Kurzemes Vārds

14:13 Svētdiena, 20. oktobis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Pakāpieni

Darbs visai dzīvei
Dina Belta

Šogad aprit 10 gadu, kopš Liepājas rajonā strādā veterinārārsts Gatis Kalniņš. Šajā laikā viņš daudzās mājās kļuvis par ģimenes ārstu dzīvniekiem. Jau trīs gadus viņam kopā ar pazīstamo Grobiņas veterinārārstu Jāni Švāģeri un vēl diviem dakteriem ir sava veterinārā ambulance " J&G veterinārais serviss". Profesionāls un zinātkārs – tā par viņu saka kolēģis Jānis.

Anarhija vai demokrātija

Veterinārā ambulance tapusi pamazām, bet tagad tur iespējams veikt dažādas medicīniskas manipulācijas, iegādāties medikamentus, barību un barības piedevas lieliem un maziem dzīvniekiem. Ambulancē bez Gata Kalniņa un Jāņa Švāģera strādā arī Lelde Lūka–Šveide un buncenieks Aldis Brencis. Lelde galvenokārt pieņem pacientus turpat un pa laikam aizbrauc pie kāda lauksaimniecības dzīvnieka, bet vīrieši lielākoties dodas mājas vizītēs uz saimniecībām un mājām.

Uz jautājumu, kurš uzņēmumā ir galvenais, Gatis pasmaida un ska: "Kā to ņem! Tāda viena galvenā jau nav – to varētu dēvēt vai nu par anarhiju, vai demokrātiju, kā kuro reizi." Uzņēmuma "J&G veterinārais serviss" īpašnieki ir Gatis un Jānis, ko apkārtnē labi pazīst arī vienkārši kā Grobiņas dakterus. "Jānis ir vecākais, tāpēc arī viņa iniciālis ir pirmais," piebilst Gatis.

"Atnācu tāds maksimālists"

Gatim nav aizkustinoša stāsta par to, kā bērnībā nesis mājās slimus putniņus un sapņojis kļūt par dakteru Aikāsāp. Nē, vaicāts par to, kā izlēmis izvēlēties tieši šo profesiju, viņš vienkārši atbild, ka vidusskolas pēdējās klasēs izdomājis un pie tā arī palicis. Arī neviens no vecākiem ar veterinārmedicīnu saistīts neesot.

Tā nu no Ogres rajona Jumpravas viņš devies mācīties uz Jelgavas Lauksaimniecības universitātes Veterinārmedicīnas fakultāti. Pēc tās absolvēšanas atnācis uz Liepājas pusi, un Medzes pagastā atradusies brīva vieta. Tur jaunais veterinārārsts arī apmeties uz dzīvi. Jau otro sasaukumu viņš ir arī Medzes Pagasta padomes deputāts.

Vairākus gadus apkalpojamā teritorija bijusi Medzes un Vērgales pagasti. Arī pēc ambulances izveidošanas Gata pārziņā galvenokārt esot šis apvidus.

"Visu jau tā nevar izskaidrot," Gatis padomā par savu izvēli un to, kāpēc palicis šajā profesijā. "Tā vienkārši sanāca, un aizgāja tā lieta. Varbūt, ja sākums nebūtu bijis tik veiksmīgs, tad arī nebūtu turpinājis."

Atceroties pašas pirmās vizītes, dakteris saka – ir bijis tā, ka aizbraucis un sapratis, ka neko nevar izdarīt. Tad meklējis rokā kādu vecāku kolēģi. Bet daudz tādu situāciju, kad kolēģa palīdzība bijusi vajadzīga, Gatis neatceras. "Atnācu no augstskolas tāds maksimālists – visu zinu, visu protu. Un šad tad varbūt tieši maksimālisma dēļ arī kaut kas izdevās."

Vispirms iepazīt, tad saprast

Neesot tā, ka Gatis kāda dzīvnieka saimniekam atsaka, bet uzreiz piebilst, ka nejūtas liels speciālists, piemēram, čūsku un strausu veselības jautājumos. Viņš galvenokārt strādā ar lauksaimniecības dzīvniekiem. "Bet pa ceļam – suņi un kaķi." 10 darba gados dakteris secinājis, ka zemnieki kļūst aizvien gudrāki un profesionālāki.

Savdabīgākais dzīvnieks šķiet tas, par kuru vismazāk zini. Tā dakteris atbild uz jautājumu, kādus kustoņus visgrūtāk vai arī visinteresantāk ārstēt. "Bet, kad labāk iepazīsti, kāds šis dzīvnieks ir vesels, kādas tam kaites var būt, kāda fizioloģija, tad jau tas kļūst saprotamāks. Piemēram, strauss vista vien ir. Liekas, tāds liels, varētu būt arī diezgan prātīgs, bet nekas daudz viņam no tās gudrības nav," stāsta Gatis. Tagad diezgan daudz ir dažādu eksotisku dzīvnieku, jāzina, kā viņus izmeklēt, kā dozēt medikamentus. "Tos nevar vienkārši izčamdīt." Tādēļ kādreiz nācies prasīt padomu arī pieredzējušiem zooveikalu pārdevējiem.

Kādam jābūt labam dzīvnieku ārstam? Pirms atbildēt, Gatis padomā. "Daudz, daudz jāmācās. Ideālu nekad nevar sasniegt, jo visu laiku nāk klāt jauna informācija, un, jo vairāk zini, jo vairāk saproti, ka mazāk saproti." Pēc viņa domām, mīts ir arī tas, ka ārstam jābūt lielam dzīvniekmīlim. "Reizēm tā neitrāli jāpieiet lietām – ja jādara, tad jādara. No pieredzes zinu, ka daudzi, kas aiziet mācīties tikai tāpēc, ka viņiem patīk suņi un kaķi, tā arī nekad nekļūst par ārstiem."

Bet vislabākie dzīvnieku saimnieki, no veterinārārsta viedokļa, ir tie, kuriem dzīvnieki ir tāpēc, ka viņiem tie patīk un viņi tos mīl, nevis tāpēc, ka tie izskatās smuki, dārgi un ir modē. Netrūkstot arī tādu saimnieku, kuri atnāk un saka: ai, ai, ko darīsim, re kur uz kažoka tāds gaišāks pleķītis, slikti izskatās!

Cilvēks no dzīvnieka neatšķiras

Uz jautājumu, vai strādājot iemācījies arī ko jaunu par dzīvnieku un cilvēku savstarpējām attiecībām, Gatis atbild: "Ja pavisam vienkārši jāsaka, tad cilvēks no dzīvnieka pa lielam ne ar ko neatšķiras. Zemākie instinkti gan cilvēkam, gan dzīvniekam ir vieni un tie paši. Tikai socializācija ar cilvēku savu izdarījusi. Gan labās lietas, gan novirzes var atrast kā cilvēku, tā dzīvnieku pasaulē."

Bet pats par kādu dzīvnieku dakteris negribētu pārvērsties pat uz vienu dienu. Cilvēkam būt esot pavisam labi.

Kaut arī darbā saskares ar dzīvniekiem netrūkst, "J&G veterinārā servisa" valdes priekšsēdētājam arī mājās ir divi kaķi. "Man liekas, veterinārārstiem kādus dzīvniekus īpaši meklēt nemaz nevajag, tie paši rodas. Viens no maniem kaķiem ir pieklīdis bomzis, otrs bija atnests uz iemidzināšanu, bet roka necēlās to darīt."

"Šis ir darbs visai dzīvei. Mierīgi. Tas ir dzīvesveids," pārliecināts Gatis. Arī tādēļ, ka tas ir ļoti dažāds un rutīnā pat neieslīgsti, drīzāk nepaspēj izlasīt un iemācīties visu, kas nozarē nāk klāt jauns. "Tur ir tādi plašumi, kur izvērsties! Bet ar laiku gan saproti, ka jāizvēlas kaut kas šaurāks, jo visu nevar – būt reizē, teiksim, labs zirgu apkalējs un kāmīšu ārsts."

"Gatis ir viens no retajiem jaunajiem veterinārārstiem, kas pēc studijām atnākuši strādāt uz laukiem, uz ražošanu, un tur palikuši," saka Jānis Švāģeris, Gata kolēģis un autoritāte. "Biežāk jaunie izvēlas darbu pilsētas klīnikās, aptiekās, pārvaldēs." Labi profesionāli sagatavots, tehniski meistarīgs, zinātkārs, uzskaita Jānis. "Profesionālis vārda tiešā nozīmē."

Karjera
Gatis Kalniņš,
Viens no veterinārās ambulances "J&G veterinārais serviss" dibinātājiem, valdes priekšsēdētājs.
Mācījies Ogres rajona Jumpravā. 1998.gadā beidzis LLU Veterinārmedicīnas fakultāti.
No 1998.gada strādā par veterinārārstu Medzes un Vērgales pagastos.
Apmēram reizi mēnesī dodas uz nozares kursiem, cenšas iepazīties ar visu jaunāko profesionālo informāciju.