Kurzemes Vārds

07:11 Svētdiena, 7. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Novada ziņas īsumā

Nīcenieki uzņemas apsveicamu iniciatīvu
Pēteris Jaunzems

Pieaicinot talkā valsts akciju sabiedrības "Kurzemes ceļi" Liepājas 4.ceļu rajona Nīcas iecirkni, pagasta pašvaldība apņēmusies sakārtot savulaik ceļinieku ierīkotās, bet tagad gluži novārtā pamestās un pagalam piedrazotās atpūtas vietas Liepājas – Klaipēdas šosejas malā. Šonedēļ tika sakārtota atpūtas vieta pie Pelēkā akmens, kā zilganpelēko granīta milzi, iedēvējuši nīcenieki.

Jāteic, ka tās cūcības, kas laika ritējumā risinājušās pie Pelēkā akmens, nav nekāds izņēmums. Piedrazotas, piešmurgātas un aizaugušas ar alkšņiem un kārkliem ir gandrīz visas kādreiz šoseju malās iekārtotās un ceļotājiem domātās atpūtas vietiņas. Atstājot auto kabīni, ceļabraucējiem ir rūpīgi jāskatās, lai neiekāptu kādā smirdošā čupā.

Nīcenieki uzskata, ka tā noticis tikai tāpēc, ka šiem objektiem vairs nav īsta saimnieka. No tiem atteikušies ir ne tikai ceļinieki, tāpat akciju sabiedrība "Latvijas Valsts ceļi", kas asfaltēto laukumu vienubrīd izmantoja no meža cirsmām izvesto kokmateriālu novietošanai, krietni pabojātās vietas izskats tagad vairs nesaista. Tādēļ arī noticis tā, ka daudzviet, piemēram, Skrundas un Rīgas pievārtē, kādreiz ierīkotās un ļaužu iecienītās atpūtas vietas ir pavisam slēgtas un braucējiem ir jāmeklē kāds sāņus vedoša ceļa gals, lai piestātu un, tā sacīt, ieelpotu svaigu gaisu.

Nīcas pašvaldība iniciatīvu uzņēmusies tikai tāpēc, ka tai rūp, kāds izskatās pagasts un kādu iespaidu no tā gūst ciemiņi. Pašvaldības vadītājs Agris Petermanis pastāstīja, ka svarīgi ir ne tikai sakārtot piedrazotās ceļmalas, bet arī gādāt, lai tās būtu kārtībā. Tādēļ paredzēts rīkot Pašvaldības policijas reidus, kā arī regulāri post un labiekārtot atpūtai paredzētās vietas. Šogad pagastam esot lielākas iespējas šim uzdevumam piesaistīt sabiedriskā darba veicējus. Pašvaldība lūgusi arī akciju sabiedrības "Kurzemes ceļi" Liepājas ceļu rajonu paskaidrot, kādi ir šī uzņēmuma stāvlaukumu labiekārtošanas plāni, lai turpmāk to uzturēšanu nodrošinātu kopīgiem spēkiem. A.Petrmanis teica, ka domājot kopīgu valodu atrast arī ar akciju sabiedrības "Latvijas Valsts meži" mūspuses struktūrvienību vadītājiem.


Zemsavieši
aizstāvēs brīvprātību reformas īstenošanā
Pēteris Jaunzems

Sestdien, 11. martā, Bulduru Dārzkopības vidusskolas zālē notiks gadskārtējais partijas "Latvijas Zemnieku savienība" kongress. Uz to doties pošas arī 21 mūsu rajona pārstāvis, kas kongresā pārstāvēs gandrīz simts cilvēku lielo zemsaviešu rajona nodaļu.

Nodaļas vadītājs Aivars Priedols pastāstīja, ka pagastu nodaļās par delegātiem izraudzīti paši aktīvākie cilvēki. Lai viņiem nerastos grūtības nokļūt kongresā, no Rucavas caur Nīcu uz Bulduriem došoties autobuss. Pa ceļam rucavniekiem un nīceniekiem pievienošoties arī kalētnieki un vecpilnieki. Kongresā esot paredzēts izanalizēt ne tikai gada laikā paveikto, iezīmēt turpmākā gājuma vadlīnijas un izvērtēt pašreizējo politisko situāciju Latvijā, bet arī pārrunāt problēmas, kas traucē strādāt. Liepājas rajona zemsaviešus neapmierinot ministra Edgara Zalāna nostāja administratīvās reformas īstenošanā. Ja iedzīvotāji nostājas pret novada izveidošanu, tad nevajag pārkārtošanos viņiem uzspiest ar varu. Reformā galvenais tomēr esot brīvprātības princips. "Kad apvienošanās būs pierādījusi savas priekšrocības, novadu veidotājiem pievienosies arī tie, kas pašlaik pret to iebilst. Arī putra, ja to vārām, pirms noņemšanas no plīts ir jāpagaršo," bija pārliecināts A.Priedols.

Liepājas rajona zemsaviešu vadītājs pauda uzskatu, ka šoreiz kongress lietišķā gaisotnē bez kaismīgām emocijām izvērtēs notiekošos procesus valstī, jo partijā neesot būtisku iekšējo domstarpību, kas liktu savstarpēji ķildoties vai pat sašķelties, kā tas ir vērojams dažu citu partiju rindās.


Meža ABC pie Nabes ezera

Valsts meža dienesta Konsultāciju pakalpojumu centra Kuldīgas nodaļa mežu apsaimniekotājiem un iedzīvotājiem organizē sarīkojumu "Meža ABC Kurzemē". Tas notiks 9. un 10. maijā Kuldīgas rajona Padures pagastā pie Nabes ezera.

Līdzīgi sarīkojumi jau notikuši 2005. un 2006. gadā. Tos apmeklēja vairāk nekā pustūkstotis meža īpašnieku ar savām ģimenēm, kā arī skolēni. Vēlāk pasākums izpelnījās nozares gada balvu "Zelta čiekurs".

Šogad savu līdzdalību pasākumā "Meža ABC Kurzemē" jau pieteikuši Pasaules dabas fonds, Liepājas un Ventspils reģionālās vides pārvaldes, akciju sabiedrība "Latvijas Valsts meži", firma "Latvijas finieris" un "Pure food", kā arī citi dalībnieki. Sarīkojuma pirmā diena veltīta skolēniem, kad viņus iepazīstinās un izglītos Dienvidkurzemes un Ziemeļkurzemes virsmežniecību, kā arī Valsts meža dienesta speciālisti. Savukārt 10.maijs atvēlēts meža īpašniekiem un viņu piederīgo profesionālajai izglītošanai, bet ģimenēm tikšot piedāvāta aktīva atpūta mežā.


Saskaņo projektu atlases kritērijus

Notikusi Latvijas Lauku attīstības programmas 2007. – 2013.gadam Uzraudzības komitejas pirmā sēde, kurā saskaņoti programmas pasākumos pieteikto projektu izvērtēšanas kritēriji.

Uzraudzības komiteja kopīgi ar Zemkopības ministriju, kas ir Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai vadošā iestāde, izraudzījās kritērijus atbalsta sniegšanai jaunajiem zemniekiem, lauku saimniecību modernizācijai, lauksaimniecības produktu pievienotās vērtības radīšanai, atbalsta sniegšanai uzņēmumu veidošanā un to attīstības atbalstam, kā arī tūrisma aktivitāšu veicināšanai un pamatpakalpojumu sniegšanā iedzīvotājiem un ekonomikas jomai.


31,37 miljoni latu – lauku attīstībai

Valdība atvēlējusi Zemkopības ministrijai 31,37 miljonus latu Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstības mērķu līdzfinansēšanai.

Runa šoreiz ir par pasākumu "Natura 2000", kas paredz sniegt atbalstu ilgtspējīgai lauksaimnieciskās zemes izmantošanai, saimniekojot mazāk labvēlīgos apvidos. Kā informējusi aģentūra LETA, līdzekļus Zemkopības ministrijas rīcībā paredzēts pārskaitīt no Finanšu ministrijas budžeta apakšprogrammas "Finansējums Eiropas Savienības politikas instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošanai".


Visas lietas
Zaļā milža vecumu nezina neviens

Milzu kaktuss, kas no Nīcas Pagasta padomes foajē tiecas vairākus metrus augšup līdz pat otrajam stāvam, nevar nepiesaistīt skatu. Tiesa, šeit strādājošie laikam tik ļoti pie milzeņa pieraduši, ka gandrīz pat nepamana. "Cik vecs tas ir? Nu, kā uzcēla šo kantori, tā te ir arī kaktuss..." aizdomājas Pagasta padomes sekretāre Ināra Reķēna. Sanāk, ka vienīgais cilvēks, kas varētu ko vairāk par to zināt, ir senākais kolhoza priekšsēdētājs un bijušais Pagasta padomes priekšsēdētājs Jānis Vilsons. Bet pat viņš nezina, cik zaļajam milzim varētu būt gadu.

"Liels un vecs tas bija jau tad, kad 1975.gadā to no Pērkones siltumnīcas atveda uz nupat pabeigto kolhoza kantora ēku," atceras J.Vilsons. Kad sprieduši, kā varētu izdaiļot kantora foajē, dārznieks Vaivars ieteicis šo kaktusu, kam siltumnīcā jau kļuvis par šauru un zemu. "Toreiz gan tas bija daudz kuplāks, trim četriem žuburiem." Kā toreiz pārstādīts, tā arī visu šo laiku tas tur aug.

Tik labi kā siltumnīcā, protams, kantora un vēlāk pagastmājā kaktusam nav klājies – ne pietiekami gaismas, ne siltuma. Turklāt pāri var nodarīt arī ziņkārīgas roķeles.


Lauksaimniecības datu centrs maina adresi

Valsts aģentūrai "Lauksaimniecības datu centrs" ar šodienu ir cita adrese. Tagad centra administrācija, Lauksaimniecības departaments, Klientu apkalpošanas un informācijas departaments, Piena kvotu departaments, kā arī Finanšu un administratīvais departaments atrodas Zemkopības ministrijas augstceltnē, Rīgā, Republikas laukumā 2,septītajā stāvā. Pasta indekss LV–1981.

Apmeklētājiem der iegaumēt, ka Zemkopības ministrijas ēkā ir ieviests caurlaižu režīms, tāpēc, lai nokļūtu datu centrā, ir nepieciešams vērsties Caurlaižu birojā, kas atrodas ēkas otrajā stāvā, lai apmaiņā pret personu apliecinošu dokumentu saņemtu caurlaidi.