Kurzemes Vārds

06:42 Svētdiena, 7. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Lukturi, pūķi un studenti, kas nešpiko

Daina Meistere

Rīgas Tehniskās universitātes Liepājas filiāles vadītājs Voldemārs Kārkliņš kopā ar citiem universitātes mācībspēkiem piedalījās mācību braucienā uz Taivanu. Brauciena mērķis bija iepazīt šīs zemes universitāšu, kā arī inovāciju centru darbību un, zinot to augsto attīstības līmeni, smelties pieredzi.

"Taivana ir zeme, kurā strauji attīstās tādas nozares kā elektronika, informāciju komunikāciju tehnoloģijas un biotehnoloģijas. Taizeme pēdējā laikā ieņem līdera pozīcijas zinātņu jomā, šīs zemes universitātes ir ierindotas pasaules labāko vidū," paskaidroja Voldemārs Kārkliņš. "Jo šajā zemē augstākās izglītības iestādes un zinātņu centri saņem lielu valsts atbalstu. Vēl viens nolūks, kāpēc mēs turp braucām, ir tas, ka sadarbībā ar Norvēģiju Rīgas Tehniskā universitātē izstrādā un vēlas iedzīvināt jaunu studiju programmu "Inovācijas un uzņēmējdarbība"."

Taivanas apmeklētājs pastāstīja, cik ļoti labi vietējie uzņēma Latvijas augstskolas pārstāvjus, visur bija izlikti Latvijas karogi un sveicieni. Kaut arī valsts ir daudz mazāka par mūsu Latviju, universitātēm tur atvēlētas lielas platības, tās ir gandrīz kā mazas pilsētas ar studiju korpusiem, pētnieciskiem un zinātniskiem centriem. Platības ir iekoptas, izveidotas kā parki – ar kokiem, dīķīšiem un apstādījumiem, kur cilvēki ar savām ģimenēm nāk atpūsties.

Studiju process, kā pārliecinājās Latvijas delegācija, ir radošs un intensīvs. Šajā zemē studentiem pret studijām ir ļoti nopietna attieksme, jo tā ir viņu nākotne, un viņu zemē pret izglītotiem cilvēkiem izturas ar lielu cieņu. Radošais moments izpaužas tādējādi, ka studentam savos studiju darbos jāizmanto tikai pēdējās zinātniskās publikācijas un jābalstās uz saviem pētījumiem. Taivanas mācībspēkos patiesu izbrīnu radīja jautājums: "Kā jums ar špikošanu, kā cīnāties pret studentu vēlmi norakstīt?" Viņu studentiem ir skaidrs, ka viņi mācās tāpēc, lai iegūtu zināšanas, kuras vēlāk likt lietā savā darba dzīvē, kāda tur var būt špikošana!

Brauciena laikā izdevās noslēgt sadarbības līgumu ar Taivanas nacionālo Šungšengas Universitāti. Līgums paredz savstarpējas sadarbības iespējas gan studentu, gan pasniedzēju līmenī un ietver kā studentu, tā pasniedzēju apmaiņu.

"Mūsu uzdevums ir iedvesmot un aicināt savus studentus, arī jauniešus, kas mācās RTU Liepājas filiālē, izmantot šīs iespējas," piebilda V.Kārkliņš.

Šungšengas Universitātē mācās apmēram 20 tūkstoš studentu, tur ir spēcīgi attīstīti zinātņu un inovāciju centri un parki. Šungšengas Universitātē Rīgas Tehniskās universitātes pārstāvji sastapa vienīgo mūsu valsts viesstudentu. Viņš studē datorsistēmas.

"Mums izdevās nokļūt slavenajos lukturu svētkos, kas ir austrumu Jaunā gada sagaidīšanas svētku pēdējā dienā. Tas ir grandiozs pasākums, kam atvēlētas lielas platības. Tur izstādīti visāda veida lukturi, figūras – drakoni un pūķi, notiek priekšnesumi. Īpaši iespaidīgi tas izskatījās, kad iestājās tumsa. Un vēl – nemanīju nevienu smēķējam, tāpat secināju, ka alkoholam šajā zemē nav goda vieta," pieredzēto apkopoja V.Kārkliņš.