Kurzemes Vārds

22:40 Piektdiena, 10. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Vienpadsmit rozes – par atgūto iespēju staigāt
Pēteris Jaunzems

Vakar L.Atiķes doktorātā neiroloģi psihoterapeiti Ilzi Bērziņu apmeklēja ārstes sens pacients fotomākslinieks un Fotogrāfijas vēstures muzeja īpašnieks Jānis Lādītis. Dāvinot vienpadsmit skaistas rozes, viņš pateicās savai glābējai par pirms vienpadsmit gadiem atgūto iespēju staigāt.

Nelaime Jāni piemeklējusi, kad viņš strādājis Būvmehanizācijas pārvaldē par gāzmetinātāju. "Paliku, tā sacīt, bez kājām, jo nevarēju vairs paiet," sacīja starptautiski atzītais fotomeistars, kuru esot izglābusi tikai un vienīgi ārstes Ilzes Bērziņas, kas toreiz strādājusi Centrālajā slimnīcā, noteiktā rīcība. Viņa pieprasījusi, lai slimnieku nekavējoties nogādā uz izmeklēšanu Bulduros. No turienes Jānis steidzami pārvests uz slimnīcu "Gaiļezers" Rīgā, kur operēts. Pazīstami ārsti viņam vēlāk stāstījuši, ka mazākā aizkavēšanās būtu kļuvusi liktenīga un abas kājas tiktu paralizētas uz mūžu.

"Mani operēja 27.februārī, bet 15.maijā "Daugavas vanagu" sarīkojumā Latviešu biedrības namā jau dejoju ar "Optimistu kluba" meitenēm. Tā daktere Bērziņa pirms vienpadsmit gadiem mani izglāba," teica Jānis. Bet dakterīte bijušo pacientu tūdaļ nosēdināja krēslā un uzsāka sarunu par to, kas viņam jādara, lai arī turpmāk saglabātu iespēju staigāt.

Visvairāk nobalsots par Andri Ērgli

Balsošanā par titulu "Gada liepājnieks" visvairāk balsu līdz šim saņēmis Andris Ērglis, kurš uz titulu pretendē nominācijā "Mūzika". Dziedātājs vakar līdz pēcpusdienai bija saņēmis gandrīz simt balsu. Jau ziņots, ka līdz 5.martam liepājnieki var nobalsot par savu Goda un Gada liepājnieku, izvēloties vienu no nosauktajiem pretendentiem. Aptaujas uzvarētājus paziņos 18.martā, Liepājas dzimšanas dienas svinību laikā.

Fotomāksla skolā

Viens no pilsētas fotomākslas vecmeistariem Gunārs Kopštāls daudz strādā, lai jaunajā paaudzē veicinātu izpratni par fotografēšanu. Viņš jau piecpadsmit gadu vada 15.vidusskolas fotostudiju, un tās audzēkņi ar sekmēm piedalījušies gan konkursos, gan skatēs un rīkojuši izstādes. Viens no veidiem, kā rosināt zēnos un meitenēs interesi par šo mākslu, ir iepazīstināt viņus ar pieredzējušu meistaru darbiem. Tieši 15.vidusskolā G.Kopštāls regulāri rīko fotoizstādes. Pašlaik viņš otrā stāva gaitenī iekārtojis savu darbu izstādi. "Darbi tapuši dažādos gados, daži pat uzņemti pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados. Bet nokopēti tie ir pēdējos divos gados," pastāstīja izstādes autors.

Īslandieši ienāk gružu biznesā

Saņemts ziņojums, ka uzņēmums "EKO Kurzeme", kas nodarbojas ar atkritumu savākšanu, sevi saistījis ar īru kapitālu. Neoficiāla informācija rāda, jaunie īpašnieki cerot pārņemt šo nozari arī citās Latvijas pilsētās. Pēc firmas "Lursoft" informācijas, tagad 30,56 procenti "EKO Kurzemes" kapitāla pieder sabiedrībai "Otrais EKO fonds" un 69,44 procenti – SIA "Waste Baltija". Droši vien jāpaiet kādam laikam, līdz iegūsim izsmeļošu informāciju. Aģentūra LETA pagaidām atsaucas uz vienu no iepriekšējiem īpašniekiem Aloizu Norku, kurš teicis, ka nepieciešami lieli ieguldījumi, starp citu, arī transporta parka atjaunošanai. Bez tam viņu interesējot citas biznesa sfēras. "EKO Kurzemes" valde uzskata, ka paveras labas perspektīvas turpmākam darbam.

Pūta un pūtīs vēl šerpāk

Spēcīgā vēja dēļ Liepājas un arī Pāvilostas ostās vakar bija noteikti kuģu satiksmes ierobežojumi. Liepājas ostas Kuģu satiksmes dienesta vadītājs Ansis Daizis pastāstīja, ka spēcīgā vēja dēļ ostā vakar nevarēja ienākt viens sauskravu kuģis, kas bija devies jūrā, lai dreifējot pārlaistu vētru. Arī citi kuģi, kas vēlas sasniegt Liepāju, slikto laika apstākļu dēļ apzināti kavējoties ceļā. Bet ostu sasniegušie un kravu uzņēmušie vai izkrautie trīs kuģi nevarēja atstāt piestātnes. Arī zvejas kuģi bija atstājuši selgu un atgriezušies mājās. Šerpāk vējš pūta vakarrīt ap pulksten 4, kad vienubrīd brāzmās tā ātrums sasniedza pat 21 metru sekundē. Dienas vidū gan vēja stiprums par pāris metriem sekundē pierima, taču novakarē atkal pastiprinājās pat līdz 25 metriem sekundē. Arī ūdens līmenis ostas akvatorijā bija aptuveni par pusmetru cēlies. Kuģu satiksmes dienesta vadītājs sacīja, ka šāds nepastāvīgs un šerps laiks saglabāsies vēl vairākas dienas, jo no rietumiem šurp brāžas jauns ciklons.

Līdzīgi apstākļi bija Pāvilostā, kur ostas pārvaldnieks Pēteris Gudkovs informēja, ka kuģu satiksme nenotiek, taču kādi seši vējdēļu sērfotāji vakar esot devušies jūrā un tur centušies noķert lielāku vilni.

Aivaram Lembergam atceļ mājas arestu

Kurzemes Apgabaltiesā tiesnese Vineta Vaiteika vakar nolasīja lēmumu, kurā teikts, ka atcelts Ventspils tiesas 25.janvāra lēmums nemainīt Ventspils domes priekšsēdētājam Aivaram Lembergam noteikto mājas arestu. Pēc tiesas lēmuma paziņošanas atbalstītāji viņu apsveica ar ziediem un ovācijām. Lai arī turpmāk Lembergs vairs neatradīsies mājas arestā, tiesa saglabājusi viņam līdz šim noteiktos ierobežojumus tikties ar konkrētu personu un tuvoties noteiktiem objektiem. Kriminālprocess, kas tiek dēvēts par Ventspils amatpersonu lietu, tika sākts 2005.gada 3.oktobrī, pamatojoties uz pārbaudes materiāliem par Ventspils amatpersonu iespējamiem noziedzīgiem nodarījumiem.

Māris Putniņš atgriežas Liepājā

Šodien Liepājā viesojas rakstnieks, aktieris, režisors un mākslinieks Māris Putniņš. Pulksten 12 viņš ar savu grāmatu varoņiem atraktīvā sarīkojumā grāmatnīcā "Valters un Rapa" tiksies ar bērniem. Bet pulksten 16 Latviešu biedrības nama galerijā notiks sarīkojums "Māris Putniņš atgriežas Liepājā", kurā viesis tiksies ar saviem Liepājas laika biedriem, paredzēts neizdoto stāstu autorlasījums un sveicieni no liepājniekiem, arī jaunās grāmatas "Mežonīgie pīrāgi" prezentācija. Māris Putniņš no 1974. līdz 1985. gadam strādājis Valsts Liepājas teātrī, bet kopš 1985.gada strādā leļļu filmu studijā "Animācijas brigāde", raksta, ilustrē un izdod savas grāmatas.

Skolēniem – par Liepāju un tās dzimšanu

Liepājas muzejs aicina skolēnus no 3.marta piedalīties muzejpedagoģijas nodarbībā, kas veltīta Liepājas 383.gadadienai. Pirmsskolas un sākumskolas audzēkņus muzeja speciālists iepazīstinās ar Liepājas oficiālo un neoficiālo simboliku. Būs iespēja darboties arī praktiski. Pamatskolas klašu skolēnus aicinās doties ceļojumā laikā un uzzināt, kā no Līvas ciema izauga pilsēta, kad un kā tā ieguva savas tiesības. Kopā ar muzejpedagogu bērni varēs apskatīt Liepājas skaistākās vietas un nozīmīgākos kultūras pieminekļus. Varēs uzzināt arī to, kā tapusi Karosta un "Laumas" rajons, kuras agrāk bijušas galvenās pilsētas ielas un kāpēc, kā arī to, kādi rūpniecības uzņēmumi darbojušies mūsu pilsētā. Īpaši tiek gaidīti vidusskolēni, lai kopā ar muzeja speciālistiem veidotu diskusijas un strādātu darba grupās. Konferences tipa nodarbībā audzēkņus rosinās domāt par Liepājas jauniešiem aktuālajām problēmām un to iespējamajiem risināšanas veidiem. Jaunieši varēs paust savas nākotnes vīzijas par Liepāju.

"Dramaturģijas lasījumus" turpinās

Centrālajā zinātniskajā bibliotēkā jau pērn iesāktā cikla "Dramaturģijas lasījumi" sarīkojumos apmeklētājiem bija iespēja aktieru vai autora izpildījumā dzirdēt jaunas, vēl neizrādītas lugas, pirmlasījumu. Sandras Vensko luga "Tosts par airētājiem", ko autore veltījusi sava kolēģa rakstnieka Olafa Gūtmaņa 80 gadu jubilejai, skāra svarīgus viņa dzīves mirkļus gadu gaitā. Bet Ēriks Vilsons ar savas lugas tēliem runāja par dzīves filozofiju, uzslavējot viņu darba meistarību. Šogad cikls "Dramaturģijas lasījumi", ko bibliotēka rīko sadarbībā ar Latvijas Rakstnieku savienības Liepājas nodaļu un Dramaturgu ģildi, turpinās. CZB direktores vietniece Aina Krauče informēja, ka otrdien, 26.februārī, pulksten 18 Centrālajā zinātniskajā bibliotēkā notiks Brindas Ceriņas monolugas "Rozes bez ērkšķiem" lasījums aktrises Andas Albužes izpildījumā. Luga ir par un ap dzejnieci Mirdzu Ķempi. Lasījums ir iecerēts kā diskusija, tādēļ tas varētu arī rosināt klausītāju līdzdalību un domu apmaiņu par dzejnieces personību. Sarunā būs klāt gan lugas autore Brinda Ceriņa, gan Dramaturgu ģildes vadītājs Dainis Grīnvalds, bez tam solījusies ierasties arī literatūrkritiķe Līvija Akurātere.