Kurzemes Vārds

07:22 Ceturtdiena, 16. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Liepāja gatavojas sacensībai par Eiropas kultūras galvaspilsētas titulu

Liepājas domes priekšsēdētāja pirmā vietniece Silva Golde un Kultūras pārvaldes darbinieki līdz ar kolēģiem no Rīgas, Jūrmalas, Cēsīm, Siguldas, Rēzeknes, Jēkabpils un Daugavpils piedalījušies informatīvā seminārā Rīgā, lai sīkāk iepazītos ar konkursa kārtību un nosacījumiem, kas izvirzīti Latvijas pilsētām, sacenšoties par tiesībām iegūt Eiropas kultūras galvaspilsētas titulu 2014.gadā, informēja Kultūras pārvaldes sabiedrisko attiecību speciāliste Ieva Hmieļevska. Eiropas Komisijas pārstāve Žaklīna Poko seminārā norādījusi, ka ar vārdu kultūra konkursa gadījumā netiek saprastas tikai un vienīgi kultūras ârçjâs izpausmes. Programmai jāietver aktivitāšu un rīcību kopums, kas lîdzâs mâkslâm un literatűrai akcentç un atspoguďo kultűru kâ dzîves veidu un lîdzâspastâvçđanas veidu, vçrtîbu sistçmas, lokâlo un starptautisko komunikâciju, tradîcijas un uzskatus, tâtad kultűras gada aktivitâtçm jâbűt starpdisciplinârâm un jâaptver gan sociâlâ joma, gan izglîtîba, tűrisms, uzňçmçjdarbîba u.c. Arî bijuđais Latvijas Republikas Kultűras ministrijas valsts sekretârs un kultūras menedžmenta eksperts Daniels Pavļuts akcentējis, ka viens no būtiskākajiem motīviem, lai pilsēta tiktu izraudzīta par Eiropas kultūras galvaspilsētu, ir tas, cik ļoti šis projekts pilsētā ir gaidīts, cik rūpīgi un laikus tā gatavojas un vai visus pilsētas spēkus saliedē šim mērķim.

Skan vācu tautas mūzika

J.Čakstes 10.vidusskolā pie piekto klašu skolēniem ciemojās sabiedriskās organizācija "Vācu nams Liepāja" bērnu tautas mūzikas ansamblis Daces Grūdupas vadībā. Ciemiņi iepazīstināja skolēnus ar vācu tautas dziesmām un rotaļām. Skolēni ne tikai klausījās vācu tautasdziesmās, bet arī dziedāja līdzi un iesaistījās spēlēs. Šāda veida tikšanās, iespējams, palīdzēs tad, kad nākamgad zēniem un meitenēm būs jāizvēlas, kādu valodu mācīties kā otro svešvalodu.

Skolotājas piemiņas vakars

Bibliotēkā "Libris" klubs "Tvorčestvo" bija sarīkojis literāri muzikālu piemiņas vakaru savai nesen mirušajai aktīvistei Ksenijai Jamščikovai, kura līdz aiziešanai pensijā mācīja krievu valodu un literatūru 2.vidusskolā. Atceres sarīkojums kļuva par Krievu kultūras dienu savdabīgu turpinājumu un pulcināja daudz vairāk dalībnieki, nekā organizatori gaidīja. Bija ieradusies arī K.Jamščikovas meita Nadežda un mazdēls Ņikita. Olga Volkova un Olga Kriļa nolasīja A.Puškina "Jevgeņija Oņegina" fragmentus, Jevgeņija Gluhovska – divus savus stāstus, Alla Kovaļova–Šulmane ar pianisti Ņinu Gladenkovu izpildīja vairākas senās romances, bet Jekaterina Cema ar Violetu Markinu – divas garīga satura dziesmas, Aleksejs Hohlovs deklamēja Ņekrasova vārsmas, bet daži klātesošie Liepājas dzejnieki iepazīstināja ar saviem dzejoļiem. Gandrīz visi, kas uzstājās, dalījās savās atmiņās par Kseniju Jamščikovu.

Informē rīdziniekus par Pianisma zvaigžņu festivālu

Vakar Liepājas pārstāvniecībā Rīgā notika preses konference, kas bija veltīta 16.starptautiskajam pianisma zvaigžņu festivālam, kas no 9. līdz 16. martam notiks Liepājā, informēja festivāla sabiedrisko attiecību vadītāja Liene Jakovļeva. Preses konferencē piedalījās festivāla idejas autors, Liepājas Simfoniskā orķestra mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents Imants Resnis, pianiste Agnese Egliņa, obojists Mārtiņš Zālīte, sitaminstrumentu meistars Māris Briežkalns un Latvijas radio programmas "Klasika" direktore Gunda Vaivode. 16.starptautiskajā pianisma zvaigžņu festivālā no 9. līdz 16. martam astoņos koncertos Liepājas teātrī un koncertzālē Graudu ielā muzicēs 13 pianistu no Latvijas, Kanādas, Itālijas, Kubas, Francijas, Zviedrijas, Krievijas un Brazīlijas. Latvijas radio programmā "Klasika" klausītājiem tiešraidē būs iespēja dzirdēt 9., 10., 11., 15. un 16. marta koncertus.

Veterānu tikšanās

Pagājušajā sestdienā pie pieminekļa Liepājas aizstāvjiem notika tradicionālā tikšanās, kad bija veltīta Tēvzemes aizstāvju dienai Krievijā. Bija ieradušies kara un darba veterānu biedrību pārstāvji. Viņus uzrunāja veterānu biedrības priekšsēdētājs Georgijs Tarabans, Krievijas ģenerālkonsuls Jurijs Koteļņikovs un Krievu kopienas valdes priekšsēdētājs Valerijs Kravcovs. Tikšanās dalībnieki nolika ziedus pie pieminekļa, dalījās kara laika atmiņās.

Dalās pieredzē par koncertzāles projektu

Liepājas pašvaldības vadītāji vakar devās uz Rēzekni, lai ar kolēģiem dalītos pieredzē par koncertzāles "Lielais dzintars" projekta virzību. Pēc Rēzeknes pašvaldības uzaicinājuma Liepājas domes priekšsēdētāja pirmā vietniece Silva Golde, izpilddirektora vietnieks Didzis Jēriņš un Attīstības pārvaldības vadītājs Vilnis Vitkovskis piedalījās Austrumlatvijas daudzfunkcionālā centra – Rēzeknes koncertzāles – metu konkursa radošajā plenērā un dalījās arī savā pieredzē, kas gūta, sadarbojoties ar austriešu arhitektu un Kultūras ministriju.

Koncerts – veltījums Marģerim Zariņam

Trešdien pulksten 19 Latviešu biedrības nama kamerzālē notiks bezmaksas literāri muzikāls koncerts "Marģeris Zariņš. Optimista dienasgrāmata". "Tieši šajā dienā pirms 15 gadiem šī jau dzīves laikā leģendārā personība aizgāja Mūžībā. Man kā viņa grāmatu un mūzikas lielai cienītājai gribējās klausītāju uzmanību pievērst ne tik daudz šim piemiņas faktam, bet vairāk Marģera Zariņa oriģinālajiem skaņdarbiem un prozai," saka koncerta organizatore ērģelniece Zaiga Lazdiņa. Divi atceres koncerti, kurus finansiāli atbalsta Rīgas dome, notiek galvaspilsētā un tikai viens Liepājā. "Es meklēju ērģeles, kuras neatrodas baznīcā, un tādas ir jūsu Latviešu biedrības nama kamerzālē," izvēli skaidro mūziķe. Koncertā piedalīsies arī kameransamblis "Nobile" un vokālā grupa "Freska". Fragmentus no M.Zariņa grāmatas "Optimistiskas dzīves enciklopēdija" lasīs pašas koncerta dalībnieces.

24 zīmējumi sākuši ceļu uz Lidici

Liepājas muzeja filiālē "Liepāja okupāciju režīmos" notika Bērnu un jauniešu centra rīkotā zīmējumu konkursa "Lidice – 2008" laureātu apbalvošana. Lidice ir Čehijas ciemats, kuru Otrā pasaules kara laikā iznīcināja, un šī baisā notikuma piemiņai jau 36.reizi notiek bērnu mākslas darbu starptautiska izstāde. Šogad jaunajiem māksliniekiem bija piedāvātas divas tēmas "Pasaules valodas" un "Kartupeļi". Savu izpratni un fantāziju jaunie liepājnieki pauda 107 zīmējumos un gleznojumos. Konkursā piedalījās piecu pirmsskolas izglītības iestāžu bērni, zēni un meitenes no astoņām skolām, kā arī bērnu sociālās aprūpes centra "Liepāja", kluba "Pēcskola", Bērnu nama, mākslinieciskās jaunrades centra "Vaduguns", Bērnu un jauniešu tehniskās jaunrades centra un Bērnu un jauniešu centra pārstāvji. Žūrija uz Rīgu aizsūtīja 24 darbus. Laureātu sumināšanā piedalījās arī skolotāji un vecāki. Muzeja filiālē darbus var apskatīt līdz 2.martam. Uz Rīgu aizceļojušie darbi ir nofotografēti, lai arī tos varētu apskatīt izstādes apmeklētāji. Trešā kārta notiek Čehijā. Iepriekšējos gados arī Liepājas bērnu un jauniešu darbi ir bijuši izstādīti Lidicē.

Jaunieši izstrādās tūrisma maršrutus

Šodien pulksten 18 jauniešu organizācija "IMKA Liepāja" rīkos projekta "Piedzīvojums Liepājā" atklāšanu folkloras centrā "Namīns". Liepājas jauniešiem būs iespēja izveidot savu tūrisma maršrutu un piedāvāt to liepājniekiem, kā arī Liepājas viesiem. Projekta atklāšanas laikā jaunieši uzzinās informāciju par projekta gaitu, kā arī apbalvos četrus labākos bilžu īpašniekus. Atklāšanā piedalīsies arī jauniešu starptautisko programmu aģentūras "Jaunatne darbībā" pārstāvji. Organizācija "IMKA Liepāja" projektu "Piedzīvojums Liepājā" uzsāka, aicinot jauniešus iesūtīt bildes ar, viņuprāt, interesantām un nozīmīgām vietām pilsētā un rajonā, tādā veidā iesaistoties projektā.

Ieklausies citos

Lai jauniešu NVO vēl aktīvāk dalītos savā pieredzē ar vienaudžiem no citām organizācijām, Liepājas Nevalstisko organizāciju centrs uzsāk pieredzes apmaiņas vizītes. Starts tiks dots trešdien, 27.februārī, pulksten 15 K.Ūliha ielā 35/37, Liepājā. Tur pie kūpošas tējas tases ikvienam darboties gribošam jaunietim būs iespēja dalīties savā pieredzē par projektu rakstīšanu un īstenošanu, pasākumu rīkošanu, komunicēšanu ar presi, par apmeklētajiem semināriem un citām visnotaļ jautrām un interesantām lietām.

Meteņu diena "Namīnā"
Indra Imbovica

Tikko aizvadītajā sestdienā folkloras centrā "Namīns" sarīkojums "Padanco, saimeniece, Metenīša vakarā" pulcināja gan folkloristus, gan skolasbērnus no Krotes un Liepājas, gan arī kora dziedātājus.

Kā allaž, "Namīnā" un turpat sētā īsti pavasarīgi saulainā gaisotnē valdīja rosība, sadziedāšanās, sadancošanās, izēšanās un beigu beigās jauka pasēdēšana pie kamīna. Tik daudz skaistu, bagātīgas fantāzijas radītu masku vienkopus bieži negadās redzēt. Tas viss bija veltīts Meteņiem.

Kad gauži īsās ziemas dienas sāk stiepties garumā, kad laiks sāk strauji griezties uz pavasara pusi, klāt īstais brīdis Meteņu svinēšanai. To citviet sauc arī par Vastslāvjiem un vēl citādāk. Pēc kristiešu skatījuma, Meteņus svin septiņas nedēļas pirms Lieldienām, kad sākas katoļu gavēnis. Pavasara tuvošanās laikā svarīgi ir maģiskie, auglību nesošie rituāli un krietna izēšanās, jo tūlīt sekos gavēnis.

Meteņu mielastā ir alus, gaļa un pīrāgi, tradicionālais grūdenis, kas gatavots no grūbām, arī pupām vai zirņiem, kam pievienota cūkgaļa, bet no cūkas galvas gatavo zīdeni. "Namīna" sētā uz uguns vārījās liels katls ar gardu grūbu zupu ar cūkas ausīm un kājām.

Pa to laiku Masku darbnīcas skolas bērni pieaugušo vadībā no dzijas un citiem materiāliem darināja dažādas jaukas lietiņas. Bet Liepājas aktrišu folkloras kopa "Atštaukas" un vadītāja Ināra Kalnarāja uz sadziedāšanos pulcināja sieviešu kori "Aija" ar diriģenti Guntu Viti, vīru kori "Dziedonis" ar diriģentu Valdi Aivaru, Guntu Atiķi ar folkloras kopu "Saknes" un Ilmas Rubenes vadīto Tautas lietišķās mākslas studiju "Kursa".