Kurzemes Vārds

02:01 Pirmdiena, 28. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Galvenais – ir jāiztur
Pēteris Jaunzems

Nāk pavasaris, un skaidri kļūst redzams, kā pesimismu, kas cilvēkus pa ziemu pagalam nomocījis, viņu sirdīs cenšas nomainīt optimisms. Raugiet: smejas ne tikai meitenes un puiši! Par spīti dārgajai apkurei, aizvien pieaugošajai inflācijai un korumpēto varas vīru tukšajiem solījumiem dzīves nemitīgo sadārdzināšanos tuvākajos mēnešos samazināt, aizvien garākajai dienai uzsmaida arī vecumdienas sasniegušas māmuļas un sirmi, mugurās salīkuši vectētiņi. Ir jābūt aklam, lai to nepamanītu.

Jauns cilvēks no Gramzdas pagasta Gatis Voitkevičs, kuru nesen izdevās satikt augkopības kursu sarīkojumā Kuldīgas pusē, pateica viedu domu. Viņaprāt, cilvēkam galvenais esot izturēt. Pat visbezcerīgākajos apstākļos par to nevajagot aizmirst, jo gan jau pienāks brīdis, kad raizes un grūtības būs aizvadītas un viss atkal būs labi. It kā jau dzirdēts un savā ziņā pat nodeldēts teiciens, taču pārsteidz, ka par to šoreiz pārējiem atgādina nevis dzīves pārbaudījumu dumbrainās slīkšņas izbridis vīrs, bet gan jauneklis, kam visa dzīve vēl priekšā.

Gatis pastāstīja, ka vērienīgi pievērsties lauksaimniecībai viņi ar tēvu zemnieku saimniecībā "Rieksti 1" bijuši noskaņoti vēl tālajā 1992.gadā, kad iegādājušies zemi, lai tā visa nenonāktu dāņu rokās, bet paliktu arī vietējo zemkopju valdījumā. Tomēr apstākļi toreiz bijuši ražošanai tik nepiemēroti, ka nācies atteikties no ieceres sēt labību un kult graudus, lai meklētu citu, pateicīgāku uzņēmējdarbības veidu. Drīz vien Voitkeviči to atraduši transporta pakalpojumu jomā. Gadu gaitā zemnieku saimniecībai, pilnīgojot darbošanos, izdevies pat kļūt par starptautiska mēroga kravu pārvadātāju. Taču tagad, kad graudiem palielinājies pieprasījums un iepirkuma cenas, gramzdenieki, nepametot novārtā līdzšinējās iestrādes, nolēmuši atgriezties arī pie lauksaimniecības un jau šopavasar ieplānojuši apmēram 60 hektārus apsēt ar vasarājiem. Sasparoties tos mudinājusi arī iespēja saņemt Eiropas Savienības atbalsta maksājumus. Lai sēju paveiktu, Gatis arī pats sēdīšoties pie traktora stūres.

"Patīkami dzirdēt. Tomēr tādi gadījumi un jaunekļi šobrīd vēl ir liels retums," atzina Bunkas pagasta sēklaudzētājs Viesturs Niedols. Viņš jau gan redzot, kas patiesībā notiek laukos. Katru pirmdienu vietējie zemnieki satiekoties kooperatīvās sabiedrības kaltēs, kur notiek graudu malšana un svēršana. Tur tad zemkopji cits citam pastāstot par savām iecerēm, apņemšanos un iespējām. Pamattendence patiešām esot tāda, ka lielākā daļa lauku ļaužu nav noskaņoti padoties. Viņi cenšoties izdzīvot un saglabāt savus zemes īpašumus, taču tieši tādēļ meklējot, kur paralēli lauksaimniecībai piestrādāt. Darbu tie, kas vēl nav devušies uz ārzemēm, visbiežāk atrodot pilsētā. No rītiem aizbraucot, bet vakaros atgriežoties. Saprotams, ka pēc tādas braukāšanas neko lielu mājās vairs paveikt nevarot. Tādēļ lauksaimniecībā izmantojamā zeme tiekot iznomāta vērienīgākiem strādātājiem, bet lopu ganāmpulki samazināti. Pieredze rādot, ka pat tad, ja cilvēks pēc astoņu gadu prombūtnes beidzot sadomājis atgriezties no Īrijas, viņš lauksaimniecību tomēr neizvēloties, bet pievēršoties uzņēmējdarbībai pilsētā.