Kurzemes Vārds

18:55 Trešdiena, 28. oktobis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Vēstis

Dzintara dziesma Liepājai

Šogad Liepājas pilsēta savā 383.dzimšanas dienā saņems visdažādākās dāvanas. Viena no tām būs koncerts "Dzintara dziesma Liepājai", kas 19.martā pulksten 19 notiks Latviešu biedrības namā.

Koncertā piedalīsies Liepājas kamerorķestris, Emiļa Melngaiļa Liepājas Mūzikas vidusskolas audzēkņi un meiteņu koris, kā arī jau Liepājā un Latvijā iemīļoti solisti.

Liepājas kamerorķestris ir viens no jaunākajiem pilsētas muzikālajiem kolektīviem. Tas sniedzis koncertus gan koncertdārzā "Pūt, vējiņi!", kur skanēja Vivaldi un Telemaņa mūzika, gan Liepājas dievnamos, atskaņojot Hendeļa mūziku, un, protams, vienu no spilgtākajiem muzikālajiem priekšnesumiem – Pētera Plakida jubilejas autorkoncertu Graudu ielas koncertzālē.

Arī koncertā "Dzintara dziesma Liepājai" kamerorķestris neļaus klausītājiem garlaikoties, jo ir sagatavojis visai apjomīgu programmu divās daļās. Koncerta 1.daļā kopā ar jaunajiem talantiem no Mūzikas vidusskolas – Lauru Baltaiskalnu (pedagogs Andris Līguts), Anniju Endiju Kolertu (ped. Ludmila Skinča), Kristiānu Ignatjevu, Mareku Radzēviču (abu ped. Dita Barona) un Raimondu Almani (ped. Dzintars Jurgelaitis) – tiks atskaņotas muzikālas pērles no Haidna, Debisī, Halvorsena, Gluka u.c. komponistu daiļrades. Pavasarīgi romantiskas vēsmas koncertā ieskandinās jaunie pianisti Zanda Loceniece (ped. Anita Poļanska) un Maksims Fjodorovs (ped. Daiga Hiršsone), kuri savu profesionālo meistarību pierādījuši ne tikai Liepājā, bet arī Latvijas mērogā.

Koncerta 2.daļā kamerorķestris kopā ar solistiem Anitu Barloti, Mārci Kūli un Olekseju Demčenko klausītājus iepriecinās ar gaišo, dzīvespriecīgo un optimisma pilno Torelli, Vivaldi un Telemaņa mūziku. Interesanta solās būt koncerta izskaņa, kurā kamerorķestra izpildījumā būs iespēja dzirdēt humora un asprātības pilnu Arnolda Šnitkes skaņdarbu "Polka". Šķiet, vienaldzīgu nevienu klausītāju neatstās E.Melngaiļa Mūzikas vidusskolas meiteņu kora (diriģents Andris Kontauts) un kamerorķestra izpildītie spiričueli.


Plenēra izstāde un katalogs

19.martā pulksten 16.30 Liepājas muzeja mazajā izstāžu zālē svinīgi atklās starptautiskā jūras glezniecības plenēra atlasīto gleznu izstādi "Liepājas marīna – 2007" un plenēra katalogu.

"Plenēra centrālais temats, protams, ir jūra, pludmale un jūras tuvējā apkārtne," skaidro tā rīkotājs, mākslinieks Aivars Kleins. "Izstādē būs pārstāvēti 30 mākslinieku darbi, kas reproducēti arī starptautiskā jūras glezniecības plenēra "Liepājas marīna – 2007" katalogā".

Gleznotāju un zīmētāju plenērs "Liepājas marīna – 2007" notika pērn augustā. Tajā piedalījās trīsdesmit dažādu vecumu un dažādus mākslas stilus pārstāvoši mākslinieki no Latvijas un kaimiņvalstīm – Krievijas, Lietuvas un Zviedrijas. "Liepājas marīna – 2007" ir idejisks turpinājums agrākajām mākslas norisēm – pazīstamajam plenēram "Pilsēta un jūra", kas notika katru vasaru no 1995. līdz 2005.gadam, un plenēram "Mūzu hepenings", kas ieņēma sava pieredzes bagātā priekšteča vietu 2006. gada vasarā. Visu minēto plenēru ilggadējie organizatori ir Liepājas mākslinieki Aivars un Inga Kleini.


Aicina izcili mākslinieki

Lieldienu laikā, 22.martā pulksten 15 Latviešu biedrības namā "Hermaņa Brauna fonds" sadarbībā ar Liepājas pilsētas domes Kultūras pārvaldi piedāvā baroka mūzikas koncertu un jaunā CD prezentāciju.

Pasaulē cildinātie mūziķi Inese Galante (soprāns), Sergejs Jēgers (kontrtenors), Andris Veismanis (diriģents) un instrumentālais ansamblis sniegs klausītājiem iespēju līdzdzīvot gavēņa laika dziedājumam baroka mūzikas skaņās. Koncertā skanēs komponistu Pergolezi un A.Vivaldi meistardarbs "Stabat Mater" un A.Stradellas "Pieta Signore" darbi. Šos skaņdarbus "Hermaņa Brauna fonds" kopā ar ierakstu kompāniju "Carmina Baltica" iemūžinājuši kompaktdiska ierakstā.

Līdz ar CD iznākšanu interesentiem būs iespēja arī klātienē klausīties izcilo mākslinieku sniegumu un pēc koncerta tikties ar viņiem Latviešu biedrības nama galerijā, un piemiņai iegūt viņu autogrāfus uz jaunajiem CD.

"Stabat Mater dolorosa" ir viena no viduslaiku sekvencēm, kurai daudzi komponisti ir sacerējuši polifoniskus skaņdarbus, kas iemieso Dievmātes ciešanas. Starp 18.gadsimta skaņdarbiem īpaši izceļas baroka laikmeta komponistu Pergolezi un Vivaldi "Stabat Mater" kompozīcijas. Šie skaņdarbi Latvijā tradicionāli tiek atskaņoti nedēļā pirms Lieldienām. Bet pirmo reizi tie ierakstīti CD izcilās dziedātājas Ineses Galantes un jaunā, bet jau Latvijā un pasaulē atzītā kontrtenora Sergeja Jēgera izpildījumā.

Tā ir reta izdevība un veiksme, ka abi izcilie mākslinieki ir vienlaikus atraduši laiku un iespēju radīt vēl nebijušu Pergolezi "Stabat Mater" izpildījumu. Kontrtenora un soprāna dueti šajā skaņdarbā ir īpaša un reta dāvana klausītājiem.