Kurzemes Vārds

23:26 Pirmdiena, 9. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Brīvbrīdis

Mopsis – rotaļu biedrs
Ita Cērmane

Tāpat kā ir apģērbu, apavu un pat automobiļu mode, ir arī mājdzīvnieku mode. Pēdējā laikā šāds sava veida modes kliedziens ir iegādāties mopšus. Arī Krampju ģimenes lolojums ir mopsis Elexus. Sunītis ir dēlēna rotaļu biedrs.

Bērnu ārste Solvita Buša–Krampe un fotogrāfs Andris Krampis pirms gada, kad ģimene gaidīja bērniņu, nosprieda, ka pienācis laiks vest mājās arī sunīti. "Man bērnībā bija vilku suns, arī, kad dzīvoju laukos, bija vilku jauktenis, taču pilsētā suni nebiju iegādājies, jo uzskatu, ka lielam sunim dzīvoklī nav vietas – tā ir dzīvnieka mocīšana. Taču ģimene gribēja sunīti, un es piekritu," stāsta Andris. Pašam arī no suņuka savs labums atlecis. Tā vietā, lai laiku pavadītu, sēžot pie datora vai lasot, jādodas veselīgās pastaigās: "Kaimiņi smej, ka mopsis izvedis saimnieku pastaigā." Mopsis izvēlēts amizantā purniņa dēļ. Pērn pavasarī jūrmalā ieraudzījuši kādu šās sugas suņuku un uz līdzenas vietas tajā iemīlējušies. Nolemts: "Tāds augs kopā ar dēlu."

Suņuks sameklēts internetā. Bijis pēdējais kucēns no metiena, aizkavējies tādēļ, ka muguriņa nav bijusi šai sugai gana melna. Taču Krampji riskējuši, un 2007.gada 17.jūlijā, pēc šķiršanās no 500 eiro, no Siguldas uz Liepāju atvests mazais Leksis, kura īstais vārds ir visai cēls – Elexus. Puisis ar ciltsrakstiem un pasi. Cēlies no dižciltīgas mopšu ģimenes. Viņa papucis ir Zhofrey Fantastichesky Malchik, bet māte – Foomielens Vanessa Mej.

Leksis, kā jau mopsis, pēc dabas ir draudzīgs, ikvienu sagaida ar prieku. Vienīgie, ko šunelis no sirds aprej, ir ļaudis, kas ož pēc alkohola. Par savu kungu un saimnieku Leksis atzinis Andri, kurš suņuku baro un ved pastaigās. Pārējos ģimenes locekļus viņš uztver kā rotaļu biedrus. Vislabāk šim statusam atbilst mazais Mārtiņš, kurš ir mēnesi jaunāks par deviņus mēnešus veco suņuku, atzīst Solvita. Viņa piebilst, ka Leksis zēnam pāri nekad nedarot, ļaujot sevi apcelt, cik vien puika vēlas: "Par zēnu nebaidos. Biežāk ir situācijas, kad no Mārtiņa nākas glābt Leksi. Puika nereti iegrābjas sunītim degunā, nākas steigt palīgā atbrīvoties. Bet aukle gan mopsis noteikti nav. Viņš nereaģē, ja bērns raud gultiņā, nenāk saukt palīgā."

Lekša saimnieki uzsver, ka mopsi noteikti nevajadzētu iegādāties cilvēkiem, kuri maz ir mājās: "Jau saimnieka divu vai trīs stundu prombūtne mopsim ir katastrofa. Atgriežoties ir noplēsts viss, kam var tikt klāt. Šās sugas suni var iegādāties ļaudis, ja kāds no ģimenes regulāri ir mājās." Tāpat mopsim nepietiek ar trim pastaigām dienā, nepieciešams daudz vairāk kustību, jo šīs sugas suņiem ir tieksme aptaukoties. Turklāt šai problēmai ir vēl otrs riska faktors – viņi ir rijīgi. Leksis tiek barots ar sauso barību un sargāts no saldumiem: "Tos viņš nedabū, ja vien pats nenočiepj. Reiz no galda bija norāvis šokolādi, bet pēc tam pašam pumpas uzmetās."

Potenciālajiem mopšu saimniekiem Andris arī iesaka atcerēties, ka mopšiem noteikti ik dienu jāiztīra acis. Un brīdina, ka šās sugas suņi slikti pakļaujas dresūrai – komandām klausa, kad saprot, kāpēc tādas dotas. Īpašais vārds ir: "Pagaidi!" To Leksis respektē, gan viens mājās paliekot, gan sargājot mašīnu pie lielveikala, kamēr saimnieki iepērkas. Īpašība, par ko sūdzoties citi mopšu saimnieki, ka suņuki grauž visu, kam tiek klāt, Leksim nepiemītot. Saimnieki skaidro, ka Leksis pieradināts grauzt tikai savas rotaļlietas un kaulus: "Arī Mārtiņa mantas neaiztiek. Ja kādreiz paķer, tad, izdzirdējis aizliegumu, tūdaļ pamet neatļauto nodarbi." Arī netīrība dzīvoklī suņuka dēļ nerodas. Kaut arī īso spalvu mopsis met regulāri, tā problēmas nesagādājot, jo nevienam ģimenē alerģijas nav. Savukārt kājas pēc pastaigas pa āru tiek noslaucītas – suņuks pats par to, ienācis mājoklī, atgādina.

Turklāt izrādās, ka Leksis ir ne tikai rotaļu biedrs dēlēnam, bet arī nodarbe pieaugušajiem. Tāpat kā cilvēkiem ir interneta portāls draugiem.lv, arī suņukiem ir sava mājaslapa uniteddogs.com. Leksim tur ir draugi gan no Lietuvas un Igaunijas, gan Filipīnām un citām eksotiskām zemēm. Laiku un saimnieku uzņēmību prasa arī mopša dalība izstādēs. Līdz šim viņš piedalījies divās, kurās atzīts par labāko kucēnu. Marta vidū Leksis jau startēs starptautiskā izstādē junioru klasē.