Kurzemes Vārds

02:55 Otrdiena, 23. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Kaktuss

Cerība ekstrēmo sporta veidu faniem

Liepājas domes Finanšu komitejas sēdē deputāti nolēma atbalstīt Liepājas Jaunatnes centra sadarbībā ar Sporta pārvaldi veidoto projekta pieteikumu "Vides pielāgošana jauniešu fizisko aktivitāšu un aktīvās atpūtas nodrošināšanai Liepājas pilsētā". Projekts paredz atjaunot jau esošā skeitparka laukumu Jūrmalas parka teritorijā, savukārt šī skeitparka jau esošo ekipējumu nogādās Karostas mikrorajonā, lai izveidotu skeitparku Karostas jauniešiem. Projekts paredz izveidot arī ekstrēmo BMX parku pie Pērkones kanāla, Ezerkrasta mikrorajonā. Projekta kopējās izmaksas ir 29 tūkstoši latu, no kuriem 20 tūkstoši latu ir iespējamais LR Bērnu un ģimenes lietu ministrijas finansējums. Liepājas Pilsētas domes līdzfinansējums ir 7 tūkstoši un Jaunatnes centra līdzfinansējums projektam ir 1600 latu.

Projekta mērķis ir veicināt iespēju Liepājas jauniešiem lietderīgi un kvalitatīvi pavadīt brīvo laiku atbilstoši savām vajadzībām un prasībām, nodrošinot jauniešiem pieejamus bezmaksas ekstrēmo sporta veida laukumus.

"Jāuzsver, ka sagatavoto projekta pieteikumu iesniegs Bērnu un ģimenes lietu ministrijas izsludinātajam projektu konkursam. Vēl ir pāragri runāt par rezultātiem. Ja Bērnu un ģimenes lietu ministrija apstiprinās projektu un ieguldīs tajā savu finansiālo artavu, Liepājas jaunieši iegūs vairāk pieejamas vietas, kur netraucēti varēs pavadīt savu brīvo laiku, attīstot savas sportiskās prasmes un iemaņas," sacīja Liepājas Jaunatnes centra direktors Pāvels Jurs.


Saista jūra un izklaides iespējas

Liepājas Jaunatnes centrs sadarbībā ar Liepājas Pedagoģijas akadēmijas, Baltijas Starptautiskās akadēmijas un Rīgas Tehniskās universitātes Liepājas filiāles studentu padomēm veica aptauju, lai uzzinātu, kas jauniešus pārliecina vai nepārliecina veidot savu karjeru un dzīvi Liepājā.

Kopumā aptaujāti 156 Liepājas augstākās izglītības iestāžu studenti. Lielākā daļa (83 procenti) bija jaunieši vecumā no 17 līdz 25 gadiem. Apkopojot rezultātus, noskaidrots, ka tikai puse (55 procenti) jauniešu ir apmierināti ar izglītības kvalitāti Liepājā. Vairāk nekā puse uzskata, ka darba iespējas Liepājā izvēlētā profesijā nav. Uz jautājumu, kas varētu jaunieti piesaistīt Liepājai, 80 respondentu atzina, ka tie ir kultūras pasākumi un izklaides iespējas, 68 sacīja, ka pludmale, bet 66 aptaujātie apgalvoja, ka tā ir izglītības dažādība. Vairums aptaujas dalībnieku studē tiesībzinātnes, komerczinības, administrēšanu un datorzinības. Tieši tādēļ savu turpmāko dzīvi viņi vēlas saistīt ar tirdzniecību, mārketingu un finansēm, bet neatpaliek arī interese par masu medijiem, poligrāfiju un atpūtas, izklaides industriju.

Aptaujā bija iekļauts arī jautājums: kādā uzņēmumā labprāt strādātu pēc augstskolas beigšanas? Vislielāko popularitāti ieguva A/S "Hansabanka", A/S "Liepājas metalurgs" un A/S "SEB Unibanka". Respondenti bija izrādījuši interesi strādāt arī Pilsētas domē, A/S "Lauma Lingerie" un A/S "Ulda Pīlēna birojs".

Iespējams, augstās inflācijas dēļ arī atalgojumu jaunieši vēlas saņemt pieklājīgu – no 400 latiem pēc nodokļu nomaksas.

"Pēc aptaujas varam secināt, ka nav nepārprotamas atbildes uz to, kāda ir izglītības kvalitāte un darba iespējas mūsu pilsētā. Lielākoties jaunieši grib strādāt administratīvajā darbā un saņemt atbilstošu un konkurētspējīgu algu. Darba iespējas, kultūras norises un izglītības piedāvājuma klāsts ir būtiskais mūsu pilsētas jauniešu piesaistes faktors. Liepājas pilsēta ir ļoti draudzīga un pretimnākoša ikvienam jaunajam potenciālajam liepājniekam," uzskata Liepājas Jaunatnes centra direktors Pāvels Jurs.


Aviokompānija atbalsta zinātkāros

Aviokompānija "Air Baltic" kļuvusi par projekta "Jaunieši vēro" atbalstītāju, sniedzot iespēju projekta dalībniekiem izmantot aviopārvadājumu pakalpojumus. Aviokompānija nodrošinās iespēju Kurzemes jauniešiem doties uz Briseli studiju vizītē, kuras laikā viņi apmeklēs Eiropas Komisiju, Latvijas Republikas pastāvīgo pārstāvniecību ES, Latvijas Pašvaldību savienības pārstāvniecību Briselē, kā arī tiksies ar Eiropas Parlamenta deputātiem no Latvijas.

"Mēs esam gandarīti par sadarbību ar Kurzemes aktīvākajiem jauniešiem, jo apzināmies, ka "Air Baltic" piedāvā nevis vienkārši lidojumus, bet gan iespēju iepazīties ar citu valstu pieredzi, kuru pēc tam varēs īstenot savā pilsētā vai pagastā," uzsver "Air Baltic" korporatīvo komunikāciju viceprezidents Jānis Vanags.

Biedrības "NEXT" valdes priekšsēdētāja Liene Zīlīte saka: "Mums ir patiess prieks, ka "Air Baltic" kļuvis par projekta "Jaunieši vēro atbalstītāju. Plānotā vizīte Briselē projekta dalībniekiem sniegs ieskatu Eiropas Komisijas darbā un lēmumu pieņemšanas procesos. Patiecoties "Air Baltic" atbalstam, iespējams, kādam no vizītes dalībniekiem tieši šis būs pirmais lidojums."

Sadarbībā ar "Air Baltic" projekta "Jaunieši vēro" ietvaros pavasarī notiks fotokonkurss "Palidosim?", kurā aicinās piedalīties Kurzemes skolu jauniešus. Aviokompānija konkursa uzvarētājam dāvinās lidojumu uz kādu no Eiropas skaistākajām pilsētām.


Laiks uztraukties?
Anita Urkauska

Ir jau klāt marts, tātad – agrs pavasaris. Saules staru parādīšanās skolēnos sāk rosināt domas par mācību gada nobeiguma tuvošanos.

9. un 12. klašu skolēniem sākas saspringtais eksāmenu laiks. Kādam tie ir lielākie pārdzīvojumi viņa mūžā, cits to uztver ļoti mierīgi. Bet skaidrs ir viens – šis laiks nes sev līdzi daudz sapņu, cerību un ilgu. Tas vairāk gan attiecas uz 12.klašu skolēniem, jo viņiem labi nokārtoti eksāmeni var palīdzēt piepildīt kādu sapni vai pretējā gadījumā sagraut to. "Kaktuss" vēlējās uzzināt, kā pašlaik jūtas nākamie skolu absolventi.

9.klases skolniece Agate Eglīte atzina, ka ir satraukusies, jo eksāmenu rezultāti atspoguļos viņas zināšanas un palīdzēs izlemt, vai palikt mācīties vidusskolā vai iet uz arodvidusskolu. Ar stresu meitene tiek galā, klausoties mūziku un noskatoties kādu labu filmu. To viņa ieteica arī citiem.

Lielākā daļa "Kaktusa" aptaujāto 12.klašu skolēnu atzina, ka jau jūt zināmu satraukumu par eksāmenu tuvošanos. "Protams, ka uztraucos, jo eksāmenu rezultāti ir ļoti nozīmīgi, iestājoties augstskolā. Sevi mierinu ar domu, ka tad, ja eksāmenus nenolikšu vai nolikšu slikti, tas nebūs pasaules gals, jo galvenais jau ir mācīties," teica 12.klases skolniece Laine Logina. Savukārt 12.klases skolnieces Zane Kūla un Laura Veršele atklāja, ka vēl nejūtas satrauktas, jo visu laiku skolā mācījušās, tāpēc ir pārliecinātas par savām spējām.

Adatainis gribēja uzzināt, ko par šo tēmu saka skolotājas, tāpēc devās pie Liepājas Raiņa 6.vidusskolas mācību pārzines Violas Narbutas. "Uzskatu, ka skolēniem būtu pēdējais laiks iemācīties tikt galā ar stresu. Ir jābūt psiholoģiski sagatavotam un labam teorētiskajam pamatam. Jāapzinās savas stiprās un vājās puses un ar tām jāstrādā. Svarīgi atcerēties arī par veselīgu uzturu, īpaši, par vitamīniem, un galvenais – pozitīvu domāšanu, jo mēs nevaram iedomāties, cik tai ir liels spēks!" uzsvēra V.Narbuta. Arī skolas sociālā pedagoģe Ņina Frickopa norādīja, ka uztraukties ir lieki: "Galvenais ir nākt uz skolu un būt pārliecinātam par savām spējām, jo katrs var izdarīt daudz."


Jūlija – pirmā vietējā brīvprātīgā

Pagājušā gada nogalē Liepājas Jaunatnes centrs jauniešu portālā "www.jauns.lv" apkopoja organizācijas un iestādes Liepājā, kas piedāvā jauniešiem veikt brīvprātīgo darbu. Jūlija Smirnova ir pirmā, kas pieteikusies vietējam brīvprātīgajam darbam. Pirms divām nedēļām Liepājas Bērnu patversmē Jūlija iepazinās ar saviem darba pienākumiem, kā arī pirmo reizi satikās ar patversmes bērniem.

Jūlija Smirnova ir Draudzīgā aicinājuma Liepājas pilsētas 5.vidusskolas skolniece, kas līdz šim savu brīvo laiku ir piepildījusi ar dažādām aktivitātēm. Bet 19 gadu vecā skolniece vēlējās pamēģināt veikt brīvprātīgo darbu Liepājas Bērnu patversmē. Pirmajās izjūtās dalās Jūlija: "Es izvēlējos veikt brīvprātīgo darbu Bērnu patversmē tādēļ, ka man vienmēr bijis žēl bērniņu un jauniešu, kuriem nav paveicies tik ļoti kā tiem, kuriem ir ģimene un mīļas mājas. Ikreiz, kad redzu reklāmas, kurās lūdz finansiāli atbalstīt, piemēram, bērnu patversmes un bērnu namus, cenšos palīdzēt, cik tas ir iespējams. Bet pie sevis klusi sapņoju, ka kādreiz varētu pastrādāt ar šiem bērniem. Es vēlos palīdzēt mācībās un ar sarunām un diskusijām mudināt viņus domāt optimistiskas domas un redzēt skaistāku nākotni. Manuprāt, sabiedrībā pastāv uzskats, ka bērni, kuri auguši šādās iestādēs, ir nolemti būt par maz atalgotiem darbiniekiem, bez skaistas un spožas nākotnes. Darbojoties patversmē, man ir ļoti interesanti izzināt, kā un ko šie bērni domā, kā viņi jūtas. Biju pārsteigta, ka bērniņi jau četru gadu vecumā saprot, kas un kā notiek, zina, kādu viņi vēlas savu nākotni."

Atgādinām, ka pagājušā gada novembra sākumā Liepājas Jaunatnes centrs aicināja pieteikties tās iestādes un organizācijas, kuras vēlas dot iespēju Liepājas jauniešiem lietderīgi pavadīt brīvo laiku, veicot brīvprātīgo darbu. Uz Liepājas Jaunatnes centra aicinājumu atsaucās 15 bezpeļņas un nevalstiskās organizācijas, valsts un pašvaldības iestādes Liepājā, kas labprāt uzņemtu jauniešus – brīvprātīgos. Izveidotais saraksts ir pieejams portālā "www.jauns.lv" sadaļā "Darbs".