Kurzemes Vārds

09:13 Sestdiena, 30. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Liepājas teātrī – pieci stāsti "Arābu naktī"

Indra Imbovica

Rīt Liepājas teātrī atkal pirmizrāde. Šoreiz vācu dramaturga Rolanda Šimmelpfenniga lugai "Arābu nakts", ko iestudē teātra mākslinieciskais vadītājs Rolands Atkočūns. Vācu dramaturga Rolanda Šimmelpfenniga luga "Arābu nakts" ir kaut kas vidējs starp absurda un psiholoģijas drāmu. Tā ir vienas nakts pasaka ar visu piecu varoņu stāstiem. Izrādes kompozīcija atgādina "Tūkstoš un vienas nakts pasakas". Četri mājas iemītnieki un sargs sastopas un apstākļu dēļ tiek ieslodzīti daudzdzīvokļu mājā. Pieci monologi mijas cits ar citu, saplūst un atkal atšķetinās vienā mistiskā arābu naktī, kad tiek izdzīvoti sen aizmirsti, dziļi sirdī slēpti sapņi.

Teātra mākslas cienītājiem jau pirms gadiem četriem bija izdevība šo lugu redzēt Rīgā talantīgā lietuviešu režisora Cēzara Graužina lieliskā iestudējumā. 2004.gadā šis iestudējums Viļņā kā labākā gada izrāde saņēma Lietuvas teātra galveno apbalvojumu "Zelta skatuves krustu". Cēzars Graužins ar saviem aktieriem šo absurda lugu bija iestudējis ar psiholoģiskā, nevis absurdā teātra līdzekļiem, lielāku vērību pievēršot aktiera lomai. Viņš iestudējis arī šī paša autora lugu "Uz labāku pasauli". Arī Liepājas teātrī jau 2005.gadā bija skatāma R.Šimmelpfenniga luga "Sieviete no pagātnes" Mārtiņa Eihes režijā.

Savukārt Rolands Atkočūns par savu izrādi saka: "Visām Šimmelpfenniga lugām piemīt liela daļa mistikas, un katrā ir kāds noslēpums, kas tā arī netiek atklāts, un tā atminējums paliek skatītāju ziņā. Ir bauda strādāt ar lugu, kurā humors ir visaptverošs, taču sakņots ļoti dziļi – zemapziņā, nevis virspusējās situācijās. "Arābu nakts" ir mirāžu spēle, mūsu iedomu un fantāziju vizualizācija. Mēs ar aktieriem it kā ievelkam tēlu un notikumu kontūras, kuras izkrāsot vajadzēs katram skatītājam pašam. Tās ir tikpat kā atmiņas par bērnības neierobežotajām fantāzijām un spēlēm, kas radās ne no kā un mainījās pēc savām iekšējām likumībām, ko ne vienmēr varēja novērtēt kāds no malas."

Izrādēs scenogrāfiju un kostīmus veidojuši Mārtiņs Vilkārsis un Ilze Vītoliņa. Lomās: Inese Kučinska, Egons Dombrovskis, Edgars Pujāts, Inta Klusa, Marģers Eglinskis.

Rolands Šimmelpfennigs (1967) ir viens no populārākajiem vācu dramaturgiem, un viņa lugu panākumus droši vien ietekmējis arī tas, ka viņš studējis režiju un teātri pazīst no visām pusēm. Četrdesmitgadu vecais dramaturgs sarakstījis ap divdesmit lugu, kas tulkotas 22 valodās un iestudētas daudzos pasaules teātros. Līdz šim vislielākos panākumus guvusi luga "Arābu nakts", kurā dramaturgs iepludinājis savus iespaidus, strādājot par žurnālistu Stambulā.