Kurzemes Vārds

15:39 Pirmdiena, 6. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Latvijas vecākajai fotostudijai – mājaslapa

50.jubilejas priekšvakarā vērtējumam skatītājiem virtuālā formātā savu biedru darbus nodevusi Liepājas Tautas fotostudija "Fotast". Latvijas vecākā fotostudija izveidojusi savu mājaslapu internetā – www.fotast.lv. Trīs mēnešu laikā tapusi askētiski pievilcīga mājaslapa, kas kontrastā komercijas pārpilnajam raibumam ieturēta melnbaltā stilā. Kā atzīst viens no interneta mājaslapas veidotājiem fotogrāfs Mārtiņš Sīlis, lapas dizains dzimis organiski, bet tās tehniskā risinājuma autors ir Pēteris Krieviņš. Lapu www.fotast.lv iespējams aplūkot gan fotostudijas biedru darbus, gan uzzināt par jaunākajām izstādēm un izlasīt rakstus par fotogrāfijas nozares aktualitātēm. Atsevišķa sadaļa veltīta interaktīvai saziņai ar lapas apmeklētājiem un atsevišķa – fotostudijas vēsturei. Brīdī, kad mājaslapa nodota plašākam sabiedrības vērtējumam, jau radušās daudzas jaunas idejas un tuvākajā nākotnē tā tiks pilnveidota.

Interese par pašvaldības līdzfinansējumu kultūras jomā aug

Liepājas domes Kultūras pārvalde mazo kultūras projektu konkursa 2. kārtā saņēmusi 44 projektus, kuru norise plānota Liepājā no šā gada aprīļa līdz jūnijam, informēja Kultūras pārvaldes starptautisko sakaru un attīstības projektu vadītāja Krista Kalnarāja. Tas rāda, ka dažādu organizāciju un producentu apvienību interese par kultūras projektu īstenošanu Liepājā, piesaistot pašvaldības līdzfinansējumu, turpina palielināties. No iesniegtajiem 44 projektiem 4 ir literatūras nozarē, 14 – mūzikas un dejas nozarē, 6 – vizuālās mākslas un foto nozarē, 4 – kino un 3 – teātra nozarē. Konkursam pieteikto projektu administratīvā un satura vērtēšana paredzēta ceturtdien, kad tos izskatīs Mazo kultūras projektu vērtēšanas komisija, bet par pašvaldības līdzfinansējuma piešķiršanu 4.martā lems Liepājas domes Kultūras lietu komisija.

Izglītības projektu konkurss

Pilsētas Izglītības pārvalde izsludinājusi konkursu par līdzfinansējuma piešķiršanu izglītības projektiem. Šīs kārtas konkursā tiks atbalstīti projekti, kuru darbības laiks iecerēts no šā gada maija līdz augustam. Konkursā var piedalīties Latvijas Izglītības iestāžu vai Uzņēmumu reģistrā reģistrētās juridiskās personas. Mērķis ir atbalstīt tos pieteikumus, kuri veicinātu izglītības procesa attīstību un paaugstinātu izglītības kapacitāti Liepājā, kā arī veicināt un atbalstīt juridisko personu iniciatīvu sabiedriski nozīmīgu izglītības projektu izstrādē un īstenošanā. Piedalīties var projekti, kurus īsteno Liepājā vai kuru rezultāti ir sabiedriski nozīmīgs ieguvums pilsētai. Izglītības pārvalde konkursa kārtībā piešķir finansējumu līdz 75 procentu apjomā no iesniegtā projekta kopējās budžeta summas. Piešķirtā līdzfinansējuma apjoms ir no 50 līdz 1500 latiem. Izglītības projektu konkursu vērtē komisija 7 locekļu sastāvā, kuri pārstāv vairākas izglītības jomas. Pieteikumus var iesniegt K.Ūliha ielā 36, 18.kabinetā, no 3. līdz 21. martam. Nolikums un pieteikuma veidlapas ir pieejamas elektroniski – www.lip.lv sadaļā "Projekti". Papildu informāciju iespējams iegūt: [email protected]

Atjaunots ceļš uz robežas

Saskaņā ar Šengenas konvenciju Eiropas Savienības pilsoņi kopš pagājušā gada 21.decembra ir tiesīgi šķērsot dalībvalstu iekšējās robežas jebkurā vietā. Tiek atjaunoti arī pārraktie ceļi. Liepājas rajonā pēc pievienošanās Šengenas līguma zonai atjaunots viens no agrāk pārraktajiem valsts autoceļiem – Ječi – Skoda. Pārrakto ceļu vēl 2007.gada beigās atjaunojusi akciju sabiedrības "Latvijas Valsts ceļi" Liepājas rajona nodaļa. Ječu – Skodas autoceļš bijis vienīgais valsts nozīmes autoceļš mūsu rajonā, kas savulaik pārrakts. Ceļa atjaunošana izmaksājusi 17 tūkstošus latu. Vēl apkopo informāciju par vietējas nozīmes pārraktajiem ceļiem mūsu rajonā, kas ir pagastu pārziņā. Tādu varētu būt ne vairāk par 10.

Šokē ziemu, lai aizbaidītu
Inita Gūtmane

Labāk vēlāk nekā nekad – nosprieda interešu centra "Pēcskola" vadītāji un kopā ar klubiņu "Pa pusei" un "Labie draugi" bērniem, jauniešiem un pedagogiem devās uz savu iecienīto vietu – 14.novembra bulvāri, lai februāra nogalē atzīmētu Meteņdienu, Pelnu dienu un Sveču mēneša noslēgumu.

Apvienotajos svētkos piedalījās vairāk nekā četrdesmit dalībnieku. Bija sarūpētas dažādas jautras izdarības, piemēram, braukšana ar slēpēm no kalna, kuru sniega vietā klāja pērnā gada zāle. No dažādiem dabas materiāliem jaunieši, piepalīdzot pieaugušajiem, varēja izgatavot skaistus dekorus. Pa gabalu varēja saredzēt un sajust lielā katlā vārāmies Meteņdienas gardumu – grūbu putru. Tikai retais no aptaujātajiem jauniešiem "Kurzemes Vārdam" atzina, ka ir ēduši šādu putru, ko bija iecienījuši mūsu senči. Tāpat daudzi nezināja, ko vispār dara Meteņdienā un kāda ir tās nozīme. Pasākumu laikā lielākiem un mazākiem bērniem bija iespēja to uzzināt.

Lai kārtīgi aizbaidītu ziemu, klubiņu dalībnieki bija sakrāsojušies un saģērbušies un atgādināja ķekatniekus. Tie, kuri nebija izdaiļojušies mājās, sev krāšņas drēbes varēja pielaikot un uzģērbt turpat uz vietas.

Ūdens kļuvis dārgāks

Aizvakar Pilsētas sabiedrisko pakalpojumu regulatora komisija apstiprināja jauno tarifu ūdensapgādei un kanalizācijai. Tas stāsies spēkā pēc mēneša – 1.aprīlī. Par vienu kubikmetru ūdens un notekūdeņu patērētāji tagad maksās 84 santīmus (kopā ar PVN) tagadējo 67,2 santīmu vietā. Regulatorā pastāstīja, ka aprēķinos ņemts vērā pēdējais tarifa palielinājums elektroenerģijai, kuras patēriņš "Liepājas ūdenī" veido izdevumu lielu daļu.

Lielāka peļņa un apgrozījums

Akciju sabiedrības "Liepājas metalurgs" neto apgrozījums pērn sasniedzis 221,5 miljonus latu, rāda Rīgas Fondu biržā publiskotais uzņēmuma neauditētais konsolidētais pagājušā gada pārskats. Bet peļņa pērn sasniegusi 14,6 miljonus latu. Peļņas un apgrozījuma kāpums, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, saistīts galvenokārt ar metāla cenu līmeni pasaules tirgū. Daļēji labie peļņas rādītāji izskaidrojami ar racionālu ražošanas organizāciju un ieguldījumiem modernizācijā. Būtiski finanšu datus uzlabojis tas, ka "Liepājas metalurgs" strādāja ar gala patērētājiem, neizmantojot lielo vairumtirgotāju starpniecību. Pērn šādi realizēta lielākā daļa produkcijas. Sākot strādāt ar gala patērētājiem, paplašinājusies darbība produkcijas noieta organizēšanā.

Atklātās bilingvālās stundas

7.vidusskolā notika bilingvālo skolotāju metodiskās apvienības rīkots seminārs no cikla "Atklātās bilingvālās stundas". Šoreiz pieredzē dalījās mājinieki, kuri prezentēja trīs dabas zinības stundas – 3., 6. un 12.klasē. Pēc stundas pedagogi apsprieda redzēto. Visvairāk uzslavēja skolotājas Irinas Fomičovas darbu 6.klasē, kuru viesi nosauca par īstu 21.gadsimta mācību stundu. Jo tajā, stāstot skolēniem par tematu "reljefs" skolotāja izmantoja mūsdienu tehnoloģiju un stāstīja gan krievu, gan latviešu valodā. Kā pastāstīja bilingvālo skolotāju metodiskās apvienības vadītāja G.Skorobogatova, atklātās stundas notiks arī citās pilsētas mazākumtautību izglītības iestādēs.

"Grāmatu skapis" un O.Gūtmaņa "Rakstu" 3.sējuma atvēršana

Liepājas pārstāvniecībā Rīgā 5.martā pulksten 15 svinīgi atklās liepājnieku "Grāmatu skapi". Kā vienas no pirmajām tajā ieguls Latvijas Rakstnieku savienības Liepājas nodaļas vadītājas Sandras Vensko garstāsts "Vāvere" un bijušā liepājnieka Māra Runguļa grāmata "Avene", kas atvēršanas svētkus piedzīvoja Baltijas grāmatu svētku laikā. Tajā pašā dienā Raiņa un Aspazijas mājā Rīgā tiks atvērts dzejnieka un rakstnieka Olafa Gūtmaņa "Rakstu" 3.sējums (izdevniecība "LiePA"). Grāmatas prezentācijas sarīkojumā piedalīsies aktieri Ieva Mūrniece un Haralds Ulmanis, kuri kopā ar autoru lasīs fragmentus no sējuma. Šā pavasara liepājnieku grāmatu birumam jāpieskaita arī laikraksta "Kurzemes Vārds" izdotais otrais liepājnieku prozas krājums "Ar sakņu sajūtu vējā", kura atvēršana paredzēta mūsu pilsētas dzimšanas dienas priekšvakarā, Liepājā. Kultūras pārvaldes sabiedrisko attiecību speciāliste Ieva Hmieļevska informējusi, ka aizvadītajā gadā ar Kultūras pārvaldes atbalstu izdots vairāk nekā desmit Liepājas autoru grāmatu, kas līdz ar citām būs pieejamas liepājnieku "Grāmatu skapī".

Noraida K. Lipmana sūdzību

Administratīvā apgabaltiesa vakar noraidīja uzņēmēja Kirova Lipmana sūdzību par Valsts ieņēmumu dienesta 2004.gada lēmumu likt viņam budžetā samaksāt papildu nodokļus un naudassodu (kopumā 32476 latus) par dažādu preču importēšanu no Lietuvas, ziņoja aģentūra LETA. VID 2004.gadā konstatēja, ka K.Lipmans pirms Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā no 2001.gada rudens līdz 2003.gada pavasarim ievedis dažādas preces no Lietuvas, nedeklarējot tās muitā un nemaksājot muitas maksājumus. Savukārt K.Lipmans uzskatīja, ka VID lēmums par papildu nodokļu un naudassoda maksāšanu ir nelikumīgs un nepamatots, jo preces nav vestas biznesam, bet viņa ģimenei – sievai, bērniem, kā arī šoferiem. K.Lipmans ir akciju sabiedrības "Liepājas metalurgs" un farmācijas kompānijas "Grindeks" līdzīpašnieks, kā arī Latvijas Hokeja federācijas prezidents.

Vakars ar Austrumeiropas kino

Svētdien pulksten 19 klubā "Fontaine Palace" notiks Kultūras pārvaldes atbalstītais un kino vēstures pētnieces Kristīnes Jākabsones rīkotais otrais kinolektorijs. Pirmais bija par šausmu filmām, bet otrais būs veltīts Austrumeiropas kino. Īpašs akcents būs likts uz Dienvidslāvu režisoru, slaveno Emiru Kusturicu, kura darbi ir pieprasīti arī Rietumeiropā un ir ieguvuši nozīmīgas balvas. Interesenti varēs noskatīties viņa filmu "Novēlējums", kas stāsta par mūsdienu dzīvi Serbijā. K.Jākabsone norāda, ka vairākas no filmā skartajām tēmām nav svešas arī latviešiem. "Filmai ir raksturīgs naivs romantisms, groteska," piebilst K.Jākabsone. Kinolektorijā varēs redzēt fragmentus arī no citām šā kulta režisora filmām.