Kurzemes Vārds

04:22 Piektdiena, 21. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Bibliotēkā izstāde "Pasta romāni atklātnēs (1898–1914)"

Centrālās zinātniskās bibliotēkas Vispārīgo zinātņu lasītavā, sadarbībā ar Nacionālās bibliotēkas Publicitātes nodaļu, iekārtota izstāde "Pasta romāni atklātnēs (1898–1914)", informē CZB direktores vietniece Aina Krauče. Šī kolekcija ir ar iespaidīgu laika un ģeogrāfijas aptvērumu, jo pastkartes jeb, tā sauktās, atklātās vēstules parādījās 19.gadsimta otrajā pusē, bet jau 20.gadsimta sākumā tās ieguva popularitāti visos sabiedrības slāņos.

Latvijā pirmās atklātnes parādījās tikai 19.gadsimta beigās, bet ar tekstiem latviešu valodā 1900.gadā. Tolaik tās izdeva grāmatu un rakstāmpapīru veikalu īpašnieki, privātuzņēmēji fotogrāfi, kā arī tabakas un galantērijas izstrādājumu tirgotāji. Atklātņu sūtīšana kļuva par labu savstarpējo sakaru uzturēšanas veidu, kas ļoti drīz kļuva par tradīciju, tās tika sūtītas regulāri gan kā vēstules, gan kā apsveikumi svētkos un goda dienās. Atklātņu sūtīšanai bija arī paliekoša vērtība, jo tās bieži bija ar lielu izziņas materiālu un kultūrvēsturisku vērtību, tās bija kā liecinieces pieminekļu, pilsētu, miestu vēsturei, tās bija ar 20.gadsimta latviešu literātu, mākslinieku, operdziedātāju, aktieru fotoportretiem.

"Lielā popiela" būs naktsklubā

Pateicoties Liepājas Skolēnu domes aktīvistiem, liepājniekiem būs iespēja apmeklēt jauniešu vidū populāro konkursu "Lielā popiela". Arī šogad pasākums solās būt ļoti interesants un krāšņs. Šoreiz īpaši tiks izcelta latviešu mūzika. "Lielajā popielā" piedalīsies tie dalībnieki, kuri savā skolā ir atzīti par uzvarētājiem. Šajā gadā ieviesti arī jauni noteikumi, proti, tie dalībnieki, kuri vēlējās uzstāties pilsētas "Lielajā popielā", bet nepiedalījās savas skolas konkursā, varēja sevi parādīt pasākuma organizatoriem "Lielās popielas" atlasē.

"Lielā popiela" notiks šodien, 13.martā, pulksten 18. Šogad par konkursa norises vietu izvēlēts klubs "Fontaine Palace", kurā uzstājas gan latviešu, gan ārzemju mūziķi un kas ir jauniešu iecienīts.

Suminājumi Austrai Pumpurei

Viens no mūsu pilsētas dziesminieces un jauno ģitāristu skolotājas Austras Pumpures audzēkņiem, kas tautā pazīstami kā Austras bērni, Zigmārs Kristsons bija sarīkojis koncertu Rīgā Imantas kultūras centrā. Koncertā piedalījās Austra Pumpure un viņas jaunie ģitāristi no mākslinieciskās jaunrades centra "Vaduguns", Austras nu jau pieaugušie bērni Arnis Miltiņš, Dainis Baldzēns, prievīšu Andris un citi. Koncertā dzejnieks Olafs Gūtmanis lasīja savus dzejoļus, koncertu filmēja Latvijas televīzija, kura veido filmu par dziesminieces dzīvi. Klausītāju bija pilna zāle, un viņi ar atsaucību uzņēma tautasdziesmas, Imanta Kalniņa, Ulda Ozola kompozīcijas. Aplausi pieņēmās spēkā, kad Esperanto biedrība apsveica A.Pumpuri ar uzņemšanu Goda biedru pulkā. "Vaduguns" ģitāristu ansamblis sumināja savu vadītāju, nodziedot latviešu tautas dziesmu esperanto valodā.

Alus sabojā biļešu kasi

Pirmdien SIA "Biļešu paradīze" sāka tirgot biļetes uz Dziesmu un deju svētkiem. "Kurzemes Vārdam" zvanīja vairāki cilvēki, kuri jautāja, kāpēc vienīgajā mūsu pilsētas "Biļešu paradīzes" kasē, kas atrodas Latvijas 1.rokkafejnīcā, nav iespējams nopirkt biļetes. Laikraksts sazinājās ar SIA "Biļešu paradīze" pārstāvi, kas paskaidroja, ka dienā, kad sāka tirgot biļetes uz Dziesmu un deju svētku koncertiem, kasei nejauši uzliets alus un tā sabojāta. Pašlaik aparāts nogādāts remontā Rīgā un Liepājā to atgriezīs pēc dažām dienām. Jautāts, kā liepājnieki vēl var tikt pie biļetēm, "Biļešu paradīzes" pārstāvis norādīja, ka visas ieejas kartes uz Dziesmu un deju svētku koncertiem jau ir izpirktas.

Taču atgādinām, ka daļa no vairāk nekā 30 Dziesmu un deju svētku norisēm ir bez maksas. Un lai ikviens interesents varētu izjust Dziesmu un deju svētku noskaņu, būs gādāts arī par tiešraidēm televīzijā.

Konsultācijas dzīvokļu īpašniekiem

Dzīvokļu īpašnieku apvienības Liepājas reģionālā nodaļa sākusi strādāt telpās, kuras tā paņēmusi nomā uz pusgadu. Tas ir 400.kabinets biroju ēkā Peldu ielā 5. Aizvakar izziņotajā laikā uz pieņemšanu ieradās pirmie apmeklētāji. Šīs apvienības viens no uzdevumiem ir palielināt savu biedru skaitu, taču prakse rāda, ka ir nepieciešamas konsultācijas visnotaļ dažādos jautājumos, piemēram, par privatizēto dzīvokļu kopīgas apsaimniekošanas biedrības izveidi. Apmeklētājus pieņem divas reizes nedēļā – otrdienās un ceturtdienās. Šajās dienās dežurē kāds no Liepājas reģionālās nodaļas valdes locekļiem.

Liepājnieki parakstās par Satversmes grozījumiem

Vakar jau pirmajā parakstu vākšanas stundā Liepājas Latviešu biedrības namā vairāki desmiti liepājnieku parakstījās par Satversmes grozījumiem. Centrālās vēlēšanu komisijas izsludinātā parakstu vākšana Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības sagatavotajam Satversmes grozījumu projektam, kas paredz grozīt Satversmes 78. un 79.pantu, nosakot, ka ne mazāk kā vienai desmitajai daļai vēlētāju ir tiesības rosināt Saeimas atlaišanu, notiks līdz 10.aprīlim. Tās laikā jāsavāc vismaz 149064 paraksti, tad Valsts prezidents grozījumu projektu iesniegs Saeimai. Ja Saeima to nepieņem bez grozījumiem, tad tas nododams tautas nobalsošanai.

Liepājā noteiktas piecas vietas, kur tiek vākti paraksti, divas no tām Latviešu biedrības namā, kur var parakstīties no pulksten 11 līdz 19. Pārējās trijās vietā – 3.pamatskolā, 15. un 6.vidusskolā – darbdienās var parakstīties no pulksten 15 līdz 19, brīvdienās un svētku dienās – no pulksten 11 līdz 15. Iedzīvotājiem, kas vēlas parakstīties par Satversmes grozījumiem, jāpaņem līdzi pase.

Vajadzīgi strādnieki

Kopš janvāra "Līvu alus" ražotnē jaunie īpašnieki maina un modernizē iekārtas. Darbinieku piesaistīšanā uzņēmums lūdzis pilsētas pašvaldības un Nodarbinātības valsts aģentūras atbalstu, lai sameklētu apmēram 30 darbinieku. Līdz šim publicēti darba piedāvājuma sludinājumi un reklāma, diemžēl atsaucība neesot bijusi pietiekama. "Meklējam motivētus un ilgtermiņā strādāt gribošus cilvēkus. Piedāvājam labus darba apstākļus, konkurētspējīgu atalgojumu un maksājam visus nodokļus," sola Dānijas pārtikas uzņēmumu grupas "Royal Unibrew" valdes loceklis Leo B.Sorensens. Uz Liepāju viņi pārceļot arī "Lāčplēša alus" ražošanu, kas līdz šim notika Lielvārdē. Ražotne darbu ar pilnu jaudu atsāks aprīlī vai maijā, bet apjomi palielināsies šajā vasarā. Jaunie īpašnieki ražošanas pārstrukturizēšanā paredzējuši investēt apmēram 3 miljonus eiro.