Ināra Jansone. "Ar katru gadu prasības grāmatvedības jomā palielinās, dažādu atskaišu, kas jāiesniedz, kļūst vairāk. Tāpēc šaubos, vai pati ar visu to būtu tikusi galā, jo pieredzes bija pamaz, bet neskaidrību daudz." Sadarbība ar biroju, viņasprāt, ir vienkārša. Pašai uz Liepāju ceļš nav jāmēro, nepieciešamos datus var nosūtīt pa elektronisko pastu. Arī biroja sadarbība ar Valsts ieņēmumu dienestu notiek elektroniski, un nepieciešamie dati vienmēr ir pieejami.

Liepājas Lauku konsultāciju biroja vadītājs Jānis Briedis informēja, ka ar grāmatvedības lietām konsultanti sākuši nodarboties jau 1995.gadā. Toreiz paši uz savu iniciatīvu uzņēmušies šo papildslodzi kā pirmie Latvijā. Tagad darbiniekiem jau uzkrāta vērā ņemama pieredze, tādēļ kļūdīties gadoties ļoti reti un pretenzijas no klientiem neesot dzirdētas.

Pavisam šā pakalpojuma sniegšanā esot iesaistīti seši darbinieki. Biroja grāmatvede Valentīna Kulpe piebilda, ka pašlaik atkal lauksaimnieki var pieteikties grāmatvedības pakalpojumiem. Viņa pauda cerību, ka tādējādi aizvien lielāko pieprasījumu no visiem rajona pagastiem izdošoties apmierināt.