Kurzemes Vārds

01:18 Piektdiena, 21. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Novada ziņas īsumā

Pieteikšanās termiņi subsīdijām zināmi
Pēteris Jaunzems

Lauku atbalsta dienests pieņem pieteikumus valsts atbalsta maksājumiem.

Kā informējusi Zemkopības ministrijas Preses un sabiedrisko attiecību daļa, līdz 1.martam un turpmāk katru mēnesi līdz pirmajam datumam piena produktu ražotāji un tirgotāji, kā arī piena eksportētāji var pieteikties subsīdijām mācību rīkošanai, katalogu un tīmekļa vietņu izveidei, tirgus pētījumu veikšanai. Tāpat kā pērn, arī šogad pieejama dalība semināros un kursos, kā arī kongresos ārzemēs.

Savukārt līdz 1.aprīlim jāiesniedz pieteikums par atbalstu kredītprocentu daļējai dzēšanai. Atbalsts pienākas pretendentiem, kas nodarbojas ar primāro lauksaimniecības produktu ražošanu, un tā lielums nepārsniegs četrus procentus no kredītlikmes.

Lai saņemtu subsīdiju maksājumus par ciltsdarba veikšanu liellopu gaļas ražošanā, pieteikums jāiesniedz līdz 10.aprīlim. Cūkkopības nozarē strādājošajiem ir jāpiesakās līdz katra nākamā ceturkšņa pirmā mēneša piektajam datumam, zirgkopībā aizņemtajiem – līdz 5.jūlijam,aitkopībā iesaistītajiem – līdz 1.augustam, bet kazkopībā nodarbinātajiem – līdz 1.septembrim.


Paveic labu darbu pašiem par prieku
Dina Belta

"Tas, kas šeit ir, radies tādēļ, ka esam spējuši saskatīties ar sirds acīm," Vaiņodes Internātpamatskolas direktors Reinis Ulberts bija patiesi aizkustināts, sestdien atklājot skolas jaunās lasītavas telpas. Tās tapušas, pateicoties biedrībai "Laba projekta aģentūra" – cilvēkiem no visas Latvijas, kas sarīkoja ziedojumu vākšanu un organizēja remontu.

Pērnā gada beigās biedrība satikās ar Vaiņodes Internātpamatskolas pedagogiem, un radās sabiedriskais projekts "Mazais princis". Abas puses vienojās par to, kas skolai būtu vajadzīgs, un "Laba projekta aģentūra" sāka ziedojumu vākšanu. Par apmēram 12 tūkstošiem latu tika izremontētas un iekārtotas divas telpas skolas puspagraba stāvā – tagad tur ir lasītava un atpūtas istaba ar grāmatplauktiem, datoru, projektoru, novusa galdiem, ērtām mēbelēm. "Tā ir gaiša vieta," vēl īsāk sacīja skolas direktors. Turklāt pa īstam tā atdzīvosies un savas iespējas atklās tad, kad ļaudis to sāks izmantot. R.Ulberts uzsver, ka tā nebūs grāmatu noliktava, bet gan telpa, kur pēc mācību procesa atvilkt elpu kā skolēniem, tā skolotājiem, kur rasties jaunām idejām un domām. "Jo vispirms ir jāsakārto vide, lai pēc tam daudz veiksmīgāk varētu darīt to, kas jādara."

"Ko tālāk darīs skola, tas viņu pašu ziņā, mēs esam paveikuši visu, ko gribējām," sacīja projekta vadītāja Evita Grundberga. Viņi pierādījuši, ka nepilnu trīs mēnešu laikā ir iespējams īstenot labdarības projektu, neejot garus birokrātiskus ceļus, nemeklējot finansējumu no Eiropas.

Vaiņodes skolā īstenotais ir "Laba projekta aģentūras" pirmais un pagaidām vienīgais projekts. Tas radies, vienojoties draugiem un paziņām, pavisam 25 dažāda vecuma un dažādās nozarēs strādājošiem cilvēkiem no visas Latvijas, kuri vienkārši gribējuši paveikt kādu labu darbu, pastāstīja E.Grundberga. "Tam nav nekāda cita pamatojuma vai mērķa," viņa piebilda. Un tas nemaz neesot bijis grūti, nepieciešamā nauda savākta pa drusciņai vien. Tā kā daži no projekta rīkotājiem, arī pati E.Grundberga, ir no Liepājas, un viņi zinājuši, ka Vaiņodes internātskolai atbalsts tiešām noderētu, tad labā darba īstenošanai izvēlēta tieši šī vieta.

"Mēs jau to darām paši savā labā, jo, darot kādam citam prieku, cilvēks ļoti daudz gūst priekš sevis paša," pārliecināta E.Grundberga.

"Es vēl nekad neesmu tādā situācijā bijis, jutos pat mazliet tā kā neveikli, ka tas smagais baļķa gals nebija jāceļ man," ar smaidu stāstīja direktors. Viņam atlicis tikai izlemt tādas lietas kā, piemēram, kādā krāsā skola vēlētos atpūtas telpas stūra dīvānu. "Bet visvairāk es novērtēju attiecības – esmu saticis vairāk nekā 20 cilvēku ar spožām acīm."

Vaiņodes Internātpamatskolas direktors saka lielu, lielu paldies visiem, kas atbalstījuši projektu "Mazais princis".

Kad lentīte bija pārgriezta un jaunās telpas atklātas, visi pulcējās skolas zālē uz svētku koncertu.

"Kurzemes Vārds" jau rakstījis, ka labdarības projekta laikā Vaiņodes Internātpamatskola saņēmusi arī mēbeļu dāvinājumu no viesnīcas "Latvija" Rīgā.


Liepājas puses skolēni – novadā labākie vācieši
Dina Belta

Kaut gan mūsdienās skolēnu vidū vācu valodu izkonkurējusi angļu valoda, tomēr ir jaunieši, kas vēlas to mācīties un saista ar to studiju un darba plānus nākotnē.

Pagājušajā piektdienā, 29.februārī, Durbes vidusskolā notika Kurzemes novada vācu valodas olimpiāde 8.klasēm. Tajā piedalījās 15 skolēni no Liepājas, Talsu, Kuldīgas un Saldus rajoniem, kā arī no Liepājas un Ventspils pilsētām.

Kaut arī Durbe ir mazākā pilsēta Latvijā, tās vārds tomēr ir atrodams ne tikai Latvijas, bet arī Vācijas enciklopēdiskajos izdevumos, jo te savulaik notikusi arī vāciešiem nozīmīgā Durbes kauja. Tā pirms olimpiādes skolēnus uzrunāja Durbes vidusskolas vācu valodas skolotāja un rajona vācu valodas skolotāju metodiskās apvienības vadītāja Sarmīte Baha.

Olimpiādes dalībniekiem piecās dažādās stacijās bija jāstāsta par savu valsti, pilsētu vai pagastu, ģimeni, skolu, arī par savu brīvo laiku un svētkiem.

"Vācu valodu jau zināju, pirms mums to sāka mācīt skolā, – apguvu, skatoties vācu televīzijas kanālus," sacīja viena no Liepājas rajona pārstāvēm olimpiādē, durbeniece Laura Pēka. Viņa domā, ka nākotnē, iespējams, vairāk noderīga būs angļu valoda, tomēr arī vācu valodu turpināšot apgūt cītīgi. Citi "Kurzemes Vārda" uzrunātie skolēni gatavojas šo valodu izmantot, dodoties strādāt vai mācīties uz valstīm, kur runā vāciski.

"Manuprāt, vācu valoda skolās izmirst," ne bez nožēlas sacīja Liepājas rajona Izglītības pārvaldes vadītāja vietniece Daina Lukjanova. Kā pirmo svešvalodu to vairs nemāca nevienā Liepājas rajona skolā. Kā otro, no 6.klases apgūstamo, svešvalodu skolēni biežāk izvēlas ne vācu, bet krievu valodu. Iespējams, tas arī tādēļ, ka vecāki domā – ja viena ir tālāka svešvaloda, tad kā otro bērnam derētu mācīties kādu tuvāku, pieļauj Izglītības pārvaldes pārstāve.

Rajona vācu valodas skolotāju metodiskajā apvienībā darbojas 11 skolotāju. Liepājas rajonā pavisam ir 32 skolas.

Olimpiādes rezultāti
1.vieta – Aija Mažaika (Draudzīgā aicinājuma Liepājas pilsētas 5.vidusskola)
2.vieta – Zane Apine (Aizputes vidusskola)
3.vieta – Laura Pēka (Durbes vidusskola)