Kurzemes Vārds

14:03 Otrdiena, 25. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Bumeranga efekts un slēgta skola
Santa Novada, Karostas pamatskolas direktore

Es kā speciāliste savā Karostas pamatskolas direktores ikdienas darbā saskaros ar klaiņojošo bērnu problēmu, tāpēc vēlos pievērst sabiedrības uzmanību. Mēs, pedagogi, audzinātāji, jau zinām, kur varam atrast savus no skolas un stundām aizbēgušos audzēkņus. Jo ir informācija, kur viņi mēdz pulcēties. Bet mūs izbrīna tas fakts, ka kafejnīcu darbinieki un saimnieki, veikalu apsargi pieļauj, ka nosmulējušies bērni un pusaudži klaiņo pa telpām, traucē apmeklētājus, smēķē un turpat spļaudās. Arī ubago un vēl piedraud tiem, kuri viņiem nedod prasītos piecdesmit santīmus. Nav jānoskatās, bet par to jāziņo policijai. Jo lielākajai daļai zēnu vai meiteņu ir gan skolas, kurās viņiem jāmācās, gan ģimenes. Un skolā viņiem ir siltas pusdienas.

Par ģimenēm runājot. Ja mamma, tētis vai abi kopā nav spējuši ar savu bērnu tikt galā, kad viņš bija vēl sākumskolas gados, tad nav ko gaidīt brīnumu, kad atvase jau pusaudzis. Visbiežāk tāds nepaklausīgais jau no mazotnes ir mainījis mācību iestādes. Un dzirdējis no savas mammas, citiem ģimenes locekļiem, kā viņa nopeļ skolu, skolotājus un visus citus apkārtējos. Taču šādai vecāku rīcībai ir bumeranga efekts, un tas viss nāk pie viņiem atpakaļ. Gan es, gan manas skolas skolotāji ne reizi vien esam dzirdējuši, kā tāds liels puisis visiem dzirdot nolamā savu māti, sak, ko tu vispār te uz skolu esi atnākusi…

Ne reizi vien ir jautāts, kā lai cīnās ar šādiem pusaudžiem, kuri nevēlas saprast, ka dzīvē ir arī citi mērķi, ir sava kārtība un eksistē pienākumi, lai viņi neieslīgst aizvien dziļākā visatļautībā, kas ved uz noziedzību. Jau sen ir likvidētas slēgta tipa mācību iestādes. Latvijā darbojas divas sociālās korekcijas izglītība iestādes – "Strautiņi" un "Naukšēni", kuros ievieto ar tiesas spriedumu, ja nepieciešama piespiedu audzināšana. Bet, cik zinu, tad audzēkņi no šīm iestādēm bēg. Tās ir tālu no Liepājas.

Uzskatu, ka ir nepieciešama slēgta tipa audzināšanas korekcijas iestāde, no kuras nav iespējams izbēgt. Bet tai ir jābūt tuvu dzīvesvietai, lai būtu iespēja satikties ar savu ģimeni. Un, kamēr bērns mācās šajā iestādē, ar viņa ģimenes locekļiem jāstrādā speciālistiem – sociālajiem darbiniekiem. Tad, iespējams, izdosies izglābt kādu no tiem, kuri nevēlas pakļauties kārtībai un iet skolā.