Kurzemes Vārds

19:22 Ceturtdiena, 3. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Afroamerikāņu diena bibliotēkā

Afroamerikāņu vēstures mēnesī tradicionāli piemin un godina afroamerikāņu izcelsmes vēsturi. ASV to katru gadu atzīmē jau kopš 1926.gada, bet Latvijā ar virkni izglītības un kultūras pasākumu to sāka darīt 2006.gadā. Arī Centrālās zinātniskās bibliotēkas ASV infocentrā ar lekciju tad viesojās "Afrolat" aktīvs biedrs Džordžs Stīls. Lai plašāk iepazīstinātu Latvijas sabiedrību ar afroamerikāņu vēsturi un kultūru, akcentētu kultūras mantojuma nozīmi, arī šogad visu februāri organizē dažādus pasākumus. CZB direktores vietniece Aina Krauče informēja, ka bibliotēkas ASV infocentrā 20.februārī pulksten 15 notiks lekcija "Kustība par cilvēktiesībām ASV: iespaidi Birmingemas cilvēktiesību institūtā". Par to stāstīs ASV vēstniecības Latvijā Informācijas un kultūras daļas vadītāja Valda Lauciņa.

Pieteiksim savus mediķus gada balvai

Sākot ar šo gadu, pēc veselības ministra Ivara Eglīša ierosinājuma ir nolemts iedibināt "Gada balvu medicīnā", lai šādi, ministra vārdiem runājot, atbalstītu un godinātu mediķus, no kuriem lielākā daļa ik dienu pēc labākās sirdsapziņas dara savu darbu un palīdz cilvēkiem atgūt veselību. Arī liepājnieki ir aicināti piedalīties šajā akcijā, līdz 5.martam piesakot kādu no mūspuses mediķiem – ārstu, zobārstu, māsu, vecmāti, ārstu palīgu, māsu palīgu vai kādu citu, kas būtu pelnījis saņemt šo apbalvojumu. Pieteikumā ir jāpastāsta, kāpēc tieši šis cilvēks vai pat mediķu kolektīvs būtu balvu pelnījis. Kandidātus var pieteikt elektroniski Veselības ministrijas mājaslapā www.vm.gov.lv, aizpildot anketu vai arī nosūtot vēstuli uz Veselības ministriju Rīgā, Brīvības ielā 72, LV–1011, ar norādi "Gada balva medicīnā". No iesniegtajiem kandidātiem balvu saņems četri, kurus par atbilstošākajiem izvēlēsies Veselības nozares stratēģiskā padome, kas apvieno 18 veselības aprūpes profesionāļus – lielāko profesionālo asociāciju pārstāvjus, iestāžu vadītājus un citus. Balvas ieguvēju godināšana notiks Dailes teātrī 14.martā.

Skola, vide, audzināšana

Liepājas pedagogu delegācija – Izglītības pārvaldes speciālistes A.Ķestere, A.Antonova, Bērnu un jauniešu centra direktore M.Tarziera, pilsētas Klašu audzinātāju metodiskās apvienības vadītāja S.Berga, A.Puškina 2.vidusskolas direktore E.Plamše un 5.vidusskolas direktores vietniece J.Bertašute piedalījās audzināšanas darba konferencē "Skolas vides nozīme veiksmīga pedagoģiskā procesa nodrošināšanā" Rīgā.

Konferenci organizēja Valsts jaunatnes iniciatīvu centrs. Tajā piedalījās IZM speciālisti, kā arī Bērnu un ģimenes lietu ministrijas pārstāve Laila Rieksta–Riekstiņa. Lektori akcentēja aktuālās problēmas un to risināšanu mūsdienu skolā, pedagogu un ģimenes lomu. Būtiski ir veicināt jaunu skolotāju un tieši skolotāju vīriešu ienākšanu skolā. Tika aktualizēta arī skolas direktora atbildība un nepieciešamība pēc darba sistēmas pašā skolā (iekšējās kārtības noteikumu ievērošana, kā arī jaunu, mūsdienām atbilstošu mehānismu ieviešana disciplīnas nodrošināšanai). Darba grupās pedagogi kopīgi meklēja risinājumus, izteica ierosinājumus par iespējamiem mehānismiem skolas vides sakārtošanai. 12.martā mūsu pilsētā saruna par audzināšanas darba jautājumiem turpināsies Liepājas audzināšanas darba konferencē.

Lietuvieši svin ar prieku

Lietuviešu kultūras biedrība "Rūta" sestdien atzīmēja Lietuvas Republikas proklamēšanas 90.gadadienu. Svinības sākās ar svēto misi Romas katoļu Svētā Jāzepa katedrālē. Draudzi, Liepājas lietuviešus un citus svētku viesus uzrunāja un Lietuvas 90.dzimšanas dienā sveica Liepājas bīskaps Vilhelms Lapelis, kurš svētrunu sacīja gan lietuviešu, gan latviešu valodā un īpaši šim notikumam par godu uz Liepāju atbraukušais Skodas dekāns kanoniķis Petrs Merļuns. Svētajā misē piedalījās arī bīskaps Ārvaldis Andrejs Brumanis un Svētā Jāzepa draudzes dekāns Gatis Bezdelīga. Mise izskanēja kā pateicība Dievam par neatkarīgās Lietuvas valsts atjaunošanu. Svētki turpinājās Katoļu pamatskolas zālē, uz kurieni visi devās svinīgā procesijā, kurai pa priekšu tika nests krusts, kā arī Lietuvas un Latvijas karogi. Svinīgajā pasākumā klāt bija un Lietuviešu kultūras biedrību "Rūta" Lietuvas neatkarības dienā sveica arī Pilsētas domes priekšsēdētāja pirmā vietniece Silva Golde. Svētkus kuplināja Katoļu pamatskolas bērnu dziedājums, dzimtās zemes svētkus dziesmās sumināja liepājnieku folkloras ansamblis "Senoliai", bet vislielāko gandarījumu sagādāja tautas ansamblis "Versme", kas speciāli uz šīm svinībām bija atbraucis no 400 kilometrus attālās Alītas pilsētas. Lietuviešu kultūras biedrības priekšsēdētāja Irēna Želve atzina, ka ciemiņu dziesmas, dejas, muzicēšana visus tā uzrunāja, ka lika justies kā jaunībā, dzimtajā zemē esot, un sagādāja īstu svētku prieku. Protams, pēc oficiālās daļas sekoja arī saviesīgā daļa, kā jau dzimšanas dienā pienākas, un tā ieilga līdz pat vēlam vakaram.

Pirmais pretendents

No Pilsētas domes ziņo, ka nekustamo īpašumu jomā reģistrēts pirmais pretendents namu siltināšanas darbu budžeta līdzfinansēšanai. Runa ir par daudzdzīvokļu namu Ganību ielā 81/83, kuru apkalpo sabiedrība "Namserviss". Šeit nosiltināta gala siena un izolētas apkures un karstā ūdens sistēmas caurules. Izdevumi ir 9000 latu. Desmit procentus no šīs summas tagad segs namu pārvalde. No namu energoefektivitātes uzlabošanai paredzētajiem līdzekļiem tiks apmaksāti arī izdevumi 50 procentu apmērā energoaudita veikšanai. Pašreiz saņemti 35 iesniegumi. Samaksa par šādu darbu pašlaik svārstās 400–500 latu robežās.