Kurzemes Vārds

18:57 Ceturtdiena, 20. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Brīvbrīdis

Viens klikšķis, un informācija sasniedz miljonus

Nereti internetu izmanto ne tikai tādēļ, lai ziņu portālos izlasītu aktuālāko informāciju, pārbaudītu e–pastu vai izklaidētos, spēlējot spēlītes vai sēžot portālā www.draugiem.lv. Tā ir arī laba vide tiem, kas vēlas maksimāli daudziem cilvēkiem nosūtīt kādu informāciju vai reklamēt pasākumu. Taču bieži vien kopā ar aicinājumu ziedot asinis vai naudu, lai glābtu kāda dzīvību, tiek izsūtīts surogātpasts jeb spami, kā arī kaitinošās ķēdes jeb laimes vēstules. "Brīvbrīdis" centās noskaidrot, cik efektīvs ir šāds informācijas izplatīšanas veids un vai cilvēki to uztver nopietni un tajā piedalās.

Aicina boikotēt piena produktus

Plašsaziņas līdzekļos izskanēja aicinājums neiegādāties pienu un tā izstrādājumus lielveikalos, tādējādi boikotējot piena produktus. Aicinājums tika izplatīts arī internetā ar e–pasta vēstulēm. Tajā bija teikts, lai no 11.februāra desmit dienas nepērkam piena produktus (pienu, sieru, krējumu u.tml.) lielveikalos, jo tieši lielveikali ir tie, kas tik ļoti sadārdzina šo preču cenas (uzcenojums līdz 70 procentiem). Akcijas pamatdoma – desmit dienu laikā šiem produktiem beidzas derīguma termiņš, tāpēc lai zaudējumus sedz paši lielveikali. Pašlaik tiek vērtēts, vai tas izdevies.

Reinis (23) par piena boikota akciju uzzinājis, saņemot ķēdes vēstuli draugos, taču tajā nav piedalījies, jo nepieciešamos piena produktus viņš atved no laukiem, kur saimnieko radinieki. "Lai arī ķēdes vēstules man derdzas, šad un tad tajās sanāk izlasīt kādu interesantu un sev noderīgu informāciju. Tas ir kā koks ar diviem galiem – reklāma nevienam nepatīk, bet bez tās dzīvotu informācijas trūkumā, tāpēc tās pieciešu," atzīst jaunietis.

Sacensība helpriga.lv

Vēl joprojām mājaslapā internetā www.helpriga.lv ir iespējams piedalīties balsošanas akcijā, lai Rīga kļūtu par vienu no 22 pasaules pilsētām, kas tiks iekļautas populārās galda spēles "Monopols" jaunākajā versijā. Balsojums turpināsies līdz februāra beigām, un tajā Rīga sacenšas ar 67 citām pasaules pilsētām. Rezultāti tiks apkopoti līdz 2008.gada augustam.

"Esmu aktīvs balsotājs! Par šo akciju padzirdēju no paziņām, un esmu aktīvi iesaistījies. Tā būtu ļoti forša reklāma mūsu valstij un lieliska izdevība būt starp 22 pasaules slavenām pilsētām," pārliecināts Aigars (21). Arī Sanita (28) ik palaikam nobalso: "Tad, kad atceros, jo ikdienā neatrodos pie datora visu laiku. Zinu, ka vairums manu draugu iesaistījušies šajā akcijā, jo patiešām gribas, lai Latvija iekļūst šajā spēlē."

Spami un laimes vēstules

Droši vien ikviens, ielūkojoties savā e–pastā vai saņemtajās vēstulēs portālā draugiem.lv, tur atrastu pa kādai ķēdes vēstulei. Piemēram, šādu: "Man te tev maza laimīte. Tad, kad tu šo vēstulīti izlasi, tev tiek dota stunda laika, lai to aizsūtītu 100 draugiem. Bet, kad tu nospied "sūtīt vēstuli", iedomājies vēlēšanos un tuvāko 24 stundu laikā ar tevi notiks brīnumi." Tāpat arī surogātpasts jeb spams (informācija, ko lietotājs nav prasījis) nav izņēmums, kas iekrīt mūsu pastkastēs, piedāvājot gūt peļņu, notievēt, uzbaroties un pat noteikt alkohola līmeni asinīs. Spama sūtīšana ir lielisks veids, lai nopelnītu, jo šādu vēstuļu sūtīšana ir lēts un viegls veids, kā sasniegt miljoniem patērētāju. Tiek izmantota īpaša programma, kas ļauj izsūtīt tūkstošiem e–pasta ziņu ar vienu peles klikšķi. Savukārt ķēdes jeb laimes vēstules izsūtām konkrētiem cilvēkiem, kurus paši esam izvēlējušies.

Meldra (24) uzskata, ka, lai arī būtībā ķēdes vēstules ir kaitinošas, tās tomēr ir efektīvas, pat ja izlasa tikai virsrakstu, ziņa tiek piefiksēta. Vēstules, kurās tiek lūgta palīdzība, jauno sievieti neuzrunā, jo nevieš uzticību. "Tad jau labāk ieeju ziedot.lv, jo zinu, ka tas tiešām nonāks kāda kontā un ziedojums spēs palīdzēt," viņa saka. "Ķēdes vēstules vai spams e–pastā var būt kāda izspēlēts joks vai arī vīrusu piegādes sistēma, tāpēc vislabāk tos ignorēt un neatbildēt," piebilst jauniete. Savukārt Zane (28) uzskata, ka pārsūtīt bezjēdzīgās laimes vēstules ir vienkārši stulbi. "Es tās nemaz nelasu un uzreiz dzēšu ārā, jo, protams, tajās nekas neatbilst patiesībai. Tas ir kaitinoši un mani neuzrunā, lai arī kas tur būtu rakstīts," viņa saka.

Sagatavojusi Ligita Kupčus