Kurzemes Vārds

18:17 Pirmdiena, 3. augusts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Novada ziņas īsumā

Visas lietas
Kārotie sīpoliņi, sēkliņas un gumi

Vietās, kur pulcējas lauksaimnieki, pašlaik sastopama arī zemnieku saimniecības "Pīlādži 1" saimniece Aiga Putra, kas lielā izvēlē piedāvā pavasarī tik ļoti kārotos sīpoliņus, sēkliņas un gumus. Cilvēki neesot mudināmi tos iegādāties, bet stājoties pat garās rindās. Ja novērots, ka kafejnīcās vai lielveikalos vīri parasti pulcējoties pie stipro dzērienu plauktiem, bet sievas vairāk interesējas par konditorejas preču klāstu, tad sēklu pircēju pulkā vienlīdz aktīvi jau martā kļūstot kā vīrieši, tā daiļā dzimuma pārstāves. Gan vieni, gan otri pieprasot gan puķes, gan dārzeņus, jo latviešiem jau nepietiekot ar to, ka ir ko ielikt vēderā, viņiem vajadzīgs arī ziedošs krāšņums pie mājas.

Tirgotāja atzinās, ka produkciju jau ilgus gadus iegādājoties Mārupē, kur pieejamas gan Kurzemē, gan Lietuvā, gan Slovēnijā un Francijā fasētas sēklas. Tāpat svarīgi esot, lai prece būtu kvalitatīva un tai būtu augsts dīdzības procents. Tikai tad, ja šie komponenti nodrošināti, gadiem ejot, iespējams saglabāt klientu uzticību.


Dzērvē gatavojas aktivizēt sporta dzīvi

Ja līdz šim dažādas aktivitātes lielākoties notika Cīravas centrā, tad turpmāk vairāk iespēju pavērusies arī Dzērves iedzīvotājiem.

Ja izdosies piesaistīt līdzekļus, Dzērvē tiks īstenots projekts "Atkarībām – nē, sports – visiem!", pastāstīja Cīravas pagasta projektu koordinatore Gunta Butrima. Projekta pieteikums iesniegts Izglītības un zinātnes ministrijas Sporta pārvaldē. Ja ministrija finansējumu piešķirs, par to tiks iegādāts sporta inventārs un aktivizēts veselīgs dzīvesveids.

Savukārt bibliotekāre Anita Tuleiko Dzērves iedzīvotājiem piedāvājusi organizēt grāmatu apmaiņas punktu reizi vai divas mēnesī. Tikko Dzērvē atvērts arī publiskais interneta pieejas punkts.


Dotāciju izlietos komunālajā saimniecībā

90 procentus no valsts piešķirtās dotācijas Embūtes Pagasta padome izlietos komunālās saimniecības sakārtošanai Vībiņu ciemā, pastāstīja Embūtes Pagasta padomes priekšsēdētājs Oļegs Jurjevs.

Pašlaik Embūtes pašvaldībā tiek gatavoti nepieciešamie dokumenti, lai no Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijas saņemtu 200 tūkstošus latus. Kā zināms, šāda naudas summa no valsts tiek piešķirta katrai pašvaldībai, kura piekritusi iesaistīties novadu veidošanā. Embūte piekritusi kopā ar Vaiņodes pagastu veidot Vaiņodes novadu.

"Vībiņu ciemā attīrīšanas iekārtas un kanalizācijas sistēma darbojas vēl kopš padomju laikiem. Tā nemitīgi jālabo, un tas prasa lielus līdzekļus. Tāpēc 90 procentus no šīs naudas nolēmām izmantot jaunas attīrīšanas iekārtas uzstādīšanai un kanalizācijas pārsūknēšanas aparatūras iegādei," skaidro O.Jurjevs.

Par atlikušo 10 procentu naudas izlietojumu skaidrības vēl neesot. Iespējams, to varētu izmantot autobusa iegādei, lai nodrošinātu skolēnu pārvadāšanu. Taču O.Jurjevs norādīja, ka tas būtu jāsaskaņo ar Vaiņodes Pagasta padomi, jo tuvākajā laikā skolēnu pārvadāšana būs jāveic jau novada ietvaros.


Divus spiningojošus Imantus pārsteidz stingrā lieguma zonā
Pēteris Jaunzems

Šī nedēļa veiksmīgi aizsākās Liepājas Iekšējo ūdeņu kontroles sektora darbiniekiem Artim Būmeistaram un Mārtiņam Lasmanim. Viņi aizvadītās nedēļas nogalē pārkāpuma vietā un ar neatļauta izmēra zivīm lomā pārsteidza divus spiningotājus, kuri turklāt savām darbībām Liepājas ezera dienvidu galā bija izvēlējušies dabas aizsardzības stingrā lieguma zonu.

Kontroles sektora vadītājs Ģirts Liepiņš pastāstīja, ka pārkāpēji aizturēti kārtējā reida laikā. Pēc tam, kad pie laivu kooperatīva "Dzintars" ūdenī bija atrasts viens maluzvejnieku ieliktajiem tīkliem un Reiņu polderī izcelts nelegāli ievietots murds, inspektori devušies uz dabas aizsardzības lieguma stingrā režīma zonu, lai pārbaudītu, vai tur nav parādījies kāds likumpārkāpējs. Te nu jāpiebilst, ka šajā teritorijā nepiederošām personām uzturēties stingri aizliegts neatkarīgi no gadalaika un pilnvaru lieluma. Zonā iebraukt atļauts tikai zinātniskos nolūkos un lai kontrolētu lieguma noteikumu ievērošanu.

Zivju aizsardzības inspektoru aizdomas izrādījušās pamatotas, jo drīz viņi ezerā pamanījuši laivu, kurā sēdējuši divi spiningotāji. Piebraucot pie tās, noskaidrojies, ka abi ir vārdabrāļi Imanti. Laivā gulējušas arī saķertās zivis – četras brangas un trīs mazas līdakas, kādas ir aizliegts ņemt, kā arī viens asaris.

Pēc izkāpšanas krastā pie Reiņu piestātnes vainīgajiem sastādīti noformēti protokoli. Kaut gan lēmums par pārkāpēju sodīšanu vēl neesot pieņemts, sodi varot būt pat ļoti bargi. Vispirms jau abiem spiningotājiem nāksies samaksāt sodanaudu par atrašanos dabas stingrā lieguma teritorijā. Atbildības bargumu par šo nodarījumu noteiks Liepājas Reģionālās vides pārvaldes Dabas aizsardzības daļa, un, kā teica Ģ.Liepiņš, sodanaudas apmērs katram pārkāpējam varētu būt no 50 līdz pat 500 latiem. Sodanauda vārdabrāļiem būšot jāmaksā arī par makšķerēšanu neatļautā vietā, un tās apmēri katram varot sasniegt no 20 līdz 500 latiem. Bez tam Imantam V., kurš uzņēmies vainu par triju mazu līdaciņu piesavināšanos, būs jāsamaksā arī dabas resursiem tādējādi nodarītie zaudējumi.

Ģ.Liepiņš atgādina makšķerēšanas sporta cienītājiem, ka no 15.marta līdz 1.maijam līdakām ir nārsta laiks un šajā laikā būs pilnīgi noliegta to spiningošana gan no laivas, gan krasta.


Ja lieto, tad to, kas tiešām labs

Semināru visiem rajona lauksaimniekiem par jaunākajiem līdzekļiem augu aizsardzības jomā rīko kooperatīvā sabiedrība "Durbes grauds". Tas notiks 14.martā pulksten 11 Durbes Kultūras namā.

Sabiedrības valdes priekšsēdētājs Sandris Bēča pastāstīja, ka augu aizsardzības līdzekļi mūsdienās nav lēti. Tādēļ, ja zemkopji tos nolemj izmantot, no piedāvājumu klāsta jāizvēlas paši labākie un efektīvākie. To izdarīt lieliski palīdzēšot firmas "Bauer" un "Augu aizsardzības servisa" speciālisti. Savukārt par kūdras eliksīra izmantošanu informēs Vidzemes Agroekonomiskās kooperatīvās sabiedrības agronome Zita Jansone. Jādomā, lielu interesi praktiķos izraisīs Krotes mazpulku organizācijas pārstāvju stāstījums par kūdras eliksīra pielietošanas izmēģinājuma rezultātiem pērnajā vasarā, kas papildinās lektores stāstīto.

Bet 7.martā pulksten 11 uz kārtējo nodarbību dalībnieku pulcina Jāņa Pakalna vadītais bioloģisko lauksaimnieku klubiņš.


Atvērs vākus Nīcas pūralādēm

Rīt pulksten 12.30 Nīcas Kultūras namā atklās projektu "... un pūralādes ver vākus..." Tajā piedalīsies vēsturnieks Rihards Rubīns, mūziķis Miervaldis Ziemelis, Nīcas etnogrāfiskais ansamblis un Nīcas jaunie mūziķi.

Par to informēja projekta autore, Nīcas pensionāru biedrības "Ziedēt arī atvasarā" dalībniece Ausma Dzintare. Viņa aicina sarīkojumā piedalīties ikvienu, kas ir draugos ar vēsturi, kultūru un dzeju.

Projekts "... un pūralādes ver vākus..." ir viens no tiem, ko izglītības projektu konkursā atbalstījusi Liepājas Rajona padome. Tas veltīts Latvijas valsts 90.dzimšanas dienai, un tā mērķis – veicināt Nīcas pagasta ļaužu iesaistīšanos kultūrvēsturiskā mantojuma izzināšanā, saglabāšanā un popularizēšanā. Projekts paredz izglītojošas lekcijas un praktiskas nodarbības Nīcā, kā arī vairākus izbraukuma pasākumus.

Projektu finansiāli atbalsta arī Liepājas muzejs, Nīcas, Otaņķu un Rucavas pagastu padomes, SIA "Nīckrasti" un SIA "RIMI".


Ievieš nosacījumus atbalsta saņemšanai

Pamazām tiek uzlabota pagaidām visai nepilnīgā likumdošana, kas skar kooperatīvās sabiedrības. Šonedēļ valdība akceptēja grozījumus Ministru kabineta noteikumos par lauksaimniecības kooperatīvo sabiedrību reģistrācijai nepieciešamajiem dokumentiem un sabiedrību atbilstības izvērtēšanas kārtību atbalsta saņemšanai.

Līdz šim spēkā esošajos noteikumos bija norādīti dokumenti, kas kooperatīvo sabiedrību reģistrēšanai iesniedzami Uzņēmumu reģistrā. Tagad tiem pievienoti vairāki pielikumi, kas nosaka, ka sabiedrībām, kuras vēlas saņemt subsīdiju maksājumus, katru gadu līdz 15.martam Lauku atbalsta dienestam vienotas veidlapas formā jānogādā iesniegums par atbilstības izvērtēšanu, kā arī reģistrācijas apliecības kopija, sabiedrības dalībnieku saraksts, kurā norādīts apgrozījums starp sabiedrību un tās katru biedru. Tāpat turpmāk būs jāsagatavo informācija par pārpalikumu, kā arī gada pārskats par aizvadīto darbību.

Kooperatori, darbojoties asociācijā un aktīvi iesniedzot priekšlikumus valdībai, panākuši, ka kritērijs, kas nosaka maksimālo sabiedrības apgrozījumu sadarbībā ar vienu biedru, tiks nosacīts ar viena gada pārejas periodu, piemērojot to ar nākamā gada 15.martu. Tādējādi sabiedrības, kas līdzšinējās prasības nespēja izpildīt, tagad to varēs izdarīt.


Rīkos atkārtotu konkursu
Viktors Ulberts

Šomēnes tiks izsludināts jauns konkurss uzņēmējiem par jumtu nomaiņu Aizputes pagasta pamatskolas ēkām, pastāstīja Aizputes Pagasta padomes priekšsēdētājs Aivars Šilis.

Jau rakstīts, ka Aizputes pagasta pašvaldība 200 tūkstošus latu, ko par iesaistīšanos reģionālajā reformā piešķīrusi Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrija, nolēmusi izlietot visu Aizputes pamatskolas ēku – skolas, sporta zāles, katlumājas, darbmācības ēkas – jumtu nomaiņai. Pašlaik šos namus klāj jau sen par kaitīgām atzītās šīfera plāksnes, ko paredzēts nomainīt ar moderniem "Rannila" materiāliem.

Konkurss jau bija noticis, atlika vien izraudzīties uzvarētāju. Taču kāds uzņēmums, kurš pats konkursā nepiedalījās, Iepirkumu uzraudzības birojā apstrīdēja Aizputes Pagasta padomes izvirzītās prasības konkursa nolikumā.

A.Šilis informēja, ka Iepirkumu uzraudzības birojs par pamatotām pretenzijas atzinis tikai vienā punktā, proti, ka objektā strādājošajiem mēnesī jānodrošina sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas vismaz 130 latu apmērā. "Mēs vienkārši nevēlējāmies, lai konkursā piedalās kaut kāda kaktu firma, kas algo strādniekus par minimālo algu un pārējo maksā aploksnē. No tādām firmām arī kvalitāti nevar gaidīt, jo tās acīmredzami balstās un gadījuma strādnieku darbu. 130 latu sociālais nodoklis katram strādniekam būtu garantija, ka tā ir nopietna firma, kas legāli algo speciālistu," pašvaldības nostāju skaidroja A.Šilis.

Tomēr Iepirkumu uzraudzības birojs uzskatīja, ka tādējādi tiek ierobežots konkursa dalībnieku loks un lika šo punktu no konkursa nolikuma izņemt. "Mums atliek vien paklausīt. Martā izsludināsim atkārtotu konkursu, lai aprīlī uzvarējusī firma varētu ķerties pie darba," piebilda A.Šilis.