Kurzemes Vārds

06:07 Svētdiena, 19. janvāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Kad piens maksās latu litrā...
Līvija Leine

Nebūs nekā briesmīga, ja piens maksās latu litrā, sacījis piena produktu ražotāja – akciju sabiedrības "Rīgas Piena kombināts" līdzīpašnieks Ivars Strautiņš. "Mums ir jāmaksā zemniekam par viņa darbu, viņam ir jānopelna, jāuzkrāj kapitāls. Pilsētniekam ir jābūt gatavam par šo dzīvības dziru maksāt," viņš apgalvo.

Viss it kā pareizi. Zemniekiem jāpelna. Ražotājiem jāpelna. Tikai – vai pilsētnieks spēs to latu maksāt?

Runāju ar sociālajiem darbiniekiem. "Kad ieejam mājās," viņi stāsta, "kur aug bērni, un uz galda redzam gluži pelēku auzu pārslu biezputru, kas skaidri rāda, ka tai piena lāse nav klāt stāvējusi, mute neveras vecākiem stāstīt par piena lietderību bērnu uzturā. Jo sevišķi, ja zinām, ka tēvs ir bezatbildīgs bezdarbnieks, bet mātes vienīgais ienākumu avots ir ģimenes valsts pabalsts. Tā lielums nemainās jau vairākus gadus. Par pirmo bērnu viņa saņem 8 latus mēnesī, par otro – 9,60, par trešo – 12,80." Protams, ir iespējams saņemt pabalstus no pašvaldības. Bet arī tie – tikai ielāps.

Redakcijai zvana sieviete: "Rakstiet, izstāstiet, kas īsti būs ar tām pensijām. Citi biedē, ka vasarā neko nepieliks klāt, ka būs jāgaida līdz nākamā gada janvārim. Saņemu 87 latus. Sajūta, ka mani grūšus grūž pie kreisajiem. Bet es taču uz barikādēm gāju, lai komunistu te vairs nebūtu. Tagad man 80 gadu. Vai sagaidīšu labākus laikus?"

Ceturtdien daudzi bija pārsteigti, ka pie organizācijas "Par citu politiku" biroja, kur tika vākti paraksti par grozījumiem pensiju likumā, cilvēki bija ar mieru stāvēt stundām, lai parakstītos par šiem grozījumiem. Līdz šim darba grupa, kas mudināja parakstīties par šiem grozījumiem, gandrīz gada laikā bija savākusi 8000 parakstu pa visu Latviju. Referenduma ierosināšanai vajadzīgi vēl 2000. Idejas autori vēlas panākt, lai minimālā pensija nebūtu mazāka par iztikas minimumu. Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, šā gada janvārī tas bija 148 lati (pirms gada – 124,33, bet 2006.gada janvārī – 111,97 lati). Vidējā pensija valstī joprojām 110 latu. Labklājības ministrija sola, pensijas aprīlī indeksējot, tās palielināt vidēji par 10 latiem tiem, kam tā mazāka par 135 latiem. Tādu pensiju saņem ap 80 procentiem no visiem pensionāriem – vairāk nekā 500000 cilvēku. Cik bieži viņi spēs nopirks pienu par latu litrā?

Ka cienījamā Strautiņa kunga nodoms par litru piena saņemt latu ir reāls, rāda arī ekonomikas ekspertu viedoklis, kuri paredz, ka inflācija, kas jau tagad no piena plauktiem veikalā attur daudzus līdzšinējos pircējus, savu maksimumu sasniegs vasaras vidū. Bet ekonomikas ministrs Kaspars Gerhards uzskata, ka pievienotās vērtības nodokļa likme pārtikai nevis jāsamazina, bet gan jāpalielina.

Uz priekšu, kungi!

Bet, ja nu tā pensionāre, kura negrib, ka viņu grūšus grūž pie kreisajiem, tomēr pagriežas uz viņu pusi? Un ja to darīs ne tikai viņa? Vai tas būtu tas īstais mērķis, kura dēļ piena litram jāmaksā lats?