Kurzemes Vārds

06:30 Svētdiena, 7. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Notikumi

Veselības aprūpes centrā nozog somiņu

Bez pases, naudas un mobilā tālruņa palikusi Jaunliepājas primārās aprūpes centra apmeklētāja. Sirmā kundze savu somiņu ar mantām bija atstājusi centra uzgaidāmajā telpā, un kāds garnadzis to iekārojis. Materiālo skādi precizē.

Embūtē apzog veikalu

Liepājas rajona Embūtes pagastā, uzlaužot veikala "Arta" ieejas durvis, iekļūts telpās un nozagtas pārtikas preces, alkoholiskie dzērieni un tabakas izstrādājumi. Materiālos zaudējumus vēl aprēķina, bet policijā uzsākts kriminālprocess.

Pazūd aku vāki, bet atrodas lādiņi

Liepājas rajona Aizputes pagastā, Rokasbirzī pie attīrīšanas iekārtām "Bio – 100" konstatēts, ka no akām pazuduši pieci čuguna kontrolaku vāki. Materiālo vērtību aprēķina.

Savukārt Liepājas rajona Priekules pagastā, saimniecībā "Cīruļi", rokot dīķi, atrasti četri Otrā pasaules kara nesprāguši lādiņi. Tie nodoti neitralizēšanai.

Jānis brauc reibumā un bez tiesībām

Otrdien neilgi pirms pulksten astoņiem vakarā policisti aizturēja 1986.gadā dzimušo Jāni, kurš ar automašīnu "BMW 318” brauca Liepājā pa K.Ūliha ielu. Jaunais vīrietis auto stūrēja bez vadītāja apliecības un reibumā – viņa izelpā konstatētas 0,67 promiles alkohola.

Nenovalda automašīnu

Liepājas rajona Dunikas pagastā neveiksmīgi brauciens beidzās kādam 1984.gadā dzimušam autovadītājam. Viņš, braucot ar automašīnu "Fiat" pa Nīcas – Ječu – Pešu ceļu virzienā no Nīcas uz Ječiem netika galā ar automašīnas vadību, nobrauca no ceļa un apgāzās. Cietušo nav.

Kūlas dedzinātāji sarosījušies

Otrdien divas reizes ugunsdzēsējiem nācās doties dzēst kūlas ugunsgrēkus. Viens no tiem bija Zaļajā birzī tūlīt aiz Melnupītes, kur dega vecā zālē aptuveni 150 kvadrātmetru platībā. Kā ugunsdzēsējiem stāstījuši aculiecinieki, dedzināšanā vainojami pusaudži. Otrs ugunsgrēks viena hektāra lielā teritorijā ap pusseptiņiem vakarā izplatījās aptuveni piecus kilometrus aiz Liepājas robežas virzienā uz Nīcu.

Atrod nelegālo alkoholu

Pašvaldības policijas Analītiskās nodaļas darbiniekiem, vakar, pārbaudot saņemto informāciju par nelegālā alkohola glabāšanu, izdevās atklāt, ka Ezera ielā 65 dzīvoklī tiek uzglabātas astoņas polimēra materiāla pudeles ar 8 litriem nelegālā alkohola. No dzīvokļa īrnieces, 1940.gadā dzimušās Smaidas, pieņemts paskaidrojums, nelegālais alkohols atsavināts un nogādāts laboratorijā ekspertīzes veikšanai. Pret dzīvokļa īrnieci uzsākta administratīvā lietvedība par nelegālā alkohola glabāšanu.

Maluzvejniecībai firmā "Glen Oil" būs darīts gals

Pirmdien Iekšējo ūdeņu kontroles sektora darbinieki saņēma informāciju, ka Karostas kanālā pie firmas "Glen Oil" tankkuģu pietauvošanas baržas ūdenī ir iegremdēts maluzvejnieka tīkls. Pārbaudīt ieradās sektora vadītājs Ģirts Liepiņš, kā arī darbinieki Artis Būmeistars un Mārtiņš Lasmanis. Viņi jau aptuveni zinājuši, kurp doties, jo nelikumīgi iegremdēti tīkli uzņēmuma teritorijā bija atrasti arī agrāk, bet pēdējo reizi tas bija noticis 6.martā. Arī tagad ziņojums apstiprinājies, tāpēc atlicis vien noskaidrot tīklu licēju. Lai to izdarītu, salīdzinājuši strādājošo darba grafikus. Tie liecinājuši, ka vainīgais varētu būt sūkņu operators Boriss, kas ir Krievijas pilsonis. Viņam piederējusi arī vieglā automašīna, kas bija iebraukta un novietota muitas zonas teritorijā. Izmantojot pašvaldības policista pilnvaras, Artis Būmeistars licis īpašniekam atvērt spēkrata bagāžnieku. Tur atradies tīkla linums un zvejas auklas, kas bija tādas pašas kā ūdenī iegremdētais zvejas rīks. Lietisku pierādījumu spiests, Boriss atzinies pārkāpumā. Sektora vadītājs sacīja, ka viņam tas bijis jādara, jo citādāk vaina gultos uz juridisko personu, proti, uzņēmumu, kam draudētu līdz pat 3000 latu liels sods.

Protokols par maluzvejniecības faktu nosūtīts Valsts vides dienestam, kas pieņems lēmumu par vainīgā sodīšanu. Viņam var piemērot no 200 līdz 500 latu lielu naudassodu. Kontrolieri ir pateicīgi firmas vadītājiem, kas izrādīja pretimnākšanu pārkāpēja noskaidrošanā.

Deg koka namiņš Jūrmalas parkā
Kristīne Pastore

Otrdienas vakarā pulksten 20.40 izsaukumu uz Jūrmalas parku saņēma ugunsdzēsēji. Tur dega neliela vienstāva koka ēka, kas liepājniekiem no agrākiem laikiem zināma kā bērnu laukuma sastāvdaļa, kurā bija gan spēļu zāle, gan varēja iznomāt dažādu inventāru izklaidei, gan bērnistaba.

Kā sarunā ar "Kurzemes Vārdu" pastāstīja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Liepājas brigādes inspektore Rita Seļezņeva, ugunsgrēkā ir nodegusi vienstāva koka ēkas siena un jumts 200 kvadrātmetru platībā. Materiālos zaudējumus un ugunsgrēka iemeslus noskaidro, taču, kā uzsvēra R.Seļezņeva, tā kā vecajai koka ēkai bija atslēgta elektrība, ar to aizdegšanos saistīt nevar un arī ēka pati no sevis aizdegties nevar, tāpēc, "visticamāk, kāds tai palīdzēja aizdegties". Zīmīgi, ka neilgi pirms aizdegšanās stadiona "Daugava" rezerves laukumā beidzās futbola spēle. Tāpēc ugunsdzēsēji pieļauj iespēju, ka kāds no futbola līdzjutējiem iegājis vecajā koka būvē uzpīpēt un nometis degošu izsmēķi vai nav noliedzams arī fakts, ka uguns pielaista apzināti.

Zemes gabalu Jūrmalas parkā, uz kura atrodas izdegušais koka nams, 2005.gada augustā uz 25 gadiem Liepājas pašvaldība iznomāja uzņēmumam "Dzīves ziedi", kura īpašniece ir uzņēmuma "Liepājas metalurgs" padomes priekšsēdētāja Sergeja Zaharjina dzīvesbiedre Jeļena Zaharjina. Vecajā koka būvē, kas celta pagājušā gadsimta 70.gados, paredzēts ierīkot bērnu kafejnīcu. Kā "Kurzemes Vārdu" informēja domes sabiedrisko attiecību speciālists Aigars Štāls, pašlaik uzņēmums izstrādā bērnu kafejnīcas projektu un ar pagājušā gada 27.septembra domes lēmumu būvniecība šajā zemes gabalā ir jāuzsāk līdz šā gada 31. augustam. Ēka ir pašvaldības īpašums tāpat kā zeme. Pašai ēkai nav noteikts aizsargājama objekta statuss, taču tā atrodas pilsētas vēsturiskās apbūves teritorijā. Tas nozīmē, ka, ēku rekonstruējot, ir jāievēro noteiktas prasības par apjomu, izskatu un tamlīdzīgi, skaidroja A.Štāls. Kā varam uzzināt no arhīvos pieejamās informācijas, kopš šis koka namiņš ir neapsaimniekots, tas vismaz divas reizes jau ir cietis no uguns.


Kristīne un Dita mēģināja glābt mirstošo vīrieti
Kristīne Pastore

Kamēr Liepājas Reģionālajā slimnīcā notiek izmeklēšana saistībā ar notikumu, kad, nesagaidot neatliekamās medicīniskās palīdzības mediķus, autobusa pieturā pie viesnīcas "Amrita" šo pirmdien nomira vīrietis, "Kurzemes Vārds" tikās ar divām meitenēm, kuras mēģināja izsaukt ātro palīdzību, lai palīdzētu cilvēkam, kuram uz soliņa palika slikti. Diemžēl dispečere divreiz atteikusies viņas uzklausīt...

KRISTĪNE (16 gadi) un DITA (17 gadi) kaut ko tādu, kad blakus nomirst cilvēks, piedzīvoja pirmo reizi mūžā. Un joprojām nespēj saprast, kāpēc tam vajadzēja notikt. Viņuprāt, šī vīrieša dzīvību būtu izdevies glābt, ja tikai ātrās palīdzības dispečere būtu uzklausījusi viņu izsaukumu. Taču abas sarunas ar dispečeri bijušas neveiksmīgas.

"Mēs nācām no veikala un apstājāmies pieturā, lai gaidītu autobusu," stāsta meitenes. "Un pavisam drīz tur apsēdās arī šis vīrietis. Pēkšņi viņš sāka raustīties. Mēs nesapratām, kas notiek, un piecēlāmies kājās. Kad tas turpinājās vēl pāris minūtes, sapratām, ka cilvēkam ir kļuvis slikti. Tikko bija aizgājis autobuss, tāpēc pieturā nebija daudz cilvēku. Mēs nekavējoties piezvanījām uz numuru 112 un lūdzām, lai savieno ar ātro palīdzību." "Kad dispečere pacēla klausuli, es teicu, ka cilvēkam ir palicis slikti," stāstu turpina Kristīne. "Dispečere pajautāja, vai viņš guļ uz zemes, un es pateicu, ka nē – uz soliņa. Tad viņa man jautāja, cik man ir gadu. Kad atbildēju 16, viņa pateica, lai piezvana kāds pieaugušais, un nolika klausuli." "Tad zvanīju es," turpina Dita. "Lai man noticētu, sacīju, ka man ir 18 gadu. Bet arī tas nelīdzēja. Dispečere pateica, lai beidzu jokoties, un atkal nolika klausuli." Tomēr meitenes nelikās mierā. Viņas vēlreiz mēģināja glābt mirstošo vīrieti, atkal zvanot uz numuru 112 un lūdzot, lai savieno ar Pašvaldības policiju. Kad Kristīne un Dita pastāstīja par notikušo, policisti solījuši, ka tūlīt būs klāt. "Tā arī bija, viņi ieradās pēc pavisam neilga laika, apskatīja vīrieti un sacīja, ka, visticamāk, viņam ir slikti ar sirdi un izsauca ātro palīdzību," atceras meitenes. "Diemžēl bija jau par vēlu..."

Kristīne un Dita neslēpj, ka pastāstīt par pieredzēto piekritušas tāpēc, ka internetā publicētajā informācijā izlasījušas slimnīcas amatpersonu skaidrojumu, ka viens no iemesliem, kāpēc dispečere varētu būt uzskatījusi šo izsaukumu par nepamatotu, bijis tas, ka fonā skanējuši smiekli. "Kādi smiekli?" jautā meitenes. "Tur nebija kam smieties! Netālu no mums bija tikai viena sieviete un vēl mazliet tālāk – mazāks puika. Vairāk cilvēku tur nebija. Vienīgais, kas tur varēja skanēt fonā, bija transporta troksnis." Turklāt viņas šaubās arī par to, vai dispečere par notikušo ziņoja Pašvaldības policijai. "Tās bijām mēs, kas viņiem piezvanīja," sacīja Kristīne, gan pieļaujot, ka iespējams kārtībsargātāji saņēmuši arī otru ziņojumu – no mediķiem.

Novērtējot abu meiteņu rīcību, slimnīcas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta virsārsts Uldis Balodis sacīja, tā attiecīgās situācijās vajadzētu rīkoties katram jaunietim un katram cilvēkam. Kā informēja slimnīcas sabiedrisko attiecību speciāliste Indra Grase, pašlaik uz dienesta izmeklēšanas laiku dispečere, kas pieņēma šos izsaukumus, ir atstādināta no darba. Kādi būs izmeklēšanas rezultāti, tas būs zināms nākamnedēļ.