Kurzemes Vārds

10:40 Otrdiena, 7. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Kaut nesanāktu kārtējais riņķadancis
Pēteris Jaunzems

Aizvadītajā nedēļā vairāki lauksaimnieki redakcijai piezvanīja lauku saimniecību vadītāju aizstājēju sakarībā. Viņi bija izlasījuši publikāciju par izmēģinājuma projekta gaitu un vēlējās izteikt savas piezīmes un šaubas. "Ideja jau būtībā nav peļama. Vajadzība pēc krietniem palīgiem lauku sētās ir pat vairāk nekā gaidīta. Īpaši smagi klājas tajās saimniecībās, kur strādā vecāka gadagājuma cilvēki, kas izaudzējuši prāvāku piena gotiņu ganāmpulku un nevaļas dēļ, gādājot par to, nevar atļauties pat parūpēties par savu veselību. Taču baidos, vai ar rīkojumu no augšas aizstājēju būs iespējams nodrošināt. Ka tikai kārtējo reizi, kā pie mums jau dažkārt tas noticis, tāds riņķadancis vien nesanāk. Būs atkal izgāzta nauda vējā, sarīkoti semināri, pieredzes apmaiņas braucieni uz kaimiņvalstīm, kursi un sertifikācijas, bet galu galā čiku vien pretī saņemsim..." prognozēja kāds Bunkas pagasta zemnieks, kurš nevēlējās, ka pieminētā čika dēļ avīzē nosaucu viņa uzvārdu.

Līdzīgu viedokli pauda Rucavas pagasta Ķāķišķes zemnieku saimniecības "Ventiņi" īpašniece Natālija Zuļģe, kas runāja par savstarpējās uzticēšanās nepieciešamību. Lai paļautos uz aizstājēju, tāda esot visnotaļ nepieciešama. "Bet ko es varu zināt par svešu cilvēku, kas atbraucis no cita pagasta? Kā lai ielaižu viņu savā kūtī, kur katrai gotiņai ir atšķirīgs raksturs, kur jāsagaida un jāaprūpē mazie teliņi un kārtīgi jāizslauc piens, lai nesabojā govis?" viņa bija nesapratnē.

Kaut arī kādam tas varētu likties nesalīdzināmi, daudz pieredzējusī lauksaimniece vilka paralēles ar bērnu auklītēm. Cik neesot dzirdēts, ka vecāki vīlušies, pieņemot šajā darbā nepārbaudītus cilvēkus. Nesen avīzēs viņa izlasījusi ziņu par to, ka Rīgā kāds turīgs bērna tēvs pārsteidzis auklīti guļamistabā ar draugu mīlējoties, kamēr audzināšanai uzticētais mazulis bijis pamests likteņa ziņā. Dusmas bijušas tik negantas, ka saimnieks izsaucis taksometru, samaksājis šoferim un auklīti kailu, tādu kā no gultas izlēkušu, licis nogādāt mājās.

Kurš var galvot, ka ar aizstājējiem nevar sanākt tāpat? Kā visur, arī "Ventiņos" esot grūtības ar palīgiem. Taču, ja saimnieki kaut kur gribot aizbraukt no mājām, viņi vienojoties ar tuviniekiem, lai tie uz kādām dienām uzņemas rūpes par mājdzīvniekiem. "Tas nav nopietni, ja zemnieks nevar pats sameklēt sev aizstājēju," sprieda Natālija Zuļģe. Par to, lai govju dižfermā vienmēr valdītu kārtība un vajadzības gadījumā strādātāji spētu aizstāt cits citu, gādājot nīcenieki Inga un Dainis Skrodi, un viņiem problēmu neesot.

Bet vecpilnieks Pēteris Lācis, kuram pašam sava ganāmpulka nav, atzina, ka rūpēs par aizstājējiem, kas neapšaubāmi ir nepieciešami, lielāku atbalstu jāuzņemas sniegt valstij. Tie aptuveni 30 tūkstoši latu, kas šogad šim mērķim atvēlēti nacionālo subsīdiju programmā, esot smieklīgi maza summa, ar kuru neko vairāk par semināru rīkošanu un kafijošanu arī nav iespējams uzsākt. Lauku ļaužu šaubas šoreiz ir pamatotas. Lai izmēģinājuma projektu izdotos īstenot un aizstājēji nelīdzinātos tauriņiem, kas tikai pārlido no zieda uz ziedu, vispirms jābūt pilnīgai skaidrībai par atalgojumu. Ja tas būs atbilstošs atbildības lielumam, tad arī piemērotus cilvēkus izdosies atrast.