Kurzemes Vārds

22:51 Sestdiena, 28. marts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Ir lielas šaubas
Elita Kosaka, Pilsētas domes deputāte

Atkārtoti sācies namu pārvaldes "Vecliepāja" privatizācijas process. Grūti sacīt, kad būs pirmie konkrētie rezultāti, taču starta šāvienu procesam deva pagājušajā domes sēdē. Un tomēr privatizācijas nepieciešamība izraisa šaubas. Man šķiet, ka to rada mūsu namu pārvaldes vēlēšanās nokratīt no sevis atbildību par visu dzīvokļu sfērā notiekošo. Bet tur nebūt ne viss noris labvēlīgi. Pērn es kā deputāte saņēmu iesniegumus no 180 cilvēkiem. Deviņdesmit procenti no viņiem sūdzējās par namu pārvalžu darbu, zināmā mērā arī par pierakstījumiem. Iesniegta vesela virkne tiesas prasību. Starp citu, līderpozīcijās ir "Jaunliepāja". Paveikto soli apstiprināja ar atsauksmi uz likuma par pašvaldībām 15.pantu. Tādā gadījumā vajadzēja palūkoties arī uz 14.pantu, kas tieši nosaka racionāli un mērķtiecīgi izturēties pret kustamo un nekustamo īpašumu. Uz kā vārda Zemesgrāmatā reģistrēti mūsu daudzdzīvokļu nami? Uz namu pārvalžu vārda! Kurš ir to īpašnieks, spriežot pēc numura zīmēm? Pašvaldība! Kad runa ir par naudas iekasēšanu, tad atrodas, kam tas jādara, bet kad jākontrolē situācija – tad nav neviena.

Namu pārvaldē "Vecliepāja" slepus izveidota pakešlogu ražotne. Namu apsaimniekošanai naudas it kā pietrūka, taču šim biznesam tā radās. Tagad rodas nākamais jautājums: kur paliks līdzekļi, kas iegūti no privatizācijas? Nav zināms. Igaunijā, piemēram, tos pilnībā atdod apsaimniekošanas vajadzībām. Starp citu, privatizējamo īpašumu var novērtēt arī tā, ka nekas nepaliks pāri.

Bažas izraisa topošie tarifi. Jebkurš privātīpašums taču ieinteresēts peļņas iegūšanā. Nevajag piemirst, ka pašlaik pie mums palikuši daudzi neprivatizēti dzīvokļi. Pieņemsim, ka apkalpojošā firma pieprasīs no nama 3 latus par kvadrātmetru. Vai namu pārvalde būs gatava piemaksāt starpību pašreiz noteiktajiem 24 un 30 santīmiem? Jebkurā gadījumā spiedienu uz parādniekiem jaunā struktūra pastiprinās. Bet tas novedīs pie cilvēku masveida izlikšanas. Tad jau tagad vajadzētu parūpēties par nabadzīgo sociālā fonda pamatīgu paplašināšanu. Bet tā būs atkal jauna slodze pilsētas budžetam. Pagaidām zināma tikai viena uz privatizāciju pretendējošā juridiskā persona, tā ir sveša firma. Notiks konkurss. Bet kādēļ gan tajā nevarētu uzvarēt bagāts liepājnieks?

Ja patlaban mēs nespējam kaut mazākā mērā kontrolēt notiekošo, tad attiecībā uz privātstruktūrām tas būs pilnīgi izslēgts. Lūk, kādēļ es esmu pret namu pārvaldes "Vecliepāja" un pārējo namu pārvalžu privatizāciju. Gribētos cerēt uz jauno likumu par dzīvokļu īpašumu. Taču kavēšanās ar tā pieņemšanu diemžēl ir bezgalīga.