Kurzemes Vārds

02:54 Svētdiena, 5. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Cilvēks nedēļas centrā

Uzreiz vairākās vietās
Kirils Bobrovs

Pilsētā notika Krievu kultūras dienas. Bija daudz ļoti dažādu sarīkojumu. Protams, šādās reizēs grūti izcelt kādu vienu organizatoru. Vienam cilvēkam gluži vienkārši nav pa spēkam tikt galā ar visu. Šajā sakarībā tika minēts Krievu kopienas priekšsēdētājs Valērijs Kravcovs, taču viņa statuss ir augstāks. Bet Krievu kopienā sacīja, ka Kravcovam īpaši palīdzējusi 2.vidusskolas krievu valodas skolotāja Natālija Zabeļina. Viņi kopā pat gatavojuši pilsētas sarīkojumu kopējo plānu. Vienīgi jāpiebilst, ka N.Zabeļina ir pilsētas Krievu valodas skolotāju sekcijas vadītāja.

Kādēļ lai neaprunātos ar šādu entuziasti?

Tikšanās laikā atklājās, ka Natālija bijusi atbildīga par veselu pasākumu ciklu, kas saistīts ar skolām un valodu. Piemēram, krievu valodas un literatūras pilsētas mēroga olimpiāde, kopīgs koru koncerts, skolu teātru uzvedumi un tā tālāk. Arī Dzimtās valodas diena bija jāatzīmē visās krievu skolās. Starp citu, mūsu saruna notika tieši šajā dienā, un tādēļ bija iemesls pieskarties jautājumiem, kas neattiecās uz konkrēto dienu programmu.

Skolas sarīkojumi tika plānoti laikus un patstāvīgi. Tie gluži vienkārši lieliski iekļāvās kopējā plānā. Bet, kad mēs pieskārāmies rezultātiem, Natālija uzreiz uzsvēra divus faktorus. Pirmkārt, bērni, kuri izcīnīja godalgotās vietas olimpiādē, jutās pacilāti, saņemot apsveikumus uz teātra skatuves. Tā jau nebija pierastā skolas gaisotne, bet pavisam kas cits. Skolotāja nosauca uzvarētāju vārdus, pasniedza atzinības rakstu, bet Krievu kopienas priekšsēdētājs V.Kravcovs – dāvanas. Otrkārt, tie, kuri bija atnākuši uz teātri, noskatījās divas izrādes. Arī šie uzvedumi teātrī atstāja pavisam citādu iespaidu nekā skolā. Teātra gaisotne jau ir īpaša pati par sevi. Un bērni nemaz tik bieži to neapmeklē.

N.Zabeļina ir piektās klases audzinātāja, un, kad viņa pirmo reizi bērniem paziņoja par gaidāmo teātra apmeklējumu, daži uzreiz painteresējās, cik būs jāmaksā. Necik! Naudiņa vajadzīga tikai tramvaja biļetei. Acīmredzot mūsu tirgus attiecības iesakņojušās daudz dziļāk nekā būtu vēlams. Teātrī apbalvoja arī krievu tautas pasakām veltīto zīmējumu konkursa uzvarētājus.

Pagājušās nedēļas beigās 2.vidusskolā uzstājās divi kori – pašu skolas dziedātāji un ciemiņi no Ventspils 2.skolas.

"Bija patīkami klausīties," sacīja Natālija. "Mūsu balsis skanēja lieliski. Toties konkurentiem bija sava forma. Bet mūsu koristiem pagaidām speciālu tērpu nav. Jāmeklē sponsori, un tas ir grūts uzdevums. Jāgatavojas atbildes vizītes braucienam uz Ventspili. Pie mums daudz runā par attīstību, par audzināšanas problēmām. Un pēdējās dienas vēlreiz apliecināja, cik tam ir liela nozīme. Bet pats galvenais – nevajadzētu atstāt novārtā šādu darbu ar bērniem pēc krāšņām svinībām un apbalvošanas. Procesam jābūt nepārtrauktam.

Es esmu Latvijas Krievu valodas pasniedzēju asociācijas koordinatore Liepājā. Un šajā jomā ir panākumi, ar kuriem varam lepoties. Piemēram, piedalīšanās dažādos konkursos, pat starptautiskā mērogā. Šajā mācību gadā viena mana audzēkne izcīnīja pirmo vietu ikgadējā krievu valodas olimpiādē Maskavā. Latvijas pārstāvji no Krievijas atveda gandrīz visas balvas, kaut gan tur bija ieradušies dalībnieki no 14 valstīm. Bet par šāda pasākuma organizāciju jāpateicas Krievijas vēstniecībai.

Pagājušajā mācību gadā es biju aizvedusi Latvijas grupu uz Puškina Krievu valodas institūtu. Pavisam nesen mēs ar interesantiem darbiem piedalījāmies Tatjanas dienai veltītā konkursā Rīgā. Šādu pasākumu dalībnieki kā balvu saņem lielisku iespēju doties ekskursijā uz Krieviju. Protams, šādos braucienos piedalās grupas no visas Latvijas. Piemēram, pērn vasarā un rudenī mūsu audzēkņi devās ekskursijā pa Zelta loku un atveda lieliskas fotogrāfijas no senajām Krievijas pilsētām."

Bet kā Natālija Zabeļina vērtē citus Krievu kultūras dienu pasākumus, teiksim, vokālo ansambļu uzstāšanos?

"Manuprāt, viss ir ļoti labi," sacīja mana sarunas biedrene. "Un galvenais, ka gan dalībnieki, gan viņu vadītāji ir ļoti aktīvi, nevienam neatsaka un visu pagūst. Varētu sacīt, ka brīvdienas viņi nepazīst. Labi, ka ir "Posoloņ", "Jarilo", "Voļņica", kas palīdz iepazīt un saglabāt tradīcijas, kā arī daudzus citus mākslas veidus. Man šķiet, ka arī "Voļņicas" vadītāja Tatjana Beļikova spētu tikpat interesanti pastāstīt par pēdējo dienu notikumiem. Visi kolektīvi saņēma atzinību nobeiguma vakarā teātrī. Skaisti noritēja arī divu gleznu izstāžu atklāšana. Tagad esam nolēmuši sarīkot Meteņu dienu visām krievu skolām. Šis sarīkojums iecerēts 2.martā. Visas skolas tam gatavosies, un jācenšas iesaistīt pēc iespējas vairāk dalībnieku, esam uzaicinājuši arī Jekaterinu Cemu ar savu folkloras kolektīvu, lai profesionālāk pasniegtu senās tautas tradīcijas.

Natālija izteica pieņēmumu, ka Krievu kopiena arī turpmāk rīkos līdzīgas Krievu kultūras dekādes. Jo šādu sarīkojumu lietderība ir acīm redzama. Un katru reizi var piedāvāt ko jaunu, un nav jābažījas par iespējamo atkārtošanos. Bet tā taču ir papildu slodze! Kā ar to tiek galā mūsu sarunu biedrene? Jo bez piedalīšanās gandrīz vai vienlaikus vairākos pasākumos viņai ir arī savi tiešie pienākumi: darbs skolā – krievu valodas stundas. Vai tā nav ziedošanās? Nē, viss it kā ir pavisam vienkārši: beidzoties stundām, skolotāja steidzas uz tramvaju, un jau pēc desmit minūtēm viņa iejūtas pavisam citā gaisotnē.