Kurzemes Vārds

20:02 Trešdiena, 28. oktobis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

"Zelta ābeles" nominācijai izvirzīti arī liepājnieki

Grāmatu konkurss notiek jau 15.reizi, bet konkursa nobeiguma ceremonijā 18.aprīlī tiks nosaukti uzvarētāji.

Konkursu rīko, lai veicinātu Latvijas izdevējdarbības attīstību un vairotu grāmatu un lasīšanas prestižu sabiedrībā. Šogad konkursam "Zelta ābele" 35 grāmatu izdevēji pieteica 96 grāmatas, no kurām žūrija "Zelta ābeles – 2007" balvai nominēja 47 izdevumus un 22 izdevējus. Kā allaž, grāmatas tiek vērtētas 11 kategorijās. Kategorijā "Kalendāri" izvirzīts arī krāšņais mākslas darbu izdevums "UPB Mākslas galerija Liepājā". (Māksliniece – Ingrīda Zābere, tipogrāfija – "Citrons", izdevējs – "Neputns").

Jaunieši apmeklē Saeimu

Projekta "Jaunieši vēro" dalībnieki apmeklēja Ministru kabinetu un Saeimu, kur jauniešiem bija iespēja vērot ministru un deputātu sēžu darbu. Jaunieši viesojās Latvijas Republikas Ministru kabinetā, kur iepazinās ar valdības funkcijām un darbības principiem, kā arī iedzīvotāju un nevalstisko organizāciju līdzdalību Ministru kabineta darbā. Tāpat jauniešiem bija iespēja vērot Ministra kabineta sēdes norisi. Bet vizītes otrajā daļā projekta dalībnieki apmeklēja Latvijas Republikas Saeimu, kur tikās ar Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Bērnu tiesību aizsardzības apakškomisijas priekšsēdētāju Jāni Dukšinski. Aktīvisti piedalījās arī Nacionālā attīstības plāna īstenošanas uzraudzības komisijas sēdē un vēroja tās norisi.

"Šīs vizītes mēs organizējam ar mērķi sekmēt projekta "Jaunieši vēro" dalībnieku izpratni par lēmumu pieņemšanas procesiem nacionālajā līmenī. Projekta ietvaros jaunieši jau vairākus mēnešus ir iepazinuši lēmumu pieņemšanu savās pašvaldībās, bija pienācis laiks ielūkoties arī Ministru kabineta un Saeimas darbā," pamatoja biedrības "NEXT" valdes priekšsēdētāja Liene Zīlīte.

Lai stāstītu par Lieldienu laiku

Pēc Pilsētas domes Reliģijas lietu komisijas iniciatīvas notika tikšanās, uz kuru domē bija aicināti skolu pārstāvji, kultūras darba speciālisti un citi interesenti. Bija ieradies Sv.Annas draudzes mācītājs Jānis Bitāns, Ciānas baptistu draudzes mācītājs Ilmārs Arājs, Adventistu draudzes mācītājs Ivo Roderts un Sv.Jāzepa katedrāles vikārs Jānis Meļņikovs, lai runātu par Lieldienu laiku un ar to saistītām kristīgajām tradīcijām. Šādas tikšanās, tikai par citiem tematiem, bijušas arī pērn uz aizpērn. Kā "Kurzemes Vārdam" sacīja J.Bitāns, daļā sabiedrības nav īstas izpratnes par Lieldienu svētku garīgo, kristīgo izcelsmi. Liela daļa Lieldienas diemžēl uztver vienkārši kā brīvdienas un svētkus, kas izmantojami skaļai izklaidei.

J.Meļņikovs, I.Arājs, I.Roderts un J.Bitāns bija ieradušies uz tikšanos, lai klausītājiem stāstītu par Lieldienu laiku un ar to saistītajām kristīgajām tradīcijām.

Konferences akcents – vērtības skolā

Liepājas Pedagoģijas akadēmijas zālē pulcējās izglītības darbinieki pilsētas audzināšanas darba konferencē "Vērtībizglītība mūsdienu skolā". To rīkoja Bērnu un jauniešu centrs, Izglītības pārvalde un Skolu direktoru vietnieku audzināšanas darbā padome. Atklāšanā sapulcējušos uzrunāja akadēmijas rektors O.Zīds, Izglītības pārvaldes vadītājas vietniece A.Ķestere. Ar lekcijām uzstājās Valsts jaunatnes iniciatīvu centra speciāliste A.Aukšmukste, Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas vadītāja L.Rieksta–Riekstiņa, LPA Pedagoģijas fakultātes vadītāja, pedagoģijas doktore I.Miķelsone un citi lektori, kuri pievērsās disciplīnas aktualitātēm mūsdienu skolā, skolas un ģimenes sadarbības, pilsoniskās audzināšanas un citiem jautājumiem. Jaunieši savu viedokli par skolas iekšējās kārtības noteikumiem bija pauduši aptaujā, ar kuras rezultātiem iepazīstināja Skolēnu domes priekšsēdētājs K.Vārpiņš. Pieredzes apmaiņā dalījās Draudzīgā aicinājuma 5., 6. un 15.vidusskolas skolotāji. Paneļdiskusijā, kuru vadīja akadēmijas rektors O.Zīds, runāja gan lektori, gan pedagogi. Konferences nobeigumā pieņēma rezolūciju.

Uz Čehiju nosūta sešu liepājnieku zīmējumus

Starptautiskā jauno mākslinieku konkursa "Lidice 2008" šā gada temati ir "Pasaules valodas" un "Kartupeļi". Konkursa pirmajai kārtai, kas notika Liepājā, bija iesniegti 159 darbi, uz Rīgu, uz 2.kārtu, aizceļoja 25 autoru piedāvājumi par dotajiem tematiem. Šo kārtu rīkoja Valsts jaunatnes iniciatīvu centrs sadarbībā ar Čehijas vēstniecību Rīgā un Rīgas domes Izglītības, jaunatnes un sporta departamentu. Starp tiem Latvijas kārtas laureātu darbiem, kurus aizsūtīja uz Lidici Čehijā, ir arī sešu liepājnieku zīmējumi un veidojumi. Rīgas Tehniskās universitātes aulā notika Latvijas laureātu apbalvošana. Diplomu un galda pulksteni ar uzrakstu "Lidice 2008". Saņēma Monta Vernava, Imanta Jančevska, Jānis Mārtiņš Ozols, Jānis Baklašovs, Anastasija Kurganska un Mārtiņš Sanders. Viņu skolotājas ir V.Bērziņa, D.Stūre, V.Ķupe (Bērnu un jauniešu centrs), D.Rozenbaha un V.Trumpeniece (Bērnu un jauniešu tehniskās jaunrades centrs) un L.Eltermane (Liepājas 1.ģimnāzija). Kā atzina Latvijas kārtas organizatori, pašlaik Lidices konkurss ir pats plašākais un nopietnākais starptautiskais bērnu mākslas konkurss Latvijā. Latvija iesaistījās šajā projektā 2000.gadā.

Dziedās trīs tenori

Liepājas 383.dzimšanas dienas priekšvakarā, 17.martā pulksten 18 Svētās Trīsvienības katedrālē "Liepājas Svētās Trīsvienības baznīcas atjaunošanas fonds", "Igo Mūzikas menedžmenta kompānija" un Liepājas Kultūras pārvalde liepājniekiem piedāvā Latvijas populāro tenoru – Naura Puntuļa, Guntara Ruņģa un Miervalda Jenča koncertu "Trīs tenori".

Trīs tenori koncertā izpildīs gan populāras operu ārijas, gan klasiķu un latviešu komponistu J.Kalniņa, J.Mediņa un A.Žilinska solo dziesmas. Koncertā muzicēs arī Liepājas pilsētas ērģelnieks Lotars Džeriņš. Koncertu vadīs mūziķis Guntars Račs. Liepājnieki un pilsētas viesi aicināti pavadīt Liepājas dzimšanas dienas priekšvakaru lieliskā muzikālā gaisotnē, kā arī finansiāli ar ziedojumiem atbalstīt vienu no pasaulēs dižākajiem un ievērojamākajiem kultūras pieminekļiem – Liepājas Svētās Trīsvienības katedrāles ērģeles, kurām steidzīgi nepieciešama atjaunošana. Fonda pārstāvji klātesošos informēs par padarīto un arī plānotajiem instrumenta un baznīcas atjaunošanas darbiem.

Lielā diena "Namīnā" un pilsētas centrā

Svētdien, 23.martā, Liepājā folkloras kopa "Atštaukas" aicina uz Lielās dienas godiem. Jau pulksten 11 visiem interesentiem vērsies folkloras centra "Namīns" vārti Bāriņu ielā.

 Lieldienas tiks ieskandinātas un iešūpotas ar lielajām šūpolēm turpat, sētas viducī. Savukārt pulksten 12 pie Latviešu biedrības nama notiks Lieldienu svinēšana visas dienas garumā. Liepājniekiem un pilsētas viesiem par prieku muzicēs kapela, darbosies olu krāsotāji kopā ar ziedu dizaina studiju "Liepzars". Gan biedrības nama telpās, gan pie nama būs apskatāma Tautas lietišķās mākslas studiju "Kursa" un "Liepava" darbu izstāde. Biedrības nama telpās katrs liepājnieks un pilsētas viesis varēs vērot Tautas mākslas un kultūras centra kolektīvu, folkloras kopu un bērnu kolektīvu "Krustiņi" un "Gaismiņa" priekšnesumus.

Līdz pulksten 15 Lieldienu pavasarīgajā gaisotnē ikvienam ir iespēja kļūt par svētku dalībnieku, iet rotaļās, šūpoties, krāsot un ripināt olas, kā arī piedalīties olu kaujās. Lai tas labi izdotos, līdzi var paņemt mājās krāsotās olas, kā arī apģērbā izmantot košas krāsas, lai visi kopā Liepājas pilsētas centrā varētu radīt jautru svētku noskaņu latviešu tradīciju garā.

Lieldienas svētku pasākumus finansiāli atbalsta pašvaldības Kultūras pārvalde un Tautas mākslas un kultūras centrs.

Sadalīts mazo kultūras projektu konkursa 2.kārtas finansējums

Pilsētas domes Kultūras lietu komisija lēmusi par 10537 latu līdzfinansējuma piešķiršanu 23 no 44 Liepājas Kultūras pārvaldes mazo projektu konkursa 2.kārtā iesniegtajiem projektiem. Tos paredzēts realizēt 2008.gada aprīlī, maijā un jūnijā. Šajā laikā liepājniekiem būs iespēja apmeklēt vīru kora "Dziedonis" 80 gadu un jauktā kora "Kursa" 55 gadu jubilejas koncertus, tāpat Liepājas skarto – Franča Gaiļus un Sanas Villerušas klavierdueta koncertu, starptautiskā Introvertās mūzikas festivāla koncertu un koncertu "Open Air".

Liepājniekiem tiks piedāvātas spilgtā 20.gadsimta 90.gadu jaunās paaudzes mākslinieka Jāņa Viņķeļa jubilejas izstāde un Katrīnas Madaras glezniecības darbu izstāde Liepājas muzejā, kā arī fotogrāfa Kristapa Grundšteina personālizstāde un naivista Modra Sapuna personālizstāde laikmetīgās mākslas galerijā "K.Māksla?".

Ar pašvaldības atbalstu turpināsies arī tematiskie kinolektoriji klubā "Fontain Palace" un taps vairākas dokumentālās filmas. Līdzfinansējumu saņēmuši arī vairāki literatūras, tautas mākslas, teātra un starpnozares projekti.

Tirdzniecības misija Baltkrievijā

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras Liepājas nodaļas organizētajā ikgadējā tirdzniecības misijā uz Baltkrieviju no 10. līdz 13.martam bija devušies LTRK, Liepājas domes un SEZ pārstāvji, kā arī uzņēmēji. Kā rāda Liepājas SEZ pārvaldes statistikas dati, tieši Baltkrievijas kravas veido ievērojamu īpatsvaru Liepājas ostā. Misijas laikā notika Latvijas un Baltkrievijas uzņēmēju kontaktbirža, informatīvā tikšanās, vairāku uzņēmumu apmeklējums, kā arī bija atlicināts laiks kultūras programmai. Pēdējos gados Baltkrievijas valsts un privātie uzņēmumi intensīvi strādā pie eksportspējīgu un inovatīvu ražotņu veidošanas un meklē kontaktus ar kaimiņvalstu uzņēmējiem.

Varbūt mācīties par policistu?
Kristīne Pastore

Jau tas vien, ka jūs sēžat uz šiem krēsliem, izmeklēšanai var būt vērtīgs pierādījums, jo jūs aiz sevis ar savu svaru atstājat pēdas, sarunājoties ar tiem 17 interesentiem, kas bija atnākuši uz atvērto durvju dienu Liepājas pilsētas un rajona Policijas pārvaldē, sacīja Policijas koledžas direktors Aigars Evardsons.

Piecas no atnākušajiem interesentiem bija meitenes. Kā sarunā ar "Kurzemes Vārdu" atzina 7.vidusskolas 12.klases skolnieces Anna Boroņina un Jolanta Jakovļeva, baidījušās vai nebūs vienīgās, tāpēc priecājušās, ieraugot vēl citas meitenes. Abas ir pārliecinātas, ka pēc vidusskolas turpinās mācības Policijas koledžā, tāpēc bijis interesanti tikties gan ar tās direktoru, gan arī divām šīs skolas studentēm, kas sanākušajiem interesentiem stāstīja par mācību procesu, iespējām specializēties, sociālajām garantijām, darba iespējām un citām lietām. Par to, ka mācīsies par policistu, pārliecināts ir arī 12.vidusskolas 12.klases skolnieks Filips Daģis. Viņš bija labi informēts par koledžas piedāvātajām iespējām un veiksmīgi atbildēja uz daudziem meiteņu uzdotajiem jautājumiem. "Es esmu interesējies par studiju iespējām šajā koledžā, biju arī Rīgā, Ķīpsalā uz izstādi, kur sevi prezentēja visdažādākās mācību iestādes, arī Policijas koledža, un tur arī saņēmu disku, kurā ir īsfilma par šo mācību iestādi," sacīja Filips. Paskaidrojot, kāpēc vēlas mācīties Policijas koledžā un kļūt par policistu, Filips sacīja: "Pirmkārt, ir svarīgi, ka mācības un uzturēšanos apmaksā valsts, un, otrkārt, man pat gribas, veicot šo darbu, nokļūt bīstamās situācijās." Anna un Jolanta gan apgalvoja, ka ir pārliecinātas – policistu darbs nemaz nav tik bīstams. Katrā ziņā viņām neesot bail, ka, kļūstot par policistēm, varētu apdraudēt sevi.

Policijas koledžas direktors Aigars Evardsons sarunā ar "Kurzemes Vārdu" uzsvēra, ka par policistiem iesaka kļūt tiem jauniešiem, kas vēlas būt sabiedrībai noderīgi. "Un par to, ka darbs ir neinteresants, nebūs jāsūdzas," viņš sacīja. 5.aprīlī direktors visus interesentus aicināja uz Jūrmalu, kur notiks koledžas atvērto durvju diena. Sīkāku informāciju par šīs dienas norisēm ir iespējams iegūt, ieskatoties koledžas mājaslapā www.policijas.skola.gov.lv.