Kurzemes Vārds

17:09 Svētdiena, 31. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Nesatraucieties, jūs neko neesat laimējis
Pauls Kaufmanis

Nesen man zvanīja kāds kungs, kurš savā e–pasta kastītē bija saņēmis aizdomīgu vēstuli. Tajā paziņots, ka viņš laimējis loterijā prāvu naudas summu. Uz to es zvanītājam varēju atbildēt, ka šādas vēstules dienā saņemu vairākas un, ja tas atbilstu patiesībai, tad droši vien jau sen būtu miljonārs. Lielākoties cilvēki, šķiet, jau ir pieraduši pie līdzīga satura sūtījumiem un, nemaz neiedziļinoties saturā, tos nekavējoties izdzēš. Tomēr šis gadījums rādīja, ka vēl un vēl nepieciešams atgādināt par situācijām, kas visticamāk ir krāpniecība.

"Rolex" pulksteņi un "Viagra" par neticami zemām cenām, iepazīšanās sūtījumi, auto tirdzniecība, lūgums pēc palīdzības saņemt mantojumu, par to solot procentus – tie ir tikai daži no standarta piedāvājumiem tā sauktajās mēstulēs. Daļa no tām ir centieni iegūt sev peļņu (legālu vai nelegālu), bet ir arī tādi sūtījumi, kuros nekas nav pateikts, un tie kalpo par vienkāršu adresāta laika šķiešanu, mēģinot iedziļināties saturā.

Laikā, kad visā pasaulē mēstuļu īpatsvars arvien palielinās un tagad jau pārsniedz 90 procentus no visiem sūtījumiem, šķiet, esam ar tām samierinājušies. Tāpat kā esam samierinājušies, ka jānodrošinās no vīrusu uzbrukumiem datoram (arī tie bieži vien tiek izplatīti ar e–pasta starpniecību). Nepietiek, ka dienā saņemam simtiem nekam nevajadzīgu sūtījumu, daži no tiem pat piedāvā (protams, par attiecīgu samaksu) līdzīgā veidā izsūtīt jūsu reklāmu tūkstošiem cilvēku. Taču nedomāju, ka sevi cienošs uzņēmējs gribētu, lai informācija par viņa uzņēmumu līdz cilvēkiem nonāktu kā spams. Šajā lauciņā pēdējā laikā sarosījušies cilvēki arī Latvijā.

Skumjākais ir tas, ka ar savu aktivitāti šie gružotāji traucē vairs ne tikai e–pastā, bet arī dažādos portālos, arī liepajniekiem.lv. Daudzi ir dzirdējuši par vieglas peļņas iespējām internetā, kur, gluži neko nedarot, iespējams tikt pie stabiliem ienākumiem. Viens no šādiem projektiem piecūkojis daudzu portālu sludinājumu dēļus, komentāru sadaļas, forumus utt. Un tagad, kad daudzi ir uzķērušies, piedāvā to pārdot. Nepatīkamākais ir tas, ka šādam piemēram seko daudzi citi. Šādos gadījumos varētu gribēt likumdevēju stingrāku nostāju, ne tikai operatīvi izvērtējot peļņas iespēju likumību, bet arī rast veidus, kā ar šo problēmu cīnīties.

Protams, portālu veidotāji meklē arvien jaunus veidus, kā nepieļaut līdzīga rakstura satura ievietošanu, taču spamotāji atrod arvien jaunus ceļus, kā to izdarīt. Diemžēl vislielākie cietēji ir pārējie apmeklētāji, kurus šī nevajadzīgā informācija traucē atrast sev nepieciešamo. Reizēm, pārlieku cenšoties izreklamēt savu mājaslapu, kādam lietotājam tiek liegta pieeja portālam, un tam seko jautājums: "Par ko mani izbanojāt?" Vai tiešām ir tik grūti saprast, ka laikā, kad ik dienu mēstuļu saņemam vairāk nekā noderīgu informāciju, vēl lieka saite internetā ne par tēmu tikai un vienīgi kaitina ikvienu lasītāju?