Kurzemes Vārds

13:08 Otrdiena, 25. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Bet vai iesēdinās?

Grūti iedomāties ciniskāku un gļēvāku nodarījumu par dzīvības laupīšanu cilvēkam. Grūti atrast grēku atlaišanas vārdus indivīdam, kurš pašrocīgi sev atvēlējis Dieva lomu un atņēmis citam pašu dārgāko. Runa ir par tīšu un izplānotu slepkavību. Likās, ka kriminālie deviņdesmitie ir pagātne, taču šā gada sākumā Latvijā notikušās pasūtījuma slepkavības un atklāsmes, tās izmeklējot, liek domāt, ka kriminālās visatļautības sindroms vai nu vēl nav pārslimots, vai augšām cēlies ar jaunu sparu. Tas nozīmē, ka viena no mūsu akūtākajām vajadzībām – drošība – ir apdraudēta.

Šonedēļ policija aizturēja piecas personas, kas saistītas ar uzņēmējas Ellas Ivanovas slepkavības lietu. Turklāt visi pieci aizturētie, visticamāk, saistīti arī ar iepriekšējos gados izdarītām pasūtījuma slepkavībām, kas sabiedrībā izraisījušas plašu rezonansi un kurās dzīvību zaudējuši Peimanis, Liscovs, Mosins, Conda, Naumovs, Ļihačovs, Šķesters. Pierādījumu trūkuma dēļ visi vainīgie līdz šim nav nonākuši aiz restēm.

Vai mums ir pamats priecāties par to, ka pašlaik, iespējams, ir aizturēti īstie? Gan jā, gan nē. Jā, jo, lai kādu notiesātu, vispirms viņš jānotver. Nē, jo slepkavu aizturēšana nebūt nenozīmē to, ka viņi tiks notiesāti un saņems pelnītu sodu. Tā kā izmeklēšanas gaita tiek turēta slepenībā, sabiedrība nevar zināt, vai šajā reizē izmeklētāju rīcībā ir vairāk pierādījumu, nekā tas bija visās tajās, kad lieta nenonāca līdz vainīgo sodīšanai vai tiesas priekšā stājās tikai algots slepkava, bet visi pārējie pavedieni pasūtītāja virzienā aprāvušies.

Var teikt, ka uzplaiksnījusī kriminālo aprindu visatļautība patlaban ir liels pārbaudījums mūsu iekšlietu struktūrām – vai tās spēs līdz galam atšķetināt smagos noziegumus? Esot izveidota speciāla policijas izmeklēšanas grupa, piesaistot cilvēkus arī no citiem dienestiem. Un valstij izmeklētājiem vajadzētu pasniegt ne tikai atzinības rakstus, ja izdosies sarežģītās lietas novest līdz notiesājošam spriedumam, bet arī viņiem dāvāt materiālu atlīdzību prēmiju veidā. Jo, tikai sēdinot slepkavas aiz restēm, mēs varam visai pasaulei nodemonstrēt, ka mūsu valsti nevada kriminālie elementi, bet gan ejam demokrātiskas un tiesiskas valsts attīstības ceļu. Tas ir arī valsts prestiža jautājums.

Ints Grasis