Kurzemes Vārds

06:53 Ceturtdiena, 9. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Britu koncerns pārtrauc biznesu Liepājā

Sarmīte Pelcmane

Lielbritānijas poligrāfijas koncerns "International Greetings" pieņēmis lēmumu izbeigt savu darbību Latvijā. Vakar abu tā meitasuzņēmumu Liepājā – LSEZ SIA "IG Latvia" un LSEZ SIA "Balt IG" – darbinieki saņēma oficiālu brīdinājumu, ka pēc mēneša viņi tiks atlaisti un ražotnes likvidētas.

Vakar no rīta uzņēmumu "IG Latvia" un "Balt IG" strādājošie, kas tikko bija ieradušies darbā, tika aicināti uz sapulci, kur viņiem paziņoja par ražotņu slēgšanu. Cilvēkus oficiāli informēja, ka darbs viņiem būs vēl tikai līdz marta beigām. "Kurzemes Vārdam" aptaujātie darbinieki atzina, ka šis paziņojums viņiem nav bijis liels pārsteigums, jo runas par uzņēmumu iespējamo slēgšanu jau klīdušas iepriekš, tāpēc viņiem bijušas aizdomas. Tomēr konkrēti neviens nezināja, vai tā būs un kad. Tāpēc vakar, saņēmuši darba uzteikumu, cilvēki bija noskumuši un satraukti par turpmāko. Daudzi no viņiem bija mācījušies, lai varētu te strādāt, tagad atkal viss jāsāk no sākuma. Daži bija pametuši iepriekšējo darbu, paļaujoties uz britu lielajiem plāniem, kuri solīja grandiozu izaugsmi un varenu ražotņu izveidi. Turklāt darbs strādājošajiem paticis, kaut arī algas nevarētu nosaukt par lielām, vidēji saņemts ap 200–250 latiem pirms nodokļu samaksas.

Paziņojumā par apsveikumu produkcijas uzņēmumu slēgšanu Latvijā ražotņu "IG Latvia" un "Balt IG" valdes loceklis Deivids Makarturs skaidro: "Sakarā ar izmaiņām visas pasaules ekonomiskajā situācijā "International Greetings Plc" direktoru padome ir pieņēmusi lēmumu pārstrukturēt grupas ražošanas jaudu. Tā rezultātā "International Greetings Plc" pārtrauks apsveikumu produkcijas ražošanu Latvijā.

Saskaņā ar šo lēmumu divas ražotnes Latvijā – "IG Latvia" un "Balt IG" – turpinās darbu līdz šā gada 31.martam, lai pabeigtu esošos pasūtījumus. Pēc šī datuma ražošana tiks apstādināta un darbinieki atbrīvoti no darba. Visiem darbiniekiem uzņēmums izmaksās kompensācijas saskaņā ar Latvijas likumdošanu.

Mūsu darbinieki ir apguvuši dažādas prasmes darbā ar modernu ražošanas aprīkojumu un strādājuši starptautiskā vidē. Tāpēc mēs esam pārliecināti, ka mūsu cilvēki būs pieprasīti un augsti novērtēti viņu turpmākajās darbavietās. Mēs vēlamies izteikt pateicību mūsu darbiniekiem, kas ir strādājuši cītīgi un ar augstu atdevi."

Atgādināsim, ka Lielbritānijas kompānija Liepājā ienāca 2005.gadā ar meitasuzņēmumiem "IG Latvia" un "Balt IG": viens no tiem ražoja apsveikumu kartītes, otrs – dāvanu pušķus un lentas. Trešais saistītais uzņēmums "Baltic IG" tika izveidots nekustamo īpašumu apsaimniekošanai un jaunas ražotnes celtniecības projekta īstenošanai. Pirmajā gadā ražotņu izveidē briti ieguldīja ap 2,5 miljonus latu, pieņēma darbā ap 200 cilvēku. Kopumā uzņēmums sezonas laikā nodarbināja 580 cilvēku, no kuriem vairums bija sezonas strādnieki. Produkciju eksportēja uz Lielbritāniju, Zviedriju, Vāciju, ASV.

Sākums bija veiksmīgs, taču jau nākamajā – 2006.gadā – kompānija atlika investīciju projektu, kas paredzēja jaunas apsveikumu ražošanas rūpnīcas celtniecību Karostā. Projekta kavēšanās tika pamatota ar to, ka uzņēmums sezonā aizsācis vairākus projektus gan Latvijā, gan ārpus tās. Paralēli noritēja "IG Latvia" cehu atvēršana rajona mazpilsētās.

Vēl 2006.gada beigās D.Makarturs uzsvēra, ka rūpnīcas projekts nav pilnībā apturēts, tikai uz laiku atlikts, un nepastāv nekādi draudi, ka koncerns "International Greetings" varētu atteikties no saviem investīciju plāniem Liepājā. Liepājas domei nosūtītajā vēstulē uzņēmums norādīja, ka vēlas uz 12 līdz 18 mēnešiem atlikt projekta īstenošanu saistībā ar "International Greetings" plāniem atvērt ražotni Ķīnā. Līdz 2010.gadam koncerns bija plānojis investēt Liepājā līdz 20 miljoniem latu.

Uzziņai

238 cilvēki zaudē darbu

Lielbritānijas kompānijas meitasuzņēmumos Liepājā patlaban kopumā strādā un tātad darbu zaudē 238 cilvēki. Kā rāda Liepājas SEZ pārvaldes dati, pēc ražotņu paplašināšanas un jaunās rūpnīcas uzcelšanas bija paredzēts šāds darbinieku skaits:

SIA "IG Latvia" – 500 darbinieku;
SIA "Balt IG" – 235 darbinieki;
SIA "Baltic IG" – 3 darbinieki.