Kurzemes Vārds

06:16 Trešdiena, 30. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Nelikumīgi vaņģotās stintas maksā dārgi
Pēteris Jaunzems

Nu jau rit otrais mēnesis, kopš Tirdzniecības kanālmalā pie promenādes, pie veikala "Māja" un vēl citās vietās redzami daudzi stintu makšķernieki. Tā tikai izskatās, ka par viņu aizrautīgo darbību, kas ne vienmēr ir likumīga, neviens neliekas zinis. Gandrīz katru dienu Iekšējo ūdeņu kontroles sektora darbinieki rīko reidus, kuru gaitā pārbauda, vai netiek pārkāpti makšķerēšanas noteikumi.

Kā "Kurzemes Vārdam" pastāstīja sektora vadītājs Ģirts Liepiņš, tiem, kas pārkāpuši Latvijā apstiprinātos noteikumus, pēc svaigiem gurķīšiem smaržojošās zivteles maksājušas ļoti dārgi. Tā Normunds, Gatis un Konstantīns, kas februāra sākumā stintas ķēra ar pieciem āķiem un nevarēja uzrādīt makšķernieka karti, sodīti ar 20 latu lielu naudassodu katrs. Savukārt Raimonds, kurš darbojies ar sešiem āķiem un makšķerēšanas noteikumus pārkāpis atkārtoti, šķīries no 30 latiem, bet jau agrāk sodītajam Sergejam nākšoties samaksāt 50 latu lielu naudassodu un Viktoram, kas lietoja sešus āķus, būs jāpatukšo maciņš par 40 latiem.

Sektora vadītājs uzsvēra, ka noteikumu neievērošanā ļoti izaicinoši ir mūsu dienvidu kaimiņvalsts pilsoņi. Tā, piemēram, Eigidijs no Mažeiķiem, kas, bez makšķernieka kartes pārsteigts pie veikala "Māja", lietojis pat astoņus āķus. Par viņa darbošanos informējuši citi makšķernieki, un Eigidijam nācies samaksāt 30 latu naudassodu. Lietuviešu makšķerniekiem par nelikumīgām darbībām izrakstītas arī divas soda kvītis.

Ungāru studenti mācās par Liepāju

Aizvadītās nedēļas nogalē Rietumungārijas universitātes Filoloģijas fakultātes mācībspēki, studenti un citi interesenti pulcējās uz svinīgu sarīkojumu. Tā kā tuvojas Liepājas 383.dzimšanas diena, vakars bija veltīts sarunām un diskusijām par pilsētu Baltijas jūras krastā, kurā piedzimst vējš. Lai studenti par Liepāju gūtu pēc iespējas plašāku un daudzpusīgāku informāciju, bija sagatavota informatīva izstāde. Filoloģijas fakultātes Urālistikas katedras vadītājs, universitātes profesors Jānošs Pustai, vakaru atklājot, klātesošajiem stāstīja par Liepājas vietu un nozīmi visas Latvijas mērogā, kā arī pilsētas neparasto vēsturi, piemēram, ka šeit viesojies pat Krievijas cars Pēteris I. Savukārt ungāru studenti, kas apgūst latviešu valodu, bija sagatavojuši nelielu lirisku priekšnesumu ar nosaukumu "Lūgums", kurā deklamēja dzejnieces Ārijas Elksnes mīlestības dzeju ungāru valodā.

Gatavojoties šim notikumam, Liepājas dome Rietumungārijas universitātei pasniegusi nelielu dāvinājumu – mūzikas diskus un informatīvus materiālus angļu un vācu valodā par Liepāju, tās vēsturi, saimniecību un attīstību, kas lieti noderēs studentiem turpmākajā mācību procesā. Rietumungārijas universitāte jau no 1992.gada studentiem piedāvā apgūt latviešu valodu un citus ar Baltijas valstīm saistītus humanitāros studiju priekšmetus.

Par gada programmu

Sabiedrība "Liepājas enerģija" izplatījusi precizētu informāciju par plānoto attīstību 2008.gadā. Šogad attīstībā tiks investēti 2 miljoni 430 tūkstoši latu. Galvenie objekti ir jaunā divdesmit megavatu jaudas katla ierīkošana Tukuma ielā, cauruļvadu nomaiņa siltumtrasēs 1351 metru kopgarumā un jaunu cauruļvadu ierīkošana 100 metru kopgarumā. Ir paredzēts arī likvidēt neefektīvās trases 625 metru kopgarumā. Bez tam paredzēts nomainīt katlu Dārza ielas katlumājā un veikt liela apjoma parastos remontdarbus māju iekšējos tīklos dažādos pilsētas rajonos. Uzņēmuma vadītāji iedzīvotājiem sola, ka šajā vasarā karstā ūdens padeves pārtraukumi nebūs ilgāki par vienu nedēļu, izņemot, iespējams, divus trīs gadījumus, kad būs nepieciešamas desmit dienas.

Vides ministrijas solījums

Pēc gaisa piesārņojuma konstatēšanas, kad SIA "Liepaja Bulk Terminal Ltd" veica beramo kravu pārkraušanu, Saeimas deputāts Valērijs Agešins nosūtīja attiecīgu pieprasījumu vides ministram. Pirms dažām dienām pienāca atbilde, kuru parakstījis zemkopības ministrs M.Roze, kas aizvieto vides ministru. Šajā vēstulē ir apliecināti pārkāpumu fakti. Atsaucoties uzņēmuma vadītāju informācijai, ir minēti pasākumi, kuri ļaus izvairīties no līdzīgiem gadījumiem nākotnē. Pirmām kārtām runa ir par to, ka pārtraukta kliju granulu iekraušana kuģos, jo darba procesā izplatās lipīgi putekļi. Bez tam veikts transportiera galerijas remonts, turpmāk tiks ievērots darba režīms, vadoties pēc vēja ātruma piestātnē. Firma ir iegādājusies papildu filtrus, būvē noliktavu, kuras ēka norobežos tuvējās dzīvojamās mājas no iekraušanas vietas.

Montē jaunās laternas

Tirgoņu ielā pašlaik jau sākts izvietot jaunās, elegantās laternas. Tās ir oriģināla dizaina, pēc individuāla pasūtījuma izgatavotas. Turklāt apgaismes ķermeņi paredzēti trīs dažādu veidu, tā ka cilvēkiem būs, kur aci piesiet.

Līdz pilsētas dzimšanas dienai – 18.martam – jaunajām laternām jābūt uzstādītām, lai tās varētu svētku reizē spoži apgaismot gājēju iecienīto ieliņu. Kad visi rakšanas, montāžas un betonēšanas darbi būs pabeigti, ap jaunajiem apgaismes stabiem tiks atjaunots bruģis un veikti citi sakopšanas darbi. Atjaunotajā Tirgoņu ielā Liepājas dzimšanas dienā paredzēta plaša sarīkojumu programma, kas priecēs liepājniekus no rīta līdz pašam vakaram.

Būvē jaunu ražotni

Liepājas biznesa centra teritorijā, kur jau strādā 16 ārvalstu uzņēmumi, pašlaik tiek būvēta arī Zviedrijas kompānijas "Trelleborg" ražotne, kurā gatavos lauksaimniecības mašīnu rezerves daļas. Jau uzbūvēts ražošanas ceha korpuss vairāk nekā 11000 kvadrātmetru platībā, ēkā notiek apdares un siltināšanas darbi. Ražotni, kurā būs aptuveni 70 jaunu darbavietu, plānots atvērt šā gada otrajā pusē. Pagājušā gada vasarā kompānijas "Trelleborg" vadība pieņēma stratēģisku lēmumu pārcelt savu ražotni no Dānijas uz Liepāju. Kompānijai jau ir savas ražotnes Lietuvā un Igaunijā, savukārt Latvijā šī būs pirmā. Liepāja izvēlēta tās labā ģeogrāfiskā stāvokļa, ostas, dzelzceļa un lidostas iespēju dēļ. Uzņēmuma vadītāji atzinīgi novērtējuši arī pilsētas kompetenci metālapstrādē – te ir senas šīs nozares tradīcijas un zinoši, prasmīgi cilvēki.

Tūristiem no Krievijas piedāvās iepazīt vēju pilsētu

Svētdienas vakarā Liepājā ieradās 15 tūrisma operatori no Krievijas, lai divu dienu garumā iepazītos ar Liepāju un tās piedāvājumu. Kā informēja Liepājas reģiona Tūrisma informācijas biroja speciāliste Kristīne Galdika, viesiem paredzēta iepazīšanās ar Liepājas ievērojamākajām tūrisma apskates vietām, kā arī ekskursija ar izrādes elementiem pa Karostas cietumu. Tāpat Liepājas viesiem prezentēja jaunākos tūrisma produktus mūsu pilsētā un iepazīstināja ar gaidāmajiem projektiem un pasākumiem šajā tūrisma sezonā.

Piešķir dienesta pakāpi

26.februārī Valsts prezidents Valdis Zatlers piešķīra pieciem Nacionālās aizsardzības akadēmijas Jūras spēku virsnieku pamatkursa absolventiem pirmo virsnieka dienesta pakāpi – leitnants, informēja Jūras spēku štāba preses un informācijas virsniece Iveta Kraule. Trīs no puišiem ir liepājnieki – Mareks Kibeļskis, Rimants Stonkus un Juris Oleksa. Savukārt 10.martā Jūras spēku komandiera pienākumu izpildītājs Juris Roze trijiem dižmatrožiem un diviem matrožiem pasniedza leitnanta uzplečus.

Leitnantu dienesta vieta turpmāk būs Jūras spēku Flotile. Puiši dienēs gan uz mīnu meklētājiem kuģiem Liepājā, gan patruļkuģiem, kas dislocēti Rīgā. Pašlaik Jūras spēkos dien 599 personas, no kurām 129 ir virsnieki.