Kurzemes Vārds

05:40 Piektdiena, 13. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Ieteikums siltumu patērēt mazāk

Kirils Bobrovs

Vakar SIA "Liepājas enerģija" valde rīkoja tikšanos ar žurnālistiem, taču puse uzaicināto ignorēja šo preses konferenci. Varētu domāt, ka ar apkuri un tās cenu saistītās problēmas pēdējā laikā pilsētā vairs nav aktuālas. Un arī klātesošie provokatīvus jautājumus neuzdeva.

Valdes priekšsēdētājs Anatolijs Suškovs un valdes loceklis Ingars Balčūns pastāstīja par pagājušajā gadā un visā uzņēmuma darbības laikā veikto galveno darbu rezultātiem. Bažas raisa tas, ka preses konferencē nosauktos skaitļus un faktus lasītāji varētu uztvert mazliet neadekvāti – pie mums taču bieži vien arī pozitīvo var novērtēt kā negāciju tikai tādēļ, ka apkure vienalga ir dārga.

Un uzņēmuma pārstāvji to nenoliedza. Lai cik mēs būtu sašutuši par dzīves dārdzību, tomēr no A.Suškova būtiskākā padoma atteikties mēs nevaram. Bet runa ir par to, ka pašreizējā situācijā, arvien palielinoties kurināmā cenai, būtu jācenšas mazāk to patērēt. Tiesa, ne jau katrā mājā tas tik viegli panākams. Bet dažreiz pat neviens neredz citu izeju. Bez tam, ķerties pie darbiem vislabāk būtu vasarā, neatliekot uz vēlāku laiku. Jāsiltina mājas, jāizolē caurules, jāblīvē logi, jānoregulē siltummezgli. Bet energoauditam jau būtu jābūt gatavam – kas neizdarīja, tie paši vainīgi. Bet paši siltumenerģētiķi sola savus darbus sākt jau vistuvākajā laikā – viņi jau gatavojas. Un kā lai negatavotos, ja jau investors atkal piešķīris divarpus miljonus latu! Tikai diemžēl nav zināms, kad un kā šo naudu varēs atdot.

Bet tagad par panākumiem. 2007.gadā, salīdzinot ar 2006.gadu, zudumi siltumtrasēs samazinājušies par 37 procentiem, gāzes patēriņš samazinājies par 13 procentiem, bet pakalpojumu realizācija pazeminājusies par 5 procentiem. Ja pirmie divi rādītāji ekonomiski ir visnotaļ pozitīvi, tad trešais mazliet sabojā situāciju, lai gan ir objektīvs: tas ir mūsu ietaupītais siltums un siltā laika ietekme. Nākotnē ir visas iespējas to paaugstināt uz jauno klientu rēķina, arī sabiedriskajā sektorā. Interesi izraisīja diagrammas. It īpaši par patērēto siltumu uz dzīvojamās platības 100 kvadrātmetriem dažādos rajonos un atsevišķos namos. Dažās mājās vērojama rekordliela starpība – pat četras, piecas reizes. Tas nozīmē, ka dažiem bija jāmaksā pa trim latiem par kvadrātmetru un pat vairāk. Kaut gan dažreiz starpība rodas tāpēc, ka nav karstā ūdens. Vai arī kopējais skaitītājs nav aprīkots ar regulējošo aparatūru. Ja salīdzina šo un pagājušo ziemu, tad "Vecliepājā" siltuma patēriņš samazinājies par 14 procentiem, bet "Jaunliepājā" tas palicis iepriekšējā līmenī. Tas uzskatāmi parāda, kur vairāk rūpējas par māju sakārtošanu.

Runa bija arī par gaidāmajiem tarifiem. Saistībā ar rekonstrukciju, organizatoriskiem un tehniskiem pasākumiem tarifs nepalielināsies proporcionāli gāzes cenai. Ir cerības iztikt ar mazāku palielinājumu. Jau šodien ir 4 procentu rezerve, bet 2009.gadā tā paaugstināsies līdz 9 procentiem. Un slikti, ka "Liepājas enerģija" vienmēr izziņo tarifus bez PVN, tādā veidā maldinot patērētājus.