Kurzemes Vārds

10:18 Trešdiena, 8. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Vai taisnība uzvarēs?

Šomēnes tos daudzos liepājniekus un lauciniekus, kuri jau bija atmetuši cerības, ka agrāk vērienīgā piena pārstrādes uzņēmuma vadītājs Andris Saldovers par savu darbību vai bezdarbību varētu saņemt taisnīgu sodu, sasniedza ziņa, ka Temīda, izskatot Ģenerālprokuratūras protestu pret attaisnojošo spriedumu, ir saskatījusi neatbilstības likuma garam un šo spriedumu atcēlusi. Līdz ar to gan Saldovers, gan Marina Sņigura atkal stāsies tiesas priekšā.

Pagājuši septiņi gadi – vieniem tie bijuši treknāki, citiem mazāk rocīgi –, kopš "Kurzemes pienu" atzina par maksātnespējīgu. Un tiesu darbi, kuros par dažādiem nodarījumiem apsūdzēti uzņēmuma vadītāji, vēl nav beigušies. Zemnieku ražotais piens sen plūst uz citiem pārstrādes uzņēmumiem, taču daudzi joprojām ar rūgtumu atceras tos pāridarījumus, kas bija jāizcieš gadsimtu mijā, sadarbojoties ar "Kurzemes pienu". Tādēļ ar smagu sirdi daudzi uzņēma Augstākās tiesas pērnā gada 31.oktobra lēmumu attaisnot abas amatpersonas. Un atkal daļa cilvēku runāja par to, ka sīkus zaglēnus ātri vien var dabūt aiz restēm, bet tad, kad runa ir par lielām naudas summām un daudziem cietušajiem, tiesu darbi aizvien ievelkas un beigu beigās vainīgie no soda izvairās. Taču Augstākās tiesas Senāta Krimināllietu departamenta šā mēneša lēmums atjaunoja cerības, ka šis tomēr nebūs tas gadījums.

Lai apsūdzētos atzītu par vainīgiem, nepieciešami pierādījumi, kuri pirmās instances tiesai šķita pietiekami notiesājošam spriedumam, bet Augstākajai tiesai pērn ar tiem nepietika. Tagad Krimināllietu departaments secinājis, ka pirmās instances tiesas spriedumu Augstākā tiesa nav motivēti atspēkojusi un tādēļ lieta nododama jaunai iztiesāšanai.

Es personīgi nešaubos, ka Saldovera faktors bija noteicošais tam, ka tika sagrautas piena pārstrādes tradīcijas mūspusē. Tieši pirms septiņiem gadiem tapušajā intervijā "Kurzemes Vārdam" Saldovers meloja, acīs skatīdamies. Bet tāds nu bija viņa stils attiecībās ar cilvēkiem. Iespējams, viņš savu sodu jau ir saņēmis, jo staigāt pa tiesu namiem nav viegli, bet algot advokātus nav lēti. Tomēr jautājums par Temīdas galavārdu Saldovera lietā paliek atklāts. Turpināsim sekot līdzi tiesu darbiem.

Ints Grasis