Kurzemes Vārds

02:54 Sestdiena, 26. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Ar skatu nākotnē

Zinātnieki pašlaik raujas vaiga sviedros, pētot, kas notiek ar mūsu planētu. Ekstremālākais viedoklis ir, ka Zeme izdzīvojot sasilšanas perioda nobeiguma stadiju, kam sekošot atkal jauna atdzišana, jo sākšoties kārtējais ledus laikmets. Mūsu planētai tas neesot nekas jauns, šādi periodi mijoties ik pa pāris miljoniem gadu. Globālās sasilšanas kulminācija esot tuvu un jau šā gadsimta beigās radīšot milzu kataklizmas visā pasaulē, arī Latvijai no tām neizbēgt, jo ūdens līmeņa pakāpeniskas celšanās dēļ nogrimšot ne tikai Rīga, kā to jau sen paredz leģenda, bet zem ūdens palikšot arī liela daļa Kurzemes un citu jūras piekrastes teritoriju.

Var jau šīs prognozes uzskatīt par zinātnisko fantastiku, un labi, ja tā būtu, tomēr realitāte pēdējos gados tiešām rāda pat vienkāršam vērotājam pamanāmas arvien straujākas klimata izmaiņas. Tā ka var jau būt, ka ne tādi vien pārbaudījumi gaida cilvēci, un grēka plūdi ir mazākais no tiem.

Mēs nevaram zināt, kāda būs pasaule pēc 100, nemaz nerunājot par tūkstoš vai miljons gadiem. Grūti iedomāties, kāda tā izskatīsies kaut vai pēc pusgadsimta. Bet gribētu gan, kaut vai ar acs kaktiņu ielūkoties nākotnē un ieraudzīt tur nevis dabas katastrofas, bet pavērot, kāds dzīves ritms būs nākošajām paaudzēm, kādus zinātniskos atklājumus tās izdarīs un kādus brīnumus, no mūslaiku redzespunkta skatoties, radīs.

Bet varbūt tomēr varam prognozēt, kāda vismaz Latvija būs pēc pārdesmit gadiem? Galu galā – tieši mēs ar saviem lēmumiem un darbībām pašlaik veidojam tās nākotni, ja vēl par turpmāko domājam mērķtiecīgi, tad neapšaubāmi varam daudz ko ietekmēt, vismaz to, kas ir cilvēku varā. Tāpēc atbalstāma ir ideja izstrādāt Latvijas attīstības scenāriju tuvākajiem 25 gadiem. Sabiedrības līdzdalības projekta "Latvija – 2030. Tava izvēle" forums tikko notika arī Liepājā, un bija patīkami redzēt, ka stratēģijas veidotāji tiešām vēlas uzzināt mūsu valsts iedzīvotāju viedokli un nākotnes redzējumu, tāpēc dodas pie cilvēkiem, nevis kaldina plānus kabinetos. Atliek tikai pašiem aktīvāk piedalīties šajā projektā un kopīgi meklēt atbildes uz Latvijas turpmākajai attīstībai svarīgiem jautājumiem.

Sarmīte Pelcmane