Kurzemes Vārds

13:32 Otrdiena, 14. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Zināt, ka tu pats piederi Latvijai
Aigars Kārkliņš, Liepājas Pedagoģijas akadēmijas studiju programmas "Kultūras vadība" 3.kursa students

Šogad atzīmēsim Latvijas Republikas proklamēšanas 90.gadadienu. Jau tagad jūtams, ka rit gatavošanās, lai šo dienu atzīmētu ar vērienu. Un liels akcents ir likts tieši uz jauno paaudzi – bērniem un skolēniem. Tas, manuprāt, ir ļoti pareizi, jo tieši viņi ir, kā saka, mūsu nākotne.

Tāpēc ir labi, ka Latvijā izstrādāts tik plašs sarīkojumu cikls ar devīzi "Tu esi Latvija!", kas aptver mazos bērnus, skolēnus, jauniešus. Varam runāt par to, ka visas norises, kas skar zēnus un meitenes skolās, ārpusskolas iestādēs, klubos ir pabāztas zem viena jumtiņa. Skatoties visus tos sarīkojumus, ciklus, konkursus un skates, kas ir iekļauti ciklā "Tu esi Latvija!", ir jāsāk domāt, ka kāds no augšas ir norādījis, un tad nu vietējās programmas veidotāji ar šo zīmi ir salikuši visu, kas vispār notiek ar bērniem. Jo gan fotokonkursi, gan izteiksmīgās runas konkursi un zīmējumu skates taču ir bijušas jau iepriekš un, jādomā, būs arī tad, kad jubileja būs aizvadīta.

Tāpēc, manuprāt, liela nozīme ir tam, kā visas tās ciklā paredzētās norises rīkos un vadīs skolotāji, kā viņi mācēs bērniem likt saprast, ar ko nozīmīgi tieši šie konkursi un kāda ir pamatdoma tam vai citam koncertam. Jo tikai tad, kad bērns sapratīs, kādos pasākumos viņš piedalās, arī būs sasniegts izvirzītais mērķis – veicināt bērnos valstiskās apziņas veidošanos. Tad ar darbiem, nevis lozungiem, veiks patriotisko audzināšanu.

Tāpat, uzskatu, ir svarīgi, ka notiek tieši konkursi, un, ja reiz konkurss, tad ir uzvarētāji un uzvarētājiem ir balvas. Gribu domāt, ka balvas būs sagatavotas tādas, kas arī vēlāk to ieguvējam liks atcerēties, kas tas bija par laiku, ka tās iegūtas tad, kad svinējām Latvijas 90.gadadienu. Ir labi, ka pievērš uzmanību tam, kādas ir vērtības Latvijā, kas ir mūsu bagātība, tā sekmējot bērnos savas nacionālās identitātes veidošanu un apzināšanu.

Nekad nedrīkst vainot jauniešus, ka viņiem ir negatīvi ieradumi, ka viņi smēķē, dzer un pa naktīm apkārt staigā. Sabiedrība pati veido jauno paaudzi. Jā, vēstures stundās par maz uzmanības pievērsts tam, kā veidojās Latvija, kā tā ieguva neatkarību. Kad es mācījos skolā, pat deviņdesmito gadu notikumiem pieskārās garāmejot. Par maz tika prasīts analizēt, paust savu viedokli. Tāpēc nozīmīgi, ka, gaidot Latvijai tik svarīgu vēsturisku datumu, ir padomāts par to, kā veicināt bērnos zināšanas tieši par savu dzimto vietu, par savu skolu. Izpētot apkārtni, runājot ar cilvēkiem, pētot vecus laikrakstus un senus fotoattēlus, skolēni pārliecinās, ka vēsture – tie ir tie notikumi, kas risinājušies viņu mājās, kas notikuši ar viņu tuviniekiem, kaimiņiem, skolotājiem.