Kurzemes Vārds

06:01 Trešdiena, 30. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Ar labu skolotāju – kaut vai uz pasaules malu!
Daina Meistere

Ko likt pretī bērnu dīkdienībai, klaiņošanai, kas var novest pie vēlēšanās veikt nelikumīgas darbības? Gan vecāki, gan pedagogi kā vienu no līdzekļiem uzskata – saturīgu brīvā laika pavadīšanu. Ne viena vien mamma ir teikusi, ka jau no mazotnes radinājusi savu atvasi pie nodarbībām, lai vēlāk viņam būtu ko darīt un kur iet, lai viņam būtu labi draugi ārpus skolas. Un, ja izdodas atrast savai meitai vai dēlam tieši to nodarbi, kas viņu saista, tieši to kolektīvu, kurā zēns vai meitene jūtas labi un savējo vidū, tad ieguvējs noteikti ir augošais cilvēkbērns, tāpat arī viņa tuvinieki, kas var priecāties līdzi bērna sekmēm un panākumiem.

Rīgā starptautiskā konferencē, kas bija veltīta izglītības šodienas problēmu apzināšanai un risināšanas veidiem, Latvija demonstrēja to, ar ko esam bagāti, proti, videolenti par Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem. Un tā ieguva konferences dalībnieku atzinību par svētku pieejamību plašam dalībnieku lokam, par iespēju bērniem dziedāt, dejot un uzstāties. Taču tautiskās dejas un kora dziedāšana ir tradicionāla nodarbe, kurai ir etniskas saknes. Nenoliedzami, labi, ka mūsdienu pedagogi ir pratuši un vēl aizvien prot ar to aizraut 21.gadsimta bērnus.

Bet pēdējā laikā pilsētā aktualizējies brīvā laika pavadīšanas temats jaunās multihalles sakarībā. Jo tajā savu mājvietu atradīs Bērnu un jauniešu centrs, kaut tā sākums meklējams laikā, kad bērni obligāti nēsāja sarkano kaklautiņu, zēnu un meiteņu nerimtīgais gars gadu gaitā daudz nav mainījies. Viņi ir gatavi dziedāt, dejot, spēlēt teātri, bet tāpat viņi arī vēlas darīt to, kas šodien skaitās moderni. Un notiek izpēte tieši par to, ko vēlas pašreizējie skolēni, kas viņus var piesaistīt tik lielā mērā, ka viņi noteikti pateikts ielas un dīkdienības saldajam neko nedarīšanas vilinājumam. Kamēr Bērnu un jauniešu centra speciālisti izstrādā anketas, kurās ļaus izteikties pašiem skolēniem, jaunieši, kuri interesējas par žurnālistiku un masu komunikācijas specialitātēm, intervēšanas iemaņu apgūšanas nolūkā jau aptaujāja savu skolasbiedrus. Akcentu liekot uz jautājumiem, ko viņi vēlas darīt brīvajā laikā un vai var atrast vietu savu interešu apmierināšanai. Protams, cik respondentu, tik viedokļu. Taču kopumā var secināt, ka, pēc pusaudžu domām, pilsētā piedāvājuma netrūkst. Ar piebildi – ja zina, ko grib. Ir vēlēšanās redzēt tādus interešu izglītības pulciņus, kas var noderēt turpmākās profesijas izvēlē, kā, piemēram, ārsts vai vēsturnieks, bērniem ir interese arī par uzņēmējdarbību un pasākumu rīkošanas prasmi. Bet, neapstrīdami, zēni un meitenes domā, ka ļoti nozīmīga ir pedagoga personība, viņa paša aizrautība tajā jomā, kurā viņš cenšas ievadīt jauno paaudzi. Un tad nav nemaz tik svarīgi, vai pulciņš strādā pašu mācību iestādē, vai arī ir jāmēro tālāks ceļš uz interešu izglītības centru vai kādu citu iestādi, tad var iet līdzi pedagogam kaut uz pasaules malu.