Kurzemes Vārds

02:54 Piektdiena, 10. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

"Kalmēs" jau sēj agros dārzeņus

Pēteris Jaunzems

Jauno lauksaimniekošanas sezonu šonedēļ atklāja Nīcas pagasta zemnieku saimniecības "Kalmes" dārzeņu audzētāji Solveiga un Vilnis Mačiņi – viņi stikla seguma siltumnīcās apsēja pirmās redīsu dobes. Otrdien saulīte esot sasildījusi labi sagatavoto un pirmdien salaistīto zemi, tādēļ kavēties viņi neredzējuši iemesla.

"Pārāk daudz ar agrajiem dārzeņiem šopavasar neaizrausimies. Pirmkārt, vietējo redīsu realizāciju stipri kavē importa produkcijas pieplūdums. Otrkārt, siltumnīcu platības mums ir nepieciešamas kāpostu stādu audzēšanai, kuriem pēdējos gados veltu aizvien vairāk uzmanības," sacīja darbīgais zemkopis, kopā ar sievu Solveigu iemēģinot sējas agregātu un kaisot zemē Hevro un Ronde Rode šķirnes redīsu sēkliņas. Viņi bija vienisprātis, ka ar lauksaimniecību mūsdienās iespējams nodarboties tikai tādiem cilvēkiem, kuriem šis darbs sniedz gandarījumu. Ja aicinājuma nav, nekas prātīgs nesanāks.

Ar dārzeņkopību bijušais Kazdangas Lauksaimniecības tehnikuma absolvents nodarbojas jau kopš 1989.gada un pamazām vien paplašinājis audzēšanas apjomus, saprotot, ka tikai tā var iekļūt lielveikalu sistēmā. Viņam tas izdevies. Audzējumu "Kalmes" piegādā firmai "ADS Pagrabs" un citiem uzpircējiem Liepājā. Kaut arī pērn neesot varēts pārdot daļu no ziedkāpostiem un tie pārziedējuši, Mačiņu pāris uzskata, ka ražošana jāizvērš. "Mūsdienās tomēr ir labāk, ja man kaut kas paliek pāri un netiek realizēts, nekā tad, ja kādā brīdī pietrūkst, ko uz tirgu vest," viņš atzina. Esot jāgādā, lai klienti paredzētajā laikā saņemtu preci, kas tiem ir vajadzīga.

Attīstīt zemnieku saimniecību izdodoties tikai cikliski, jo šo iespēju paverot tikai bagātākas ražas gadi. Pagājušās divas sezonas tieši tādas bijušas, tādēļ izdevies papildināt gan sējas, gan ražas novākšanas tehnikas parku. Tagad praktiski visi lauku darbi saimniecībā mehanizēti, izņemot kāpostu novākšanu, kas esot tāds darbs, kuru kvalitatīvi var paveikt tikai ar rokām. Pērn nopirkts burkānu mazgāšanas un šķirošanas agregāts, bet šovasar "Kalmēs" paredzēts saņemt jaunu traktoru un burkānu novākšanas kombainu. Šie pirkumi notikšot ar Eiropas Savienības atbalstu, jo zemnieka izstrādātie projekti izpelnījušies struktūrfondu finansējumu.