Kurzemes Vārds

02:06 Trešdiena, 27. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Novada ziņas īsumā

"Sendienas" no klausītājiem atvadās ar godu
Dina Belta

Pēc ceturtdaļgadsimta Grobiņas senioru vokālais ansamblis "Sendienas" nolēmis ar cieņu atstāt skatuvi. Nāk vietā citi dziedātāji, bet šis ansamblis, kas savu vārdu nes kopš 1983.gada, ar pārsteigumiem pilnu koncertprogrammu no saviem klausītājiem atvadās.

"Gadi kā balti gājputni pacēluši uz spārniem dziesmas un aiznesuši tālumā. Arī ansambļa dalībnieki kļuvuši kā baltas ābeles," iesāk "Sendienu" dziedātāja Gvenda Beģe. "Dziesmu pūrs ir pielocīts, tādēļ 8.martā pulksten 12 Grobiņas vidusskolas zālē, M.Namiķa ielā, "Sendienas" sniegs savu atvadu koncertu." Uz to gaidīti visi bijušie dalībnieki, grobiņnieki, draugi un paziņas. Četru daļu programma būšot īpaša un nedzirdēta – popūrijs no visām ansambļa dziesmām, kas jebkad dziedātas. "Tur būs gan šlāgeri, gan politiskās dziesmas, gan kuplejas un tautas dziesmas, viss, kam esam gājuši cauri," ieskatu sniedz G.Beģe. Koncertā piedalīsies ansambļi no Kuldīgas, Skrundas, Aizputes, Durbes, Vērgales, Ventspils, Liepājas, Nīcas.

Ir jau pienācis laiks aiziet, un, ja to dara, tad – ar godu, lepni saka ansambļa dalībnieki. Grobiņas pensionāru klubiņā "Tev un taviem draugiem" nodibinājies jauns ansamblis "Tev", tā kā dziesmas jau nekur nepazudīšot. "Lai viņi turpina strādāt," novēl G.Beģe. "Sendienu" dalībnieki dziedāšot mājās un tiekoties jubilejās.

Savu pirmo koncertu Grobiņas ansamblis sniedza 1983.gada 8.martā. No tā brīža arī nosaukums "Sendienas". Vēl vecākas šajā žanrā esot tikai Liepājas "Saknes", kurām 30 gadu. Pirmā muzikālā vadītāja bija skolotāja Elga Jonase. Laiks apmetis līkumu – pēc pārtraukuma, kad ar "Sendienām" strādājušas citas vadītājas, E.Jonase ar grobiņniekiem ir kopā arī tagad, gatavojot ansambļa pēdējo uzstāšanos. "Sagadījās tā, ka tolaik man bija grūti ģimenē, bet pie šiem cilvēkiem es radu mieru," muzikālās vadītājas acīs iemirdzas aizkustinājums. "Viņi visi bija manu bērnu mīļie vectētiņi un vecmāmiņas." Lai cik gara un grūta arī bijusi viņas ikdiena, pēc "Sendienu" mēģinājumiem allaž nācis klāt spēks un enerģija.

Bet dibinātājas gods pienākas grobiņniecei, režisorei Alvīnei Valdniecei, kura savā cienījamajā 97 gadu vecumā joprojām aktīvi dzīvojot līdzi "Sendienu" gaitām. Viņa ilgus gadus bijusi ansambļa saimnieciskā vadītāja, tagad šī atbildība ir G.Beģei. Un ko mēs bez mūsu Gvendas darītu, cits caur citu izsaucas "Sendienu" dalībnieki.

Ansambļa sastāvs gadu gaitā mainījies, citi dalībnieki jau atdusas kapu kalniņā, bet klāt nāca jauni dziedātāji, stāsta G.Beģe. "Tikai divas dalībnieces – Zenta Freimane un Austra Kleinberga – dzied visus divdesmit piecus gadus," viņa ar lepnumu saka. Pa šo laiku izskanējuši vairāk nekā 200 koncertu Kurzemē, Vidzemē, arī Rīgā un Lietuvā.

Daudz kā bijis šajos gados, arī politika nav gājusi secen – "Sendienas" Atmodas laikā veidojušas atsevišķu Latvijas Tautas frontes grupu.


Grobiņas pagasts saņem greideri no Ķīnas
Viktors Ulberts

42 tūkstošus latu Grobiņas pagastam izmaksāja jauns greideris, un tagad pašvaldība varēs operatīvāk reaģēt uz ceļu uzturēšanas vajadzībām, pastāstīja Grobiņas Pagasta padomes priekšsēdētājs Aivars Priedols.

"Ceļu uzturēšanas tehnika ir ļoti dārga. Arī tās ekspluatācija. Bez tam brīžos, kad nepieciešams ceļus greiderēt, uzņēmumi ir ļoti noslogoti no pasūtījumiem, un pastāv grūtības to dabūt savām vajadzībām," stāsta A.Priedols. Turklāt laika apstākļi ir tik mainīgi, ka brīžos, kad šķiet, ka būtu piemērots brīdis ceļu greiderēt, jau pēc stundas tas nav iespējams. "Tad nu pa to laiku nevar pagūt uzrakstīt iesniegumu, izsludināt konkursu un sameklēt darbu izpildītāju. Toties tagad mēs varam reaģēt operatīvi."

Greidera iegādei tika rīkots konkurss, un pašvaldība izvēlējās Ķīnā ražoto tehniku. 16 tonnas smagais greideris ar kuģi no Ķīnas tika atvests uz Rīgu un tur samontēts. Lai pārliecinātos, ka viss ir izdarīts pareizi, tika pat iesaistīti SIA "Aizputes ceļinieks" speciālisti.

A.Priedols vēl norāda, ka pievilcīga bijusi arī cena, jo 42 tūkstoši latu par pilnīgi jaunu greideri neesot liela summa. Šādi greideri Latvijā pagaidām esot tikai divi, tāpēc, visticamāk, konkursa uzvarētāji to piedāvāja par tādu kā prezentācijas cenu.

Jaunā greidera aprūpe un ekspluatācija uzticēta Aigaram Gedoviusam, kurš pats arī ir Grobiņas Pagasta padomes deputāts, un tāpēc arī labi pārzina situāciju uz pašvaldības ceļiem.